Rusija želi uvesti privremeni porez na izvoz žitarica kako bi spasila domaće cijene, Kina je odobrila uvoz GMO soje, a Malezija je produžila razdoblje bescarinskog izvoza palminog ulja.
Već neko vrijeme, svjetsko tržište žitarica s nestrpljenjem iščekuje ruske reakcije na aktualna zbivanja. S obzirom na količine žitarica koje ova zemlja izvozi, svaki njen potez odražava se na cijene žitarica na svjetskom tržištu.
Tako je bilo i proteklih dana kada je Rusija objavila mogućnost uvođenja privremenog poreza na izvoz žitarica.
Očito je da je Rusija neslužbeno ograničila izvoz u namjeri da zaštiti domaće cijene, kroz ograničavanje potvrda kvalitete potrebnih za izvoz u određene zemlje. Cijene su, u početku, na tu vijest reagirale prilično plašljivo, a iako je ta situacija na tržištu stvorila volatilnost, cijene su velikom brzinom ponovo pale.
No, probleme s Rusijom, mogla bi iskoristiti EU, čiji je izvoz pšenice na putu ostvarenja rekorda drugu godinu za redom. Odobrene izvozne obveze veće su u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. Čini se da bi zabrinutost u ruskom okruženju mogla pridonijeti zadržavanju izvoznog tempa EU ove sezone.
A kako sada stvari stoje, dodatno će rasti i proizvodnja pšenice u 2015. godini. Tako se predviđa da će žetva njemačke ozime pšenice za 2015. godinu porasti u odnosu na 2014. za 2,8%, na 3,2 Mha, a sudeći prema podacima njemačkog Ureda za statistiku, u porastu je i ukupno područje pod žitaricama za 2015. godinu, i to za oko 2,4%, na 5,6 Mha.
Egipatski državni kupac žitarica (GASC), kupio je 240 Kt francuske pšenice po cijeni od 258$/t te 60 Kt ruske pšenice po cijeni od 264 $/t, što je najviša cijena zabilježena u posljednjih nekoliko mjeseci.
Povoljni vremenski uvjeti najavljeni za Južnu Ameriku, niže cijene sirove nafte te naznake za još jednu dobru godinu za soju na području SAD-a, dovele su do pada cjelokupnog tržišta. U Brazilu su također povećane prognoze za proizvodnju soje za sezonu 2014. /15. na 91,9 Mt, a iako je i dalje riječ o rekordnoj proizvodnji, prognoza je nešto niža od prethodne, koja je iznosila 95,8 Mt.
Procjenjuje se da je izvoz malezijskog plaminog ulja u razdoblju od 1. do 20. prosinca bio veći za gotvo 9%, u odnosu na isti period u studenom. Očekuje se da će povećanje izvoznog tempa pridonijeti smanjenju zaliha koje su u studenom bile najviše u posljednjih 21 mjesec. A kako bi podržala rastući izvozni trend, Malezija je produžila razdoblje bescarinskog izvoza sirovog palminog ulja do kraja veljače.
Tržište je posebno iznenadilo i kinesko odobrenje za uvoz GMO soje. Iako je za sada odobrena samo jedna sorta, na tržištu se rodila nada da će uslijediti i daljnja odobrenja u tom smjeru. Ovo je iznenađujuća odluka ako znamo da je Kina vratila čitav niz isporuka soje i sojinog brašna iz SAD-a ove godine, upravo zbog GMO-a. Bit će zanimljivo pratiti daljni razvoj situacije na ovom polju.
Pojašnjenje iskazanih veličina: * 1 Kt = 1.000t **1 Mt = 1.000.000t *** 1 Mha = 1.000.000 ha
Foto: depositphotos.com
Tagovi
pege25
prije 10 godina
E ovo vijest oko kine i GMO je odlična ..sada će kinezi sad biti pokusni kunići ..pa ako koji 100 tisuća otegne papke neće se ni primjetiti kad ih ima ko kineza ...he ..Jedva čeka članak rezultata u novinama koliko je kineza oteglo papke ...he