Suša, visoke temperature, ali i poplave utjecale su na ovogodišnju proizvodnju i stanje usjeva.
Prinos kukuruza u zrnu je revidiran na tri posto ispod petogodišnjeg prosjeka, dok je povećana prognoza za prinos šećerne repe i krumpira. Objavljeno je to u rujanskom biltenu JRC MARS - Monitoring usjeva u Europi.
Razlog za to mogao bi biti zbog pogoršanih uvjeta za ljetne usjeve u Rumunjskoj, Bugarskoj i Grčkoj. Trajna suša u ovoj regiji negativno utječe na formiranje prinosa raznih kultura. Toplinski udar se poklopio s fazom formiranja zrna što značajno utječe na kukuruz i suncokret, posebno u području duž rijeke Dunav. Manji prinos suncokreta u ovim zemljama je nadoknađen dobrim rezultatima u Mađarskoj i Francuskoj.
Sušan period se nastavio i sredinom rujna, posebno na jugu Italije, dijelovima Mađarske, Slovačke, Češke, na jugu Poljske, području Balkana, velikom dijelu Turske, Ukrajine i juga europske Rusije.
Nakon poplava u Sloveniji, koje su posljedica maksimalnih padalina i preko 100 mm u nekim područjima, tlo je ostalo prezasićeno vodom što je dovelo do štete u ovoj proizvodnji.
U grčkoj Tesaliji poplave su dovele do potpunog gubitka usjeva, što čini 22 posto nacionalne proizvodnje kukuruza u zrnu.
Očekivani prinos kukuruza u zrnu u Sloveniji i Hrvatskoj je iznad petogodišnjeg prosjeka. Za Sloveniju se očekuje od 9,44 t/ha, a za Hrvatsku 8,40 t/ha.
Velike količine padalina utjecale su na dijelove središnje i sjeverne Europe. Posljedica je velika pojava biljnih bolesti što se odrazilo na količinu i kvalitetu zrna žitarica koje nisu požnjevene na vrijeme. U nekoliko regija je kasnila sjetva ozime uljane repice.
U mnogim dijelovima sjeverne i središnje Europe upravo su te učestale kiše i temperature iznad prosjeka pogodovale travnjacima koji su se u potpunosti oporavili od deficita padalina prije sredine srpnja. Područja južne i istočne Europe bila su izložena vrućini i suši, što je ometalo akumulaciju biomase, posebno u Rumunjskoj, Bugarskoj, sjevernoj Italiji i jugoistočnoj Francuskoj. Nedavne ekstremne oborine u istočnoj Europi mogu imati dodatne negativne utjecaje na produktivnost travnjaka, stoji u izvješću.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Vidi sam po Slavoniji štete od olujnog vjetra na kukuruzu i suncokretu , povaljano kao valjkom , a u brdskoj Slavoniji od divljih svinja !
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Poljoprivreda ja velika lutrija,jer jedna dobra kiša dijeli zaradu od gubitka.Kod nas nije bilo kiše 35 dana,od početka kolovoza do početka rujna i krajem kolovoza smo imali 8 dana toplinskog vala.To je rezultiralo slabijem nalijevanju zrna kod soje i kukuruza barem za 10-15%. Kada uzmemo u obzir da je proljetos višak oborina također odnio deset posto sklopa dolazite do prosječnih rezultata,iako je godina više obećavala.Kako niti jedno zlo ne dolazi samo,tako su nas na kraju fino počastili sa niskim cijenama,tako da će mo ovu godinu jako zapamtiti,ali ne po dobrom.