Rusija i Ukrajina su svijet opskrbljivale s četvrtinom izvoza. Kako će se nadoknaditi ovaj nedostatak najvažnije krušarice?
Rat u Ukrajini je izbacio dva velika proizvođača pšenice sa svjetskog tržišta. U sezoni 2020/21 Rusija je bila na prvom mjestu kao izvoznik ove žitarice u iznosu od 20 posto svjetskog tržišta, dok je Ukrajina s osam posto zauzimala četvrto mjesto poslije Kanade i Australije.
Wall Street Journal piše da je izbacivanje ova dva opskrbljivača pšenice najviše pogodilo najugroženije zemlje koje su u nemogućnosti nabaviti pšenicu iz ovih zemalja, a prve su počele tražiti alternativne izvore isporuke čak i na tržištima koja su imala daleko veće cijene robe i skuplji transport. To je bio prvi znak da je tržište pšenicom uzburkano.
Kolumnisti Jesse Newman i Patrick Thomas pišu da vlade od Indije do Irske poduzimaju korake kako bi popunile prazninu izbacivanjem žitorodne regije iz proizvodnje i lanca nabave. Količina o kojoj je riječ bi mogla ukupno iznositi desetke milijuna tona žitarica. Poljoprivrednim proizvođačima se plaća da posiju više. Također, ostvaruju se i napori da se poboljša transport, angažiraju vagoni i dodatni kontejneri za distribuciju pšenice.
Ipak će poljoprivrednicima ostatka svijeta biti teško u nadoknadi nedostatka s obzirom na to da Rusija i Ukrajina zajedno čine više od četvrtine globalnog izvoza pšenice. Američko ministarstvo poljoprivrede USDA je smanjilo očekivanja za svjetsku trgovinu pšenicom u tekućoj sezoni za više od 6 milijuna tona ili 3 posto.
Nastavak rata i sankcija samo je dodatni pritisak na rast cijena koje će ostati visoke i tijekom ljeta što će ugroziti sigurnost hrane na području Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike. Za očekivati je da će se cijene pšenice dodatno povećati za 22 posto.
Prema projekciji USDA poljoprivrednici su ove sezone požnjeli pšenicu sa skoro 550 milijuna hektara, što je čini najrasprostranjenijom kulturom na svijetu. Qu Dongyu, generalni direktor UN FAO-a je istaknuo da je pšenica osnovna hrana za više od 35 posto svjetske populacije, a potrošači u siromašnim zemljama su počeli koristiti veće količine brašna od manioke ili kukuruza.
"Nije pitanje hoće li svijet opstati i bez žitarica, nego koliko će visoka cijena biti koju će ljudi morati platiti za to", izjavio je Joseph Glauber, bivši glavni ekonomista USDA i viši istraživač u International Research Group.
Očekuje se da će pad izvoza iz Rusije i Ukrajine biti veći od 60 posto. Prema podacima FAO-a skoro 50 država direktno ovisi o izvozu iz ove dvije zemlje s više od 30 posto potrebnog uvoza. U toj grupi prednjače Egipat, Turska, Bangladeš i Iran koji su do sada najmanje uvozili 60 posto pšenice s ovog tržišta. Najveći gubitnik je Rusija jer je bila opskrbljivač velikom broju zemalja. Zatvaranjem crnomorskih luka Ukrajina je skoro izbačena iz igre. Pošiljke pšenice iz južnoameričkih zemalja, uključujući Brazil i Argentinu, više su se nego udvostručile, a one iz Australije porasle su za skoro 75 posto.
Vlade mnogih zemalja rade na tome da nadoknade zalihe pšenice, stimuliraju poljoprivrednike da proizvode više. Irska je u ožujku pokrenula program od skoro 11 milijuna dolara kako bi ih ohrabrila da uzgajaju više usjeva kao što su pšenica, zob i ječam, nadajući se da će smanjiti ovisnost te zemlje o uvezenom žitu.
Europska Komisija usvojila je mjere usmjerene na jačanje globalne sigurnosti hrane. Dopuštena je obrada zemlje koja je na ugaru. Bidenova administracija je od Kongresa zatražila 500 milijuna dolara u cilju povećanja proizvodnje.
Veliki broj uvoznika se okrenuo Indiji koja je drugi po veličini proizvođač pšenice u svijetu. Zahvaljujući pogodnim vremenskim uvjetima ove sezone u ovoj zemlji očekuju rekordne prinose. Problem su logistički izazovi koji ne mogu ispratiti tržište i kretanje robe. Istovremeno, neka područja svijeta su pogođena sušom, kao sjever Afrike i Južna Amerika. Povećanje proizvodnje u USA neće biti dovoljno da nadopuni nestašicu na tržištu.
Prema podacima Međunarodnog instituta za istraživanje prehrambene politike, 23 zemlje već imaju ograničenja izvoza, skoro 28 koje su nametnule ograničenja tijekom vrhunca krize cijena hrane 2008. godine. Sve ukazuje da nas očekuje burna godina i budućnost kada su cijene krušne žitarice u pitanju.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 10 mjeseci
Slobodane Slavonija ti je i ZEMUN , a ako hoćeš vidjeti NEOBRAĐENE i zašikarene zemlje , dođi u EPICENTAR Slavonske gospodarske , demografske i obrazovne uništenosti , u Općinu Čaglin , Levanjska Varoš ! Tu ti ja imam zemlju po evidenciji iz CARSKE AUSTRIJE jer GLUPI srbi i hrvati u prko 100 godina NISU ništa , OSIM ŠTETE ZA OPG NAPRAVILI ! Tu možeš vidjeti sela BEZ djece , IZUMRLE Borevce ! Taj dio Slavonije NIJE za pšenicu iz teksta , ali je za neke druge kulture !
Đuro Japaric
prije 10 mjeseci
Ma IVANE , nisu SRPSKI sabor , Srpska jada , srpski Milanović , SRPSKA poljopšrivredna komora za AGRARNU REFORMU ! Da je SRPSKA -PLENKOVIĆEVA komora za REFORMU sada bi sakupljali potpise za REFERENDUM o Zakonu o poljoprivrednom zemljištu u čijem pisanju sudjeluju od Milanovića MARIONETE iz SPK - Srpske poljoprivredn ekomore ! Da je SPK za REFORMU , pustili bi PLENKOVIĆU i POSLANICIMA MARŠ preko DRINE , Zakon o nasleđivanju DONESEN U beogradu A plagiran u SRPSKOM zagrebu 2003 !
Ivan Tešija
prije 10 mjeseci
Slobodan Rajić imamo 800 000 ha neobrađenog plodnog zemljišta.Znanstvana zajednica je to utvrdila.Oikon je pokrenio inicijativu "zaorimo hrvatska polja" i prikazivali su kartu sa zaraslim oranicama. Hrbatska je 90-ih godina sluzbeno imala 3.1 milijun hektara poljoprivrednog zemljišta.Nije zemljište isparilo.Hrvatska ima prijavljeno milikun hektara obradivih površina,od toga ima čak 500 000 ha pašnjaka,i to u kontinentalnom djelu 430 000 ha,na plodnim oranicama se potiče pašarenje što je pogrešna politika.Pašarenje treba poticati ondje gdje je to moguće a to je krški pašnjak. Kada bi aktivirali zapušteno poljoprivredno zemljište, imali bi hrane sasvim dovoljno za svoje potrebe.Osim toga imamo samo 1% površina pod navodnjavanjem što je sramotno, a obilujemo rijekama. Nama treba hitno agrarna reforma koja ce biti usmjerena ka samodostatnosti, ali imamo problem jak uvozni lobi koji je izdašan donator političkih stranaka i koji nam kreira poljoprivrednu politiku.
slobodan rajić
prije 10 mjeseci
Zamaraš se glupostima, promašio si temu o kojoj se piše.
Luka1810
prije 10 mjeseci
slobodan rajić.... Neznam " Koji Slobodan Rajić " si Ti i Odkuda si...??? https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjXr6fXocr3AhUJhv0HHa_oC6EQFnoECCIQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.24sata.hr%2Fnews%2Fraic-kaznu-od-25-godine-docekao-uz-ironicni-smijeh-50612&usg=AOvVaw36_hIPwxcynMe7JG7rNYsH .... ali ja sam se vozio Slavonijom, Vrbovec-BJ-DA,....ali i Podavskom ( Nazovi !!) magistralom....i vidio Dosta neobrađene Ravnice...!!!
slobodan rajić
prije 10 mjeseci
Mene zanima gdje se nalazi tih 800.000 ha neobrađenog zemljišta, u Slavoniji neobrađenog nema??
maricaiivica
prije 10 mjeseci
Mislim da je kriva konstatacija da je Rusija u ovoj priči najveći gubitnik. Naime Rusija i danas izvozi pšenicu morskim putem iz luke Novorossiysk u Crnom moru. Također joj je dostupna i pšenica u silosima uz ukrajinske luke na Azovskom moru. Države koje najviše uvoze pšenicu iz Rusije joj nisu nametnule nikakve sankcije niti za druge robe, a kamoli za hranu. I na kraju Rusija danas izvozi pšenicu po cca 400 $, a ne kao prije po 250 %. Mislim da smo najveći gubitnici mi kao potrošači koji usprkos samodostatnosti RH u proizvodnji pšenice u pekarnicama i trgovačkim lancima plaćamo skupe uvozne zamrznute pekarske proizvode.
Ivan Tešija
prije 10 mjeseci
Poštovani Agroklub, što mi imamo sa ratom u Ukrajini i Rusiji? Hrvatska ima 800 000 hektara zaraslih neobrađenih oranica!!!! Zašto Vlada RH ne stavi tu plodnu zemlju u funkciju poljoprivredne proizvodnje.?? Kome je u interesu da nam zemlja obrasta u korov?? Imali bi mi pšenice za izvoz i hrane za izvoz samo da je državna politika usmjerena ka tome da Hrvatska bude samodostatna u proizvodnji hrane. Ako budete zainteresirani za objašnjenja, stojim na raspolaganju. S poštovanjem
Linus
prije 10 mjeseci
Treba povećati potpore za sadnju oraha i lijeske pa ćemo imati dovoljno pšenice