Pretraga tekstova
Osim što pojedu tek posijano sjeme, neke ptice čupaju i mlade biljke iz tla.
Vrane, golubovi i druge ptice često jedu tek posijano sjeme, što zahtijeva skupa dosijavanja. Štete od ptica najčešće se javljaju na kukuruzu, repi, suncokretu, soji, ozimim žitaricama i na travnjacima, odmah nakon sjetve ili nicanja biljaka. Na primjer, vrane ne samo da jedu sjeme, nego i čupaju mlade biljke iz zemlje.
Šteta je također moguća na folijama, a čak i na cijevima za navodnjavanje. Nova sredstva za tjeranje ptica trebala bi pružiti rješenje za ove probleme, prenosi Agrarheute.
"Prirodni" proizvodi za zaštitu od ptica, primjerice na bazi čili praha ili ekstrakta hmelja, u praksi nisu pokazala pouzdanu učinkovitost. Ipak, očekuje se da će nova biti odobrena narednih godina.
Jedan od obećavajućih tretmana je i biološki repelent Ibisio od Bayera, za tek posijano sjeme, koji tjera vrane i golubove te pomaže poljoprivrednicima u očuvanju prinosa i zaštiti usjeva. Na bazi ekstrakta crnog papra, pripravak sadrži oleorezin kao aktivnu tvar. Riječ je o ekološki prihvatljivom proizvodu koji bi trebao biti jednako učinkovit kao kemijska sredstva.
Još jedan novi repelent je Ecovelex od Corteve koji u svom sastavu sadrži prirodne terpene, organske spojeve iz biljaka koje pticama imaju loš okus i neugodno mirišu. Terpeni, koji brzo hlape, se formuliraju u mikroinkapsulacije kako bi se postupno otpuštali.
Testira se i protiv drugih štetnika, poput divljih svinja. Očekuje se da će biti dostupan za godinu do dvije, najprije za kukuruz, a kasnije i za druge kulture.
Problem nedostatka učinkovitih alternativa dodatno je pojačan 2019. godine, kada je u Njemačkoj stupila na snagu zabrana tretiranja sjemena Mesurolom, pri čemu je ostalo dozvoljeno korištenje tog sredstva jedino na kukuruzu. Osim toga, procjenjuje se da je 2023. godine oko 20% ukupne površine kukuruza u EU i Velikoj Britaniji bilo zaštićeno samo jednim repelentom.
Raste potreba za bržim razvojem učinkovitih proizvoda za zaštitu usjeva od ptica. Kako bi se doskočilo ovom problemu, u Njemačkoj je, primjerice, odobreno hitno korištenje sredstva Korit 420 FS, s aktivnom tvari Ziram, za zaštitu kukuruza od ptica. Još jedno novo sredstvo razvija Kwizda Agro, pod radnim nazivom KNT04, koje se očekuje na tržištu tek 2028. godine.
Tagovi
Ptice Ozime žitarice Golubovi Bayer Corteva Njemačka Mesurol Šteta od ptica Vrane Štete na usjevima
Autor
Više [+]
Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 2 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.