Na tisuću hektara ove je sezone tvrtka Nutris iz Novog Senkovca imala pilot projekt u uzgoju boba na principima regenerativne poljoprivrede, u suradnji s 67 partnera farmera, rekao je Ivan Balaško na ovogodišnjoj konferenciji AgroRocks
U sezoni 2023/2024 tvrtka Nutris imala je pilot projekt na ukupno 1.000 hektara površine s uključenih 67 partnera farmera za uzgoj boba na principima regenerativne poljoprivrede, čuli smo na ovogodišnjoj konferenciji AgroRocks održanoj prošloga petka.
"Nakon niza interaktivnih radionica, njih 88 posto odnosno 57 partnera farmera na 883 hektara, odlučilo se da će biti uključeno u program koristeći 4 ili više mjera regenerativne poljoprivrede", rekao je Ivan Balaško iz Nutrisa.
Dodao je kako su njihova glavna pitanja bila hoće li morati u potpunosti izbaciti gnojivo ili hoće li imati smanjen prinos. Tvrtka je u suradnji s njima krenula s izbacivanjem konvencionalnih gnojiva te očekuju, napominje Balaško, da će ih u idućih 3-5 godina u potpunosti izbaciti.
"Farmeri koji su koristili regenerativne metode imali su 17 posto veći prinos u odnosu na one koji su bob uzgajali na konvencionalan način", rekao je.
Iz prezentacije smo mogli čuti kako sinergija tehnologija i regenerativnih praksi omogućava dugoročne koristi za farmere, ekosustav i globalno tržište hrane. "Svi smo svjesni sve većih izazova s kojima se svijet suočava, a samim time i poljoprivreda", upozorio je napominjući da se klimatske promjene manifestiraju kroz sve veće prosječne temperature, sve veći broj sušnih razdoblja, a samim time dolazi do degradacije i smanjenja bioraznolikosti tla.
Upravo zato regenerativna poljoprivreda pruža niz rješenja koja u konačnici dovode do obnove tla, veće otpornosti ekosustava te smanjenja emisija stakleničkih plinova. Jedan od aspekata je kako učinkovito vraćati ugljik i nutrijente u tlo kroz procese poput fotosinteze i prirodne razgradnje biljke, kako bi mikroorganizmi obogaćivali tlo hranjivim tvarima. Također, smanjenjem obrade smanjuju se erozijski gubitci i gubitci ugljika iz tla.
"Uzmemo li za primjer samo duboko oranje, u tom procesu oslobađamo ugljik koji bi inače ostao uskladišten u tlu." Praksama kao što su pokrovni usjevi ili agrošumarstvo smanjuje se, nastavlja on, potreba za deforestacijom ili intenzivnim monokulturama.
Tu su i, pojašnjava, brojni benefiti za same proizvođače, a ogledaju se u značajnoj ekonomskoj koristi te je tu jedan sasvim novi vid prihoda, a to su emisijske jedinice. "Osim toga, praksama kao što je rotacija usjeva poboljšavamo strukturu tla, vraćamo tlo u život."
Napredni alati kao što su sateliti, dronovi, omogućuju praćenje stanja usjeva i tla s preciznošću kakva do sada nije bila moguća, što dalje omogućuje puno veću optimizaciju resursa, te najvažnije - brzo donošenje relevantnih odluka.
Making food better, together (Zajedno do bolje hrane) moto je ove tvrtke sa sjedištem u Novom Senkovcu koja danas, nakon 5 godina od izgradnje, ima 6.300 hektara pod bobom na području Republike Hrvatske, a s kojom surađuje više od 500 partnera farmera.
"Pružamo punu podršku putem naših specijalista za bob te pratimo svaki farmerov korak u sustavu pametne poljoprivrede".
Nutris regenerativna poljoprivreda temelji se na osam načela: plodored, reducirana obrada tla, kompost i stajnjak, agro šumarstvo, inokulacija, pokrovni usjev, prirodna gnojiva, ispaša stoke.
Nakon detaljnih analiza njihovih specijalista, odlučuju koliko će farmer provoditi regenerativnih praksi na svojoj farmi. Nakon toga radi se detaljan trogodišnji plodored i "krećemo u akciju", ističe Balaško. Sukladno tome koliko je farmer provodio praksi na svojoj farmi, tvrtka ga bonificira dodatnim novčanim iznosom za emisijske jedinice.
"Za poljoprivrednika ovaj je način proizvodnje investicija u tlo", istaknuo je, te dodao kako to nije samo tehnički pristup i filozofija, već i odgovornost prema tlu koje nas hrani, vodi koju pijemo te zraku koji udišemo, poručio je za kraj.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Varaždinska 68,
33520 Novi Senkovac,
Hrvatska
tel: +385 99 547 6685,
e-mail: info@nutris.hr
web: https://nutris.hr/
Marta Radić
prije 1 mjesec
Vrlo zanimljiv i poučan tekst.