Pretraga tekstova
Suša i niske temperature su uzele danak u Kanzasu. Ovakva situacija dovest će do manje ponude pšenice u SAD-u, koja je 5. svjetski izvoznik te kulture
Nakon ekstremne suše, a onda i ledenog vala, poljoprivrednici u Kanzasu, najvećem američkom proizvođaču krušne pšenice, napuštaju svoje usjeve, piše Reuters.
Sve je više onih koji ju tretiraju kemijskim sredstvima koja uništavaju usjeve i traže veće isplate osiguranja od uobičajenih. Drugi dio poljoprivrednika pušta stoku u polja, jer ne očekuju urod za žetvu.
Ovakva situacija dovest će do manje ponude pšenice u SAD-u, koja je 5. svjetski izvoznik te kulture. Zalihe će pasti na najniži nivo u posljednjih 16 godina. Visoke stope napuštanja nanose ekonomski udarac poljoprivrednim gradovima i prisiljavaju kupce da prilagode planove nabavke kupujući žito negdje drugdje.
Na nacionalnoj razini ratari planiraju napustiti 33 posto površina pod ozimom pšenicom, što je najveći postotak od Prvog svjetskog rata, priopćilo je Ministarstvo poljoprivrede SAD u svom izvješću. Ratari, trgovci žitaricama i predstavnici velikih prehrambenih tvrtki koji su obišli državu na godišnjem obilasku usjeva upozoravaju na još veći postotak.
Rast cijena sijena dodatni je pritisak na uzgajivače, jer bi se ova polja mogla iskoristiti za hranidbu stoke. Poljoprivrednici u Kanzasu će ove godine proizvesti samo 191,4 milijuna bušela pšenice (5,2 milijuna tona, op.a.), što je najmanje od 1963. godine. Neki su na parcelama gdje je propala pšenica već zasijali sirak.
Osim poljoprivrednika, ugrožena je prerađivačka industrija, ali i uslužna djelatnost koji su opskrbljivali radnike na žetvi.
Tagovi
Kanzas Proizvodnja pšenice Suša Propadanje pšenice Američka pšenica Pšenica podbacila
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
mladin
prije 1 godinu
Ovo sa trenutnim otkupnim cijenama stvarno nema smisla, vecinom je ulog po hektaru 1200-1500 eura, ovisi tko sta i kako radi, a sa prinosom od 6-7t dobijete 800-900 eura sto je minus od cak 400-700 eura po hektaru!
SASA FRANIC
prije 1 godinu
kod nas se i tako moze proizvesti vise nego je nama potrebno. jedina nam je problema okupacijaska vlast s postavljenim cirkusatima koji rade sve protiv nase drzave. jos nam nitko nije objasnio zato se kod nas uvozi psenica iz Ukraine koje ja navodno namjenjena trecesvjetskim bjednicima?? i koja je nama korist od te psenice koja nikada nije niti smjela doci kod nas????
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
SAD će imati jako lošu žetvu,Italiji je 400 000t poplavljeno,a nitko ne spominje koliko će ove godine Ukrajina manje proizvesti.Zašto onda pšenica nema cijenu?Zato što SAD-u ne odgovara sada veća cijena i zato što Ukrajina plaća svoje dugove poljoiprivrednim proizvodima,a onda cijenu diktiraju oni kojima si dužan ,a ne zakon ponude i potražnje.Igre bez granica,a sve preko leđa sirotinje tj seljaka.Dobro su stari rekli; nekome rat,a nekome brat.
Nikola Jurisic
prije 1 godinu
Nece Amerikanci uvesti Ukrajinsku nikada, mozda samo tek toliko da kazu evo uvezli smo i mi..
Dudina
prije 1 godinu
Eto super,sad neka Hrvatska izveze ovo Ukrainsko smeće koje su uvezli da bi uništili domaću proizvodnju
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Nema logike da padju cijene na burzama,ili se između redaka krije razlog pada cijena.Tko na svjetskoj razini ima dobru proizvodnju,a tko lošu,pa prema tome kome odgovaraju niske cijen,a kome čine štetu?Rekao sam već da su te burze podložne raznim manipulacijama i špekulacijama.