Pretraga tekstova
Zbog zaštite domaćeg tržišta i manje zasijanih površina uvode se ograničenja za izvoz žitarica.
Zalihe pšenice u Rusiji, koja je najveći svjetski izvoznik ove žitarice, se smanjuju. Zbog toga je uvedena izvozna kvota od 8 milijuna tona. Naime, Moskva je zabrinuta zbog rasta domaćih cijena i nastoji osigurati opskrbu vlastitog tržišta.
U 2021. godini nije bilo posebnog ograničenja za izvoz, a planirana kvota za period od 15. veljače do 30. lipnja 2022. je 11 milijuna tona žitarica, uključujući 8 mil. t pšenice, piše Reuters. Prvobitno je planirano da ta količina bude 9 milijuna tona.
Njezin izvoz iz te zemlje smanjen je za 37,5 posto od početka marketinške sezone 2021/22., zbog manjeg uroda i izvozne takse koja će od 22. prosinca porasti na 91 dolar po toni.
Tamošnje Ministarstvo poljoprivrede objavilo je u studenom da bi Rusija mogla promijeniti formulu koju koristi za izračunavanje kvote u slučaju da globalne cijene porastu na 400 dolara po toni, navodi Bloomberg. U slučaju rasta cijena doći će do hitnog prilagođavanja izvoza kako bi se zaštitilo domaće tržište.
Argentinska vlada je 17. prosinca ove godine objavila da će uvesti kvotu za izvoz kukuruza i pšenice u marketinškoj 2021/22. godini, a kako bi spriječili nestašicu na domaćem tržištu zbog sve većih cijena hrane. Kako navodi World-Grain, izvoz kukuruza ograničavaju na 41,6 milijuna tona, a pšenice na 12,5 mil. t.
Ova zemlja je primarni izvoznik pšenice za južnoameričke zemlje te drugi svjetski izvoznik kukuruza. Tijekom ove marketinške godine izvezla je 39,8 milijuna tona kukuruza i 11,2 milijuna tona pšenice. Osim ovih, uvela je i ograničenje na izvoz govedine, ali ih je nedavno ublažila.
Federalna poljoprivredna služba (FAS) američkog Ministarstva poljoprivrede predviđa da će ta zemlja ostvariti rekordno visoku proizvodnju kukuruza od 54 milijuna tona i pšenice od 20 milijuna tona u periodu 2021-2022. godine.
Vratimo li se na Rusiju i njezinu proizvodnju, pored toga što su ozimi usjevi posijani na manje površina, Agrarheute izvještava da se zbog dobrog stanja pšenice predviđa da će prinos u idućoj godini biti 80 do 81 milijun tona. Prošle je godine on iznosio 74,5 milijuna tona.
Dobro stanje ozime sugerira da bi prinos mogao biti 61,25 miljuona tona u 2022. godini, što je znatno više od 55,12 milijuna tona iz 2021.
Površine za jaru, koja će se tek zasijati na proljeće, bit će manje, no predviđaju se prinosi od 19,94 mil. t.
Tagovi
Rusija Argentina Kvote za pšenicu Kvote za kukuruz Izvoz Ograničenja
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.
Mario Zaccaria
prije 3 godine
Ne razumijem zašto se tičemo u njihove unutarnje stvari. A Rusiji smo prije nekoliko godina radi Krima i Navalskog uveli sankcije pa su neretvanske mandarine propale. Jel nam se isplati igrati se sa tim divom jer nam to Amerika i Brisel nalažu?
SASA FRANIC
prije 3 godine
ne vezano zato ovo rade. svakako nisu pametni po pitanju izvoza kao sto ni HR nije puno pametna. u sirovom stanju se izvozi samo ono sto se kao takvo i koristi, kao npr. kukurus za hranu stoci. sve ostalo se ne izvozi sirovo, nego se preradi , makar psenica u brasno, ili u dodatne oblike ishrane pa se onda izvozi. izvoziti psenicu u sirovom stanju je budalastina, cjena nigdje. sameji makar psenicu u brasno pa onda reci stoci kineskoj ako hocete jesti moze samo u gotovim proizvodima ili bar u brasnu. ili zvacite svoje zohare ako vam se ne svidja.
Andrej Žalec
prije 3 godine
Ništa posebno. Oboji se boje, da če cijene porasti na višine, gde domači kupci nebi mogli, da jih prate i sva pšenica otišla bi na bogatija tržišta. Ništa posebno. se ne dešava.
Tea Januš
prije 3 godine
Možda oni znaju nešto sto mi ne hmm