Pretraga tekstova
U pitanju su deoksinivalenol i T-2/HT-2 toksin koje proizvode plijesni roda Fusarium. Nova pravila bi mogla predstavljati problem za europske ratare
S prvim danom srpnja na snagu je stupila uredba o snižavanju granica mikotoksina u žitaricama, a koju je još prošle godine donijela Europska komisija. Pravila donjih pragova će se primjenjivati i na novu žetvu što bi moglo predstavljati problem europske ratare koji već imaju problema s nadprosječnom količinom padalina.
U pitanju su deoksinivalenol (DON), T-2 i HT-2 toksin koje proizvode plijesni roda Fusarium.
Za neobrađena zrna žitarica dopuštena maksimalna količina deoksinivalenola (DON) smanjena je s 1.250 na 1.000 mikrograma po kilogramu. Za neobrađenu durum pšenicu i kukuruzna zrna maksimalna vrijednost iznosi 1.500 mikrograma po kilogramu budući da se često koriste u preradi gdje različiti procesi mogu smanjiti razinu toksina u konačnom proizvodu.
Žitarice koje se stavljaju na tržište za krajnje potrošače i dalje ne smiju premašiti maksimalni sadržaj od 750 mikrograma po kilogramu.
Uvedene su nove granične vrijednosti za DON za kukuruz kokičar, kokice, gotovu palentu te za hranu za posebne medicinske svrhe za dojenčad i malu djecu.
Ovom su uredbom po prvi puta uvedene maksimalne dopuštene količine za toksine T-2 i HT-2. Granične vrijednosti primjenjuju se na neobrađena zrna žitarica, pri čemu se maksimalna količina razlikuje ovisno o vrsti žitarica. Također su postavljene gornje granice za proizvode od žitarica, mlinske i pekarske proizvode te tjesteninu.
Proizvodi koji su zakonito stavljeni na tržište prije 1. srpnja 2024. mogu se koristiti do isteka roka trajanja ili datuma upotrebe.
Kada je riječ o stočnoj hrani, štete od mikotoksina očituju se kod životinja u smanjenoj proizvodnji mlijeka, stvaranju ovarijalnih cista, embrionalnoj smrtnosti, abortusima, mastitisima, laminitisima, smanjenom imunitetu, reziduima u mlijeku, povećanom broju somatskih stanica, oštećenju bubrega i jetre, gastroenteritisima, hemoragijama, smanjenoj probavljivost suhe tvari hrane, smanjenom uzimanju hrane, proljevima i brojnim drugim pojavama.
Treba napomenuti kako su na DON najosjetljivije svinje.
Tagovi
Nova uredba Mikotoksini Maksimalne količine Deoksinivalenol DON T-2 HT-2 Fusarium
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
List kukuruza se krenuo uvijati, šušti na vjetru. Ljeto tek počelo, a kiše nigdje na vidiku. Suncokret i ječam se dobro drže.
Tako je lijepa, ta naša Slavonija 🥰
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Prognozirao sam da je realno da kukuruz nastrada od suše ! Prognozirao sam da je realno da kukuruz nastrada od suše !
Maja Celing Celić
prije 1 tjedan
Viš, na to sam zaboravila, da se frče. Ali na rubovima polja ima baš suhog lista, u taj dio udara kad je sunce najjače. Viš, na to sam zaboravila, da se frče. Ali na rubovima polja ima baš suhog lista, u taj dio udara kad je sunce najjače.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Kukuruz se i inače ljeti preko dana frče kako bi se zaštitio od isparavanja. Ali svakako kiše opasno fali, soja nekako najlošije izgleda koliko sam Više [+] ovih dana primijetila :/
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Ok,sluša se znanost i udara se po seljaku.Pitam se samo da li će isti kriterij vrijediti i za uvoz pšenice iz Ukrajine,ili nekih trećih zemalja.