Milostinja, vatrogasne mjere ne pomažu. Samo nas svađaju s mljekarima, voćarima, drugim sektorima, umjesto da su proizvođači ujedinjeni i jasno kažu da ovako više ne ide, poručili su ratari s prosvjeda upozorenja.
Nikad teža situacija nagnala je danas ratare na svojevrstan prosvjed upozorenja. U Čemincu u Baranji okupilo se 30-ak proizvođača predvođenih članovima Odbora za ratarstvo Hrvatske poljoprivredne komore Petrom Pranjićem, Matom Brlošićem i Antunom Vrakićom.
"Ogorčeni smo, ljuti, ne tražimo milostinju već da nas se zaštiti", kaže nam Pranjić navodeći da je stanje pšenice u gorem stanju nego li su mislili.
Na 98 posto skinutog dosad, pšenica je 3. ili 4. klasa. "Ma stočna", kaže objašnjavajući da je prinos tek 4,5 do 5 tona po hektaru. Međutim čak ni kilogrami nsu toliki problem koliko hektolitri koji su na 68 do 72 eventualno 75. Kad se na to doda cijena od 165 eura, jasno je da je gubitak enorman.
S druge strane, ona i dalje pada i strahuju da će za ovakvu kvalitetu pasti ispod jedne kune, čak i na 80 lipa po kg. Točnije, na cijenu kakvu su imali prije 20 godina.
"Ne može se cijena bazirati na cijeni ukrajinske pšenice. Pa oni ju i ne proizvode po EU standardima! Ako je na MATIF-u tona 260 eura, zašto je kod nas 160?", pitaju se ogorčeni ratari kojima je, dodaju, dosta sastanaka, razgovora i pregovora i socijalnih, vatrogasnih mjera koje ne pomažu, ali stvaraju dodatni raskol u sektorima.
"Vidite i sami po komentarima nakon što je dogovoreno da bi ratari dobili pomoć i to čisti i oni do 100 hektara. Svađaju nas s mljekarima, voćarima, poljoprivrednici se sve više razdvajaju umjesto da smo ujedinjeni i poručimo da ovako ne ide", ljut je Pranjić.
Epilog sastanka u Ministarstvu poljoprivrede - ratarima izvanredna pomoć?
Koliko je ogorčenje, jasno je i iz poruke da su čak spremni obustaviti žetvu. Preorati ili zatanjurati jer paliti ne smiju, otkazati ugovore o koncesiji, vratiti strojeve...
"Pa zar 100 kilograma pšenice vrijedi četiri kuglice sladoleda?!", pita opisujući i da je danas kupio kiflu za četiri kune. Dakle, za jednu kiflu mora dati 4 kg pšenice. Želi li ju kupiti na moru, gdje sigurno cijena ide na 10, 15 kuna - kilogrami se samo množe.
"Znam da miješam sad kune, eure, ali ogorčenje je veliko. Vatrogasne mjere ne pomažu", naglašava dodajući da ispred Odbora pokušavaju "ugasiti vatru", smiriti ljude koji su spremni izaći na ulice, ali svi trebaju znati da je nezadovoljstvo preveliko.
Čekaju sad petak kada u Osijek stiže ministrica poljoprivrede Marija Vučković te će vidjeti što će se dogovoriti s otkupljivačima i kako odgovoriti na zahtjeve ratara. Veliku nadu u neko rješenje baš i ne polažu, a njima gori pod nogama. Jedino pravedno, smatraju, bila bi zaštitna cijena pšenice.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Damir Senjan
prije 1 godinu
Danas sam prolazio malo Podravinom rekreativno, pa u ovo vrijeme nisi vidio parcelu da nije polje iskombajnirano što se tiče zobi, ječam, pšenica, uljana repica. Sada ništa pipnuto, nitko ništa ne kombajnira. Iskombajnirane samo male parcele koje ljudi koriste za ishranu stoke a i to kad brojiš stane ti brojanje na jednu ruku čak koliko računam imam i višak prstiju na ruci. Ovo postaje sramota za Hrvatskoga poljoprivrednika. Znam proplem cijena.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Ustaljen folklor ; Ljetne žetvene igre 2023 , obilježje ovih igara su iznimno veliki ulazni troškovi , izrazito loši klimatski uvjeti i sramotno niska otkupna cijena ! Ja sa pšenicom u brdskoj Slavoniji nemam više problema , ne sijem ju ni za perad !Vi u nizinskoj Slavoniji i Baranji prelazite na neke druge kulture , mak kao u Afganistanu , marihuana ! Država ako vas uhvati osigurati će vam smještaj i hranu , mislim u zatvorima ! Pa bolje je i to nego BESPLATNO raditi !
makigarcin
prije 1 godinu
Gardunko, nemoj samo ti pričati o vraćanju dugova....
Stjepan Jelenčić
prije 1 godinu
Pitanje za gosp. Zvone 7, zašto je Slovenija lani platila Slovencima pšenicu po 3kn, a Srbija 2,60 kn. a ja dobijem za 1 klasu 2,20 kn. Kao da si na platnoj listi HDZ-a. Bolje šuti!
slobodan rajić
prije 1 godinu
1.Glavni otkupljivači su Vaši pajtosi iz HPK i HGK ( vlasnici ili predstavnici velikih firmi) sa kojima ste do juče bili u ljubavi i zajedno predlagali zakone na teret malih OPG-a 2.Da koristite manje jeftine državne zemlje imali bi manje posijane pšenice, s tim i manje gubitaka 3.Ako ništa od pomoći ne upali, uijek možete tražiti otpis najma za državnu zemlju za 2023, i Vama opet dobro. HPK je bila i ostala instrument velikih igrača, tzv. Grupa. Nažalost.
Valentin Lekić
prije 1 godinu
Zanimljivo da uvjek kuka ekipa iz članka
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Gardunko,ti si zbog tog svog načelnika ljut na sve poljoprivrednike i sve poljoprivrednike poistovjećuješ sa njima i vidiš ih kao mafijaše.Velika većina nema niti 1ha državne zemlje i stječe imanje generacijama,a ove godine svi posluju sa gubitcima.Reci što nije točno u ovom članku?Kakve kalkulacije proizvodnje ti imaš ove godine ulaz-izlaz-zarada?Evo,baš bi volio vidjeti tvoje rezultate, da znam gdje sam ja to pogriješio,pa da znam za ubuduće kako se to bogati na poljoprivredi.
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Zvone,ajde ti lipo zasuči rukave, uhvati se poljoprivrede i živi od nje,pa se onda javi .Cijena na MATIF-u je bila 251€,pa je kod nas svejedno bila 165€.Troškove prevoza postoje u svim državama,ali je redovno godinama kod nas daleko najmanja cijena,kako to objašnjavaš?Zašto se HANFA nije izjasnila o prošlogodišnjoj tužbi za udruženje u kartel velikih otkupljivača?Prošle godine se nešto zaradilo,ali se nije obogatilo kako ti tvrdiš,jer je suša prepolovila urod.Svu dobit su seljaci utrošili u enormno skupo gnojivo i ostale repromaterijale i još su se mnogi i zadužili,jer su cijene otišle u nebo.Pričati kako poljoprivrednici troše na luksuz,kada većina propada je krajnje bezobrazno.Pričamo o 99% običnih seljaka,a ne o onih 1% privilegiranih.
Zvone7
prije 1 godinu
Cijena na MATIFu nije 260 nego 235 eura. Cijena na MATIFu se odnosi uglavnom na cijenu koja se može postići prilikom prodaje u Italiji. Trošak prijevoza pšenice do Italije je o vlastitom trošku. U vrijeme žetve cijene prijevoza su puno veće nego u siječnju ili ožujku. Kada uzmete u obzir da su troškovi samih prijevoznika puno veći nego prijašnjih godina, uključujući i plaće vozača, buduci da se troškovi prijeme zadnjih godina ne na plaćaju otkupna mjesta ih moraju uračunati u trošak prilikom prodaje dodamo sve ovome i marže trgovaca od 2-3% vrlo brzo se dođe do razlike između 235 i 165 eura. Prošle godine je dobit na pšenici bila 50-100%. Poljoprivreda se treba početi promatrati u prosjacima od 5 godina, a poljoprivrednici se trebaju naučiti racinalno gospodariti pogotovo u godina kada je dobit izrazito dobra kako bi mogli preživjeti izazovnu godinu kao što je ova. Prošle godine su poljoprivrednici kuće radili bez kredita od prodaje pšenice. Također je apsolutno neopravdano da poljoprivrednik koji dobiva poticaj na proizvodnju ima auto skuplji od 20.000eura. U godinama kada su ulaganja mala a otkupna cijena velika, kada se uzme u obzir na što sve poljoprivrednici troše ispada da država financira luksuz, a nakon toga dođe ovakva godina i svi su krivi osim poljoprivrednika.
mladin
prije 1 godinu
Ovih dana je aktualna tema o kuglici sladoleda koja kosta 3-4 eura, da li je puno ili ne... Nije bitna realnost u kojoj je kila jecma 12 centi, odnosno 16 centi za psenicu.
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Imate stručnjake na poljoprivrednim fakultetima,pa neka izračunaju proizvođačku cijenu pšenice na jednom hektaru i to bi trebala biti minimalna,ili zaštićena cijena pšenice.Slovenija je tako napravila prošle godine,što znači da se može ako se hoće.Vlada stalno tupi kako je to tržište i kako se oni ne smiju mješati,a nedavno su se mogli mješati u tržište kada su ograničili cijene mesa,ulja i drugih poljoprivrednih proizvoda u trgovinama.Znači da mogu a neće, jer štite velike otkupljivače,a za seljake ih zaboli ona stvar.
mladin
prije 1 godinu
Situacija je jako losa. Jecam 120e, prinos oko 4t, psenica 165e i oko 5t prinos. Jos kad na tu mizernu cijenu dođu i veliki troskovi otkupa nema nas nigdje. Ove cijene ne pokrivaju ni 50% troskova, a kud li tek da se prica o nekoj zaradi.
Damir Senjan
prije 1 godinu
Marta Radić ajde ti na granicu a ja ću u Austriju na more. PS: Mi nemamo granice a Austrija nema more 😂😂😂😂😂
Marta Radić
prije 1 godinu
Ništa , svi na ceste i granice....pa kako kažu...pušiona je na svim kulturama....sada će biti jeftina stočna hrana , ono što je prošle godine plačeno stočarima kao pomoć zbog cijene stočne hrane , ove godine uzmite stočarima pa podijelite ratarima..
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Pušiona svima nama koji obrađujemo zemlju u ovoj klimatski lošoj godini , sa nenormalnim ulaznim troškovima ! Vezano za prosvjed , mora nas doći više desetaka tisuća na Trg sv Marka gdje stoluju kriminalci u saboru i vladi , a onom lakrdijašu Milanoviću treba odvesti nekoliko kamiona đubreta na Pantovčak 241 pa neka sa tog povišenog mjesta drži govore ! BIO sam na prosvjedu ispred Ministarstva i lopovskog sabora ! Ne vrijedi nas malo dolaziti , neće mafija reagirati !
Damir Senjan
prije 1 godinu
Tko je ikad seljeka pitao koliki su ti troškovi, koliko truda i znoja. Nemaš ni petak niti svetak, niti godišnji niti bolovanje. Sva sreča da nisam sijao pšenicu i poslušao pouzdani izvor da će cijena biti nikakva. Ja bih to izmalčirao a ne kombajnirao, bar bi zemlju prirodno ugnoio i dobio humusno tlo, i smanjio za iduču godino umjetno gnoivo.