Pretraga tekstova
Površine zasijane genetski modificiranim kulturama povećane su u svijetu za 3%. Španjolska je europski predvodnik, a prva u svijetu je SAD.
Površine zasijane genetski modificiranim kulturama povećane su u svijetu za 3% - ukupno 185,1 milijuna hektara u 26 zemalja. Španjolska je europski predvodnik, sa 95% od ukupno 17% više ovih površina. Ona jedina i bilježi rast na starom kontinentu.
Slijede je Portugal, koji bilježi pad u 2016. godini na 7.069 hektara, Slovačka sa 138 hektara i Češka sa 75 hektara. Rumunjska je prestala uzgajati GMO, prenosi Euractiv.
Prošle godine, prva zemlja svijeta po uzgoju ovih kultura bila je SAD sa 72,9 milijuna hektara. Na drugom mjestu nalazi se Brazil sa 49,1 milijuna hektara, a slijede ih Argentina sa 23,8 milijuna, Kanada sa 11,6 milijuna i Indija sa 10,8 milijuna hektara.
Na afričkom kontinentu samo su Južna Afrika i Sudan posijali genetski modificirane kulture na 2,8 milijuna hektara. Burkina Faso i Egipat obustavili su uzgoj tih kultura.
Najviše se sadi genetski modificirana soja - na 91,4 milijuna hektara. To čini polovinu površina pod GMO. Primjetno je smanjena površina pod pamukom.
Foto: Stéphane Harbec / Flickr
Izvori
Autorica
Više [+]
Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća. Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte... Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela. Tako da, kada ih vidite... Više [+]
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća.
Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte...
Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela.
Tako da, kada ih vidite po danu zavučene u kakav mračan kutak, samo ih pustite na miru jer oni noću obavljaju jako važan zadatak, kao i pčelice i drugi oprašivači danju.
Maja Celing Celić
prije 1 tjedan
Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara. Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara.
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Ima ta vrsta leptira iznimno brzo mahanje krilima kao ptice kolibrići pa to niste ni mogli snimiti ! Vole cvijet petunija ! Sutra mojim leptirima Više [+] topim zemlju u dijelu dvorišta u selu , doći će ih bar 7 vrsta ! Valjda kupe minerale ? Vole dolaziti i na blatnu zemlju !