Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Globalna poljoprivreda
  • 08.02.2025. 12:00

Riža - simbol plodnosti, bogatstva i sreće

Donosimo globalni pregled proizvodnje riže. Azijske zemlje su najveći proizvođači, a u Europi je to Italija. Jeste li znali da se riža uzgajala i na području Hrvatske i to u Istri?

Riža - simbol plodnosti, bogatstva i sreće
Foto: AK grafika*
  • 319
  • 26
  • 0

Riža (Oryza) je žitarica iz porodice trava raširena pretežno po tropskim i suptropskim predjelima Azije i Afrike. Sastoji se od 19 vrsta od kojih je najpoznatija Orzya sativa (azijska kultivirana riža).

Jedna je od najstarijih poznatih kultura koje se uzgajaju, a njeni korijeni sežu čak 10.000 godina unazad, u područje južne Azije, preciznije u dolinu rijeke Yangtze u Kini.

Riža je simbol plodnosti i prosperiteta u mnogim kulturama. Na vjenčanjima u Aziji, kao i u nekim dijelovima Europe, svatovi mladu i mladoženju zasipaju rižom kao simbolom bogatstva i sreće.

Kina je lider u proizvodnji ove žitarice

Deset najvećih proizvođača su iz Azije: Kina, Indija, Indonezija, Bangladeš, Vijetnam, Tajland, Mjanmar (Burma), Filipini, Japan i Pakistan.

U svijetu je se godišnje na površini većoj od 160 milijuna hektara proizvede oko 600 milijuna tona.

Kina je lider u proizvodnji ove žitarice. Prema podacima Statista, njemačke online platforme specijalizirane za prikupljanje i vizualizaciju podataka, u 2024. godini ova zemlja je proizvela 207,5 milijuna tona riže, što čini oko 30% ukupne svjetske proizvodnje.

Prema istom izvoru, Indija je lani proizvela 150 milijuna t, a Indonezija oko 52,66 milijuna t.

Kada bi godišnju proizvodnju podijelili na broj stanovnika na planeti, na svaku osobu otpada 75 kilograma riže.

Jedna je od najstarijih poznatih kultura koje se uzgajaju (Foto: Shutterstock/Nipol Plobmuang)

Prema globalnom prosjeku, godišnji prinos riže po hektaru je oko 4,5 tone, međutim u kineskoj pokrajini Shandong prinosi budu i do 9,3 t/ha.

No to nije i najveći prinos. Naime, jedan od najpoznatijih svjetskih rekorda postavljen je u Kini, gdje je 2017. godine na polju u provinciji Hunan zabilježen prinos od 15,6 tona po hektaru.

Najveći uvoznik Filipini, a izvoznik Indija

Iako su među deset najvećih proizvođača, Filipini su u 2024. godini uvezli čak 5,4 milijuna tona riže, podaci su Statista. Zanimljivo je da je Kina, koja je lider u proizvodnji, uvezla dva milijuna tona, Vijetnam 3,4 milijuna t, Europska unija 2,2 milijuna tona. 

Istodobno, u prošloj godini najviše je izvezla Indija (22 milijuna tona riže), zatim slijede Tajland i Vijetnam po 7,5 milijuna t, stoji u izvješću Statista.

Riža je osnovna hrana za više od polovice svjetske populacije. Što se tiče kalorijskog unosa, čini važan izvor energije, osobito u azijskim zemljama. Osim toga, bogata je ugljikohidratima i ima nizak sadržaj masti.

Prirodno je bezglutenska, zbog čega je često izbor za osobe s celijakijom ili osjetljivostima na gluten.

Riža među prvim biljkama uzgojenim u svemiru

Zanimljivo je da je bila među prvim biljkama koje su uzgojene u svemiru.

U eksperimentalnom modulu Quest for the Sky na svemirskoj postaji, kineski istraživački institut dovršio je eksperiment uzgoja cijelog životnog ciklusa riže od sjemena do sjemena u svemiru, što je prvi put u svijetu da je sjeme riže dobiveno u orbiti.

Riža, u svom sirovom stanju, može se čuvati gotovo neograničeno dugo, jer ne sadrži vlagu koja bi omogućila rast bakterija i gljivica. Pokvariti se može samo ako se skladišti u vlažnim uvjetima.

Osnovna je hrana za više od polovice svjetske populacije (Foto: Depositphotos/roger-scardigno)

Prema nekim podacima, prvi je put došla u Europu između 8. i 9. stoljeća preko Arapa. Tijekom njihove ekspanzije i trgovinskih ruta stigla je u Španjolsku, točnije u Andaluziju. Arapi su u tom periodu razvili sofisticirane metode uzgoja  počeli ju koristiti u kuhinji.

Postala je poznata u Italiji u 13. stoljeću, a posebno u regiji Sicilije, gdje su je Arapi također uzgajali. Poticaj za daljnjim širenjem riže u Europu dali su trgovci i putnici.

Dva stoljeća kasnije Talijani su postavili temelje za razvoj rižinog uzgoja u poznatim regijama kao što su Pijemont, Lombardija i Veneto.

Najveći proizvođači u Europi su Italija (1,5 do 2 milijuna tona), Španjolska (500.000 t), Francuska (200.000 t).

Riža se nekada uzgajala u Hrvatskoj, BiH i Srbiji

Nekada se uzgajala i u Hrvatskoj, a prva pošiljka stigla je iz Venecije u Istru 1790. godine u dolinu rijeke Raše.

Uzgoj je trajao jako kratko i nakon 1796. godine, rižina se polja ne spominju više nigdje u povijesnim zapisima. Doduše u prvim godinama poslije Drugog svjetskog rata bilo je nekih pokušaja da se ova kultura opet uzgoji na području doline rijeke Raše, no od toga se odustalo. U Slavonskom Brodu je postojala i tvornica za preradu.

U susjednoj Bosni i Hercegovini sredinom prošlog stoljeća prvo polje riže zasijano je u Ljubuškom. Međutim, od daljnje proizvodnje i prerade se odustalo zbog neisplativosti jer je uvozna daleko jeftinija riža preplavila tržište.

Riža se uzgajala i u Srbiji u 16. stoljeću u dolini rijeke Nišave. Bila je jedna od glavnih namirnica Turaka koji su u to vrijeme okupirali to područje.

Njeni korijeni sežu čak 10.000 godina unazad u područje južne Azije (Foto: Shutterstock/ Pau Novell Aran)

Neke od najpoznatijij vrsta riža koje se koriste u prehrani u cijelom svijetu su: parboiled, arborio, riža za sushi, basmati, jasmin, smeđa ili integralna, crna riža...

*naslovna fotografija: Depositphotos/xuanhuongh, Shutterstock/artistdesign.13


Povezana biljna vrsta

Riža

Riža

Sinonim: - | Engleski naziv: Rice | Latinski naziv: Oryza sativa L.

Riža se, kao pšenica i raž, prvenstveno upotrebljava za prehranu ljudi jer je lako probavljiva, blago djeluje na probavni trakt i ne izaziva poteškoće u probavi. Rižu u trgovinama... Više [+]

Tagovi

Riža Statistički podaci Kina Prehrana Uzgoj Statista


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Ovaj karfiol od 3,7 kg, nadmašio je prethodnog rekordera kavola od 0,7 kg.
Naravno da će sada biti komentari: Što gluplji seljak, veći plodovi. Nije u pitanju glupost već: dobra podloga od mog komposta, uz dodatak bio papice, i kap na kap.