Pad globalne proizvodnje pšenice i kukuruza trese tržište žitarica. Padaju i EU prinosi uljane repice za 10 posto, što će svakako pomoći cijenama u usponu. Dobar urod argentinske soje nadoknadit će štete od poplava u Južnoj Americi. Prinosi EU žitarica rastu, a velike su zalihe i palminog ulja.
Pad globalne proizvodnje pšenice i kukuruza trese tržište žitarica. Padaju i EU prinosi uljane repice za 10%, što će svakako pomoći cijenama u usponu. Dobar urod argentinske soje nadoknadit će štete od poplava u Južnoj Americi. Prinosi EU žitarica rastu, a velike su zalihe i palminog ulja. To će utjecati i na proizvodnju biodizela i na cijene ostalih uljarica.
Nove procjene za usjeve otkrivaju pad globalne proizvodnje pšenice i kukuruza u 2015. Globalno, prinosi pšenice bi trebali pasti za 1.4% na 709Mt, dok je veći pad predviđen za kukuruz, koji je trenutno na 941Mt, što je redukcija za 4.9% u usporedbi sa sezonom 2014/15.
UkrAgroConsult prognozirao je da će nakon nepovoljnih vremenskih uvjeta za jesenske sjetve u Ukrajini te manjeg zasijanog podrulja, prinosi pšenice i kukuruza pasti. Proizvodnja pšenice predviđa se da će biti oko 20.6Mt, što je za 1.9Mt manje nego prošle godine, dok je proizvodnja kukuruza trenutno na 23Mt, što je manje za 2.9Mt.
Nedavne procjene od strane EU komisije su pale za zalihe meke pšenice u sezoni 2015/16, zbog visokih rata potrošnje za potrebe proizvodnju stočne hrane. Količine se procjenjuju na oko 16.2Mt, za razliku od prošlogodišnjih 18.7Mt ranije ovog mjeseca. Europski izvoz meke pšenice u sezoni 2015/16 ostaje nepromijenjen, na 27.1Mt, dok je rekord iznosio 31Mt za ovu sezonu. Nadalje, predviđanja za ožujak vezale su i sveukupnu proizvodnju EU žitarica na 210.8Mt u 2015. Sveukupna europska proizvodnja za 2014. je revidirana na 220.4Mt, malo iznad 22.1Mt, kolika je bila procjena u prosincu.
Rani rezultati argentinske žetve soje koja je započela prošlog tjedna, otkrivaju da su prosječni prinosi od oko 4.5t/ha postignuti. Očekuje se da će veći prinosi kompenzirati štetu nastalu poplavama. Iako je to koristan indikator, ovi rezultati se moraju uzeti sa zadrškom, jer je samo 3.9% posijanih površina i požnjeveno, a prinosi variraju. No, vremenska prognoza obećava pa bi urod uz sve navedene aspekte, trebao biti jako dobar, što će opet utjecati na smanjenje cijena na tržištu.
Zalihe indonezijskog palminog ulja dosegnut će rekord u sezoni 2015/16, prema navodima USDA bureau u Jakarti. Očekuje se da će se inventar povećati za 63% u sezoni 2015/16, u usporedbi sa 2014/15, što će rezultirati sa zalihama od 3.6Mt. Povećanje domaće potrošnje i izvoza ne mogu držati korak s proizvodnjom palminog ulja u zemlji, koja će dosegnuti i 35Mt sljedeće godine. Povećane zalihe palminog ulja imaju potencijal utjecati na svjetske cijene ulja, uključujući ono ulljane repice, s obzirom na to da ponuda biljnih ulja utječe na potrebe proizvodnje biodizela.
Želja za drugačijim kulturama, kao što je soja, umjesto standardne pšenice i kanole, drži kanadske farmere koji namjeravaju posijati 2.3Mha soje ove godine, za 4% više nego 2014. Monsanto Co izvještava da je to zbog veće isplativosti i kraćih sezona koje više odgovaraju ovoj uljarici.
Foto: depositphotos.com, @fotokostic
Povezane biljne vrste
Tagovi
Autorica