Pretraga tekstova
Hladnije vrijeme se očekuje u većini jugoistočne Europe, Italije i Turske te u nekim područjima Francuske i Španjolske. Što je s padalinama?
Zapadna, središnja i jugoistočna Europa u listopadu su zabilježile veće količine padalina koje su na trenutak usporile ovogodišnju sjetvu, no sušniji uvjeti u studenom pomogli su u oporavku u zemljama Beneluksa, Francuskoj, Njemačkoj, Poljskoj, Sloveniji i Hrvatskoj. S druge strane, u Češkoj i Slovačkoj oborine su se nastavile i odgodile planirane aktivnosti na poljima, stoji u izvješću Agencije za praćenje poljoprivrednih usjeva (MARS).
Značajna su kašnjenja zabilježena i u Mađarskoj, Rumunjskoj te Bugarskoj, a vrijeme bez oborina u studenom pomoglo je u završetku sjetve. Povoljni vremenski uvjeti ovoga mjeseca omogućili su da se u većini regija ipak obavi žetva jarih usjeva koja je inače predviđena za deseti mjesec. No, ne i u istočnoj Češkoj i Slovačkoj gdje su obilne kiše odgodile vađenje šećerne repe i berbu kukuruza.
Kada je riječ o sjetvi uljane repice, pogodni uvjeti stigli su prekasno u nekoliko glavnih zemalja proizvođača. Stoga se na razini EU očekuje da će zasijane površine biti ispod prošlogodišnje razine i petogodišnjeg prosjeka,
Presuho pa prevlažno: Kakvo je stanje sa sjetvom ozimih kultura?
Listopad i sredina studenog u velikim dijelovima istočne Europe okarakteriziralo je izuzetno toplo vrijeme. Veliki dio Ukrajine, južni dio europske Rusije, Baltičke zemlje i dio Bjelorusije suočili su se s najtoplijim vremenom još od 1979. godine. Također, izražen deficit kiše dogodio se u nekim područjima južne Italije, Grčke i Turske.
Prema budućim prognozama MARS-a, u većini sjeverne i istočne Europe te nekim područjima Pirinejskog poluotoka, Engleske i duž Alpa očekuje se toplije vrijeme od uobičajenog. S druge strane malo hladnije bit će u Italiji, većini jugoistočne Europe i Turske te u nekim područjima Francuske i Španjolske.
Što se padalina tiče, vlažni uvjeti, s kumulativnim oborinama od 20-40 mm (lokalno do 60 mm) predviđaju se u Portugalu, nekim područjima Italije, Njemačke, duž zapadnih obala Velike Britanije i Norveške (gdje se očekuju vrijednosti od 40-80 mm) te uzduž pojasa od Baltičkog mora prema Kazahstanu. U ostalim regijama očekuju se kumulativne oborine od 5-20 mm.
"Dugoročna vremenska prognoza za prosinac, siječanj i veljaču ukazuje na to da će se uvjeti topliji od uobičajenih pojaviti u regiji srednjeg i istočnog Mediterana te onima oko Baltičkog mora“, prognoziraju iz Agencije za praćanje poljoprivrednih usjeva.
Tagovi
MARS Sjetva Žetva Žitarice Oborine Vrijeme
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 3 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !