Pretraga tekstova
Devizni prihodi od ukrajinskog izvoza pšenice, ječma, kukuruza su 2019. godine u odnosu na 2018. bili viši za 43%. Istovremeno postavljeni su novi rekordi u izvozu suncokretovog ulja.
Generalni direktor "UkrAgroConsulta" Sergey Feofilov, komentirajući rezultate od prošle godine u ukrajinskom poljoprivrednom sektoru i očekivanjima za 2020., kaže da će konkurencija biti oštrija, a samim tim je potrebno zaštititi i proširiti pozicije na azijskim i afričkim tržištima.
Rekao je da je potrebno i nadmetati se s ruskim suncokretovim uljem na tržištima Indije i Kine. Rješavanje ovih zadataka, prema njemu, počiva na stalnom rastu poljoprivredne proizvodnje u Ukrajini.
"Očekujem da će Ministarstvo agrarne politike i hrane Ukrajine nastaviti svoj rad kao posebna strukturna jedinica pod bilo kojim drugim nazivom - Ministarstvo poljoprivredne politike ili Ministarstvo poljoprivrednog sektora. Takav organ vlasti važan je za poljoprivrednu naciju," podvlači Feofilov, a prenosi UkrAgroConsult.
Spomenuo je da su u prva tri kvartala 2019. godine devizni prihodi od ukrajinskog izvoza: pšenice, ječma i kukuruza iznosili 6,8 milijardi dolara, ili 43% više nego u isto vrijeme prošle godine. U 2018. godini Ukrajina je povećala isporuke pšenice na tržište Azije i Afrike, pojačala isporuke kukuruza u Europu i Kinu i postavila novi rekord u izvozu suncokretovog ulja.
"Međutim, treba uzeti u obzir da žitarice i sirova biljna ulja i dalje čine najveći dio poljoprivrednog izvoza. U osnovi, Ukrajina ostaje velika naplatna radionica: ulazne zalihe se preusmjeravaju u zemlju radi proizvodnje žitarica i sirovina iz uljarica, koje se zatim prerađuju u inozemstvu i najveći dio profitne marže se zadržava tamo. Da, puno se govori o potrebi prevazilaženja ove situacije, ali malo se zaista čini. Promjene su moguće u slučaju podrške ukrajinskoj prerađivačkoj industriji i promociji ukrajinske nacionalne trgovačke marke," objašnjava on.
Trgovinski rat između Sjedinjenih Američkih Država i Kine je po Feofilovim riječima utjecao i na Ukrajinu. "Kina kupuje više soje, jela i mesa od alternativnih dobavljača, a ne od SAD-a, dok Ukrajina tradicionalno prodaje ove proizvode drugim kupcima. Daljnje otvaranje kineskog tržišta, zajedno s ostalim obećavajućim tržištima, zahtijeva usklađene certifikate, stabilnost trgovinskih veza, neupitnu reputaciju i ogroman rad, " zaključio je.
Izvoz ječma iz Ukrajine za siječanj-studeni 2019. godine dostigao je 3,89 milijuna tona u iznosu od 668,1 milijuna dolara. Kako je izvijestila Državna fiskalna služba Ukrajine (SFSU), izvoz je za 8,3% veći od onog u 2018. Iako je za 19,8% niži od razine izvoza u 2017. godini.
Ključni uvoznici ječma su sljedeći:
Od 14. do 20. prosinca, isporuka žitarica u ukrajinskim morskim lukama iznosila je 1,48 milijuna tona, što je za 12% više od vrijednosti prve polovice prosinca (1,32 milijuna tona). Pretovar ječma je pao 42% na 25 tisuća tona u odnosu na 43 tisuća tona, prenosi UkrAgroConsult.
Kada je riječ o drugim tržištima na tenderu održanom 8. siječnja 2020. godine Egipat je kupio 300 KMT (tisuća metričkih tona) pšenice iz: Ukrajine, Rumunjske i Rusije.
Izvori
Tagovi
Izvoz pšenice Uvoz pšenice Izvoz soje Uvoz soje Ukrajina Rusija Egipat Tržište Sergey Feofilov
Autorica
Više [+]
Diplomirana profesorica književnosti i jezika s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/