Pretraga tekstova
U Švicarskoj je provedeno istraživanje na poljima, prije sjetve kukuruza. Što su pokazali rezultati?
Jedna od alternativa mineralnim gnojivima i pesticicima je mikoriza - simbioza gljiva i korijenja. Ona može poboljšati apsorpciju hranjivih tvari i smanjiti stres usjeva.
Do sada su nedostajala veća istraživanja inokulacije (unošenja) mikorize u tlo na terenu. Najnoviji eksperiment proveden je u Švicarskoj, na većoj površini, u polju. Pokazao je, navodi Agrarheute, da može pomoći u održavanju ili čak poboljšanju prinosa bez dodatne gnojidbe i upotrebe pesticida.
U pokus su bila uključena sveučilišta u Zürichu i Baselu, istraživačka institucija Agroscope i Institut za biološku poljoprivredu (FiBL).
Mikoriza je unesena u tlo prije sjetve kukuruza na 54 polja, odnosno 800 parcela. Zaključeno je da je na ovaj način postignut do 40 posto bolji prinos na četvrtini polja, što voditelj studije Marcel van der Heijden iz Agroscopea smatra velikim postignućem.
Međutim, na trećini površina nije bilo povećanja prinosa ili je čak smanjen, a objašnjenja nije bilo. Tražeći uzrok, analizirane su mnoge karakteristike tla - kemijske, fizičke, biološke, a uključujući i raznolikost mirkoba u tlu. Znanstvenici su otkrili da inokulacija posebno dobro funkcionira kada je u njemu prisutno puno gljivičnih patogena. Tada djeluje kao zaštita protiv štetnika koji slabe biljke.
Međutim, na poljima bez patogena, imaju samo malo ili nikakvo djelovanje, pokazuju rezultati. Navodi se kako su kulture ondje ionako dovoljno jake. "Unos mikorize nema dodatne koristi na takvim poljima", kaže Natacha Bodenhausen iz FiBL-a.
S nekoliko pokazatelja kvalitete tla, uspjeh inokulacije mogao se predvidjeti u devet od deset polja, kaže Klaus Schläppi sa Sveučilišta u Baselu. To znači da je već prije sezone sjetve moguće prognozirati prinos.
Znanstvenici su mogli predvidjeti 86 posto reakcija kada je riječ o uzgoju kukuruza.
Tagovi
Mikoriza Inokulacija Simbioza Uzgoj kukuruza Istraživanje Povećanje prinosa
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Proljetna sjetva 2025.
Nedjeljko Jovanovic
prije 1 godinu
Vec 50 godina u svijetu se koriste u tu svrhu Efektivni Mikroorganizmi EM-1, prirodna mikrobiologija koja poboljsava i ucinak mikorize.Zalosno je da i vrhunski agronomi i oni koji se bave poljoprivredom tako malo znaju o tome, jer bi puno vise vremena i paznje posvecivali toj prirodnoj tehnologiji koja se primjenjuje u vise od 130 zemalja svijeta.Ljudi bi imali vise informacija i mogli bi proizvoditi uistinu a ne samo deklarativno zdravu hranu.Originalna EM-1 mikrobiologija moze bioremedirati stetna zracenja i sprijeciti apsorpciju teskih metala za sto postoje i znanstveni dokazi.