Pretraga tekstova
Unatoč rekordnom tempu izvoza pšenice, cijene ruske pšenice su u padu. I dok se u Ukrajini smanjuju rezerve pšenice, ječma i kukuruza, cijene uljarica u Bugarskoj su bez većih oscilacija.
Mada se izvoz ruske pšenice nastavlja rekordnim tempom, na tržištu je primjetno slabljenje izvoznih cijena te pšenice. Takav opadajući trend stvara pritisak na globalnom tržištu, pa su izvozne cijene ruske mlinske pšenice niže u prosjeku za 0,5-1 dolar po toni.
Izvozna cijena pšenice s 12,5% proteina iznosila je 190-192 dolara po metričkoj toni, dok se pšenicom s 11,5% proteina trgovalo po cijeni od 182-184 $/t. Ovome treba dodati i podatak da je ruska mlinska pšenica i dalje vrlo tražena na stranim tržištima, a naročito u Turskoj, Egiptu i državama jugoistočne Azije.
Ukrajina je u studenom izvezla 1,83 milijuna tona pšenice odnosno 31% više nego u istom mjesecu lani, prenosi UkrAgroConsult. Ukupno promatrano, ta zemlja je u prvih pet mjeseci tekuće sezone na međunarodno tržište isporučila 10,03 milijuna tona krušnog zrna, što je neznatno manje u usporedbi s istim periodom 2017. godine kada je izvezeno 10,1 milijuna tona. Glavno tržište ukrajinske pšenice ove sezone je Indonezija, koja je primila 16% ukupnog izvoza. Među vodećim uvoznicima pšenice iz Ukrajine su kao i do sada Bangladeš i Egipat, ali i zemlje članice Europske unije, Turska, Južna Koreja, Filipini, Izrael, Tunis i druge.
Prema podacima Državnog odbora za statistiku, rezerve žitarica u Ukrajini su početkom prosinca iznosile 27,07 milijuna tona, to jest 4,8% manje nego u istom periodu prošle godine (28,43 Mt). Zalihe ječma su u toj zemlji manje za 26,8% u odnosu na 2016, i iznose oko 1,74 milijuna tona, a lani bile 2,38 Mt. Rezerve kukuruza su također za 2,5% niže nego prije godinu dana, 14,23 milijuna tona.
Proizvodnja sirove nafte od uljane repice u velikim i srednjim prerađivačkim pogonima, u Ukrajini, u studenom je pala na četvrtgodišnji minimum od 0,131 tisuća tona. Međutim, ako se pogledaju rezultati u prvih pet mjeseci sezone 2017/18 proizvodnja je za 33,8% veća nego prije godinu dana: 79,1 tisuća tona naspram 59,1 Kt, koliko je proizvedeno u istom periodu u sezoni 2016/17.
Na domaćem tržištu uljarica u Bugarskoj nastavlja se period stabilnosti. Cijena suncokreta je ostala nepromijenjena 335 dolara po toni. Cijena uljane repice ostala je na razini od 426,83 $/t. Izvoz suncokreta dostigao je 177 tisuća tona, dok je prošlog tjedna, 1,9 tisuća tona robe otpremljeno u zemlje EU, a 1,8 tisuća tona van EU.
Foto: Miloš Lašák / Flickr
Izvori
Autor
Više [+]
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Osobito je zainteresiran za teme i zbivanja u agraru, a zamjenik je urednika na Agroklubu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.