Slika obiteljskih gospodarstava se mijenja. Konkurencija unutar sektora poljoprivrede je sve veća. Kako naši poljoprivrednici mogu konkurirati neprestanom razvoju obiteljskih gospodarstava u bogatim zemljama?
Uspon velikih farmi u vlasništvu obiteljskih tvrtki u zadnjih desetak godina je u stalnom porastu. Razumijevanjem izazova na globalnom tržištu te prema tendencijama stanovništva lagodnog života akumuliraju se zahtjevi u poslovanju poljoprivrednika. Proizvedena hrana prema zahtjevima potrošača treba biti ujednačenog okusa, mirisa, boje, oblika, a u isto vrijeme dostupna cjenovno. Uglavnom, konzumenti biraju jeftiniju hranu i samim time određuju sudbinu primarnih proizvođača.
Najčešće se javljaju tri razloga za učinkovitost obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Prije svega, obitelj zajedno osjeća veću vrijednost te napornije radi od bilo kojih radnika (koji ne dijele viziju) na plaći. Drugo, fleksibilnost u radu kojeg obitelj može ponuditi je teško organizirati s ljudima izvan gospodarstva. Kako je obujam rada u poljoprivredi promjenjiv tijekom godine, obiteljski radnici se laganije prilagođavaju sezonskim zahtjevima.
Kada je smanjena potreba rada na gospodarstvu članovi obitelji se fokusiraju na nešto drugo (učenje, rad za nekog drugog i sl.). Treći razlog je poznavanje lokalnih čimbenika uspješne proizvodnje. Informacije generirajući godinama unutar obitelji daju višestruke prednosti u upravljanju poslovanja ali i u prilagođavanju sezonskim i lokalnim uvjetima.
Registrirano obiteljsko gospodarstvo pod imenom Beefwood, posjeduje 12 tisuća hektara obradivih površina u jugoistočnoj Australiji. Obitelj se bavila poljoprivrednom proizvodnjom i pružanjem usluga u poljoprivredi u Nizozemskoj do unazad 15 godina. U svojoj 55. godini života vlasnik gospodarstva Kurstjen, zajedno s obitelji odlučio je prodati imanje u Nizozemskoj, te u isto vrijeme otkupiti nekoliko imanja u Australiji. Obitelj je već prvih godina gospodarenja uvela mnogo brojne inovacije na svom novom gospodarstvu. Europska znanja primijenjena na velikim površinama bila su ključna za pozicioniranje obitelji Kurstjen u sam vrh po efikasnosti gospodarenja u poljoprivredi. U operacijama koriste europske modele traktora i kombajna, posebno prilagođene lokalnim uvjetima u Australiji. Na gospodarstvu se mogu naći autonomni traktori koji su navođeni pomoću umjetne inteligencije i GPS sustava.
Moderna tehnologija omogućava izvršenje svih aktivnosti u odgovarajućim rokovima sa samo osmero ljudi, uključujući pet obiteljskih članova. Kad je manje rada na gospodarstvu, na imanju se radi na osmišljavanju inovacija koje će im dalje pomoći u organiziranju poslovanja. Obitelj se specijalizirala za uzgoj i skladištenje ratarskih kultura poput pšenice, ječma, siraka i soje. Svi usjevi se uzgajaju po principu reducirane obrade.
Obiteljsko gospodarstvo Taco Agro je osnovano u kasnim sedamdesetim godinama. Prepoznavanjem potreba tržišta početkom devedesetih godina na gospodarstvu su zasijani prvi hektari pod graškom i grahom. Ugovaranjem uzgoja ostalog povrća s tadašnjom poljoprivrednom zadrugom, današnjim Coorosom, započeo je nezaustavljiv rast ove obiteljske tvrtke. Trenutno, Taco Agro opskrbljuje jednu trećinu potreba domaćeg tržišta za svježim graškom, svježim grahom i mahunama. Osim navedenih povrtlarskih kultura na gospodarstvu se uzgaja mrkva, krumpir, poriluk, šećerna repa i žitarice (radi plodoreda). Osim primarnog uzgoja povrtlarskih kultura obitelj pruža usluge savjetovanja proizvodnje te usluge od sjetve do žetve modernom mehanizacijom.
Danas, posjeduju odnosno unajmljuju poljoprivredne površine na području Nizozemske, Belgije, Francuske i Njemačke. Zahvaljujući predanim radu i dugogodišnjim iskustvu gospodarstvo je u mogućnosti pratiti posljednje trendove u uzgoju povrtlarskih kultura. Sve agrotehničke operacije koje obavljaju su u potpunosti mehanizirane. Već danas, ljudski rad je sveden na minimum. U zimskim mjesecima na gospodarstvu rade dva brata i bratić, a po potrebi pomažu roditelji odnosno djeca. U trenutku najvećeg obujma posla zapošljavaju do 20 kvalificiranih sezonskih radnika za rad s modernim strojevima. Tada se neprestano radi u polju, 24 sata. Zanimljivo je što cijelo vrijeme kroz godinu omogućuju studentima/učenicima poljoprivrede, IT-a ili strojarstva obavljanje plaćene prakse odnosno treninga na gospodarstvu.
Slika obiteljskih gospodarstava se mijenja. Konkurencija unutar sektora poljoprivrede je sve veća. Kako naši poljoprivrednici mogu konkurirati neprestanom razvoju obiteljskih gospodarstava u bogatim zemljama?
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 5 godina
U Večernjem listu imate prilog o hrvatskim obiteljskim gospodarstvima i razmišljanja Matije Brlošića , bivšeg predsjednika Vladine hrvatske poljoprivredne komore ! Gospodin Miloš postavio je na kraju teksta pitanje ; kako naši poljoprivrednici mogu konkurirati neprestanom razvoju obiteljskih gospodarstava u bogatim zemljama ? Pa gospodine Miloš i balkanski Hrvatski narode , puno puta sam na Agrokulubu napisao da sa sadašnjim zemljišnim zakonima iz Beča , Beograda i Zagreba nemamo što tražiti ! Moramo uz dio obiteljskih gospodarstava koja već imamo ići na USPOSTAVU KOMERCIJALNIH OPG sa PRODAJOM državne zemlje OPG i rokom otplate do 20 godina te poticajnim mjerama za kupnju PRIVATNE zemlje ! Takvi KOMERCIJALINI OPG koji bi proizvodili za TRŽIŠTE bi se prodavali ili nasljeđivali kao TEHNOLOŠKE CJELINE ! Pa gospodine Miloš , objasnite balkanskim Hrvatima Zakon o nasljeđivanju Kraljevine Nizozemske !
Đuro Japaric
prije 5 godina
Balkan 1945 , formirana je Jugoslavija sa 2 promašena modela poljoprivredne proizvodnje ; 1. poljoprivredna poduzeća , utemeljena srpskom agrarnom reformom poslije 1918 , 2. mala seljačka imanja do 10 ha sa zakonima koji su omogućili i površinsko smanjivanje imanja od 10 ha Balkan 1991 , raspad Brozove Jugoslavije i međunarodno priznanje malih državica kao što je RH , > obiteljsko gospodarstvo > Todorić itd , nastala lopovskom privatizacijom poljoprivrednih poduzeća , -uspostava površinski većih seljačkih imanja kupnjom privatne zemlje , djelomično zakupom privatne i državne na rok ; 1 , 2 , 5 , 10 godina U maloj RH da svi prodamo privatnu i državnu zemlju , možete formirati 1 000 > obiteljskih imanja iz priče ! Gospodin Miloš ne pojašnjava da se englezi kolonizacijom Australije uništili domoroce , Aboridžine , na štetu ovakvih > obiteljskih > gospodarstava . Za Hrvatsku realnost su obiteljska gospodarstva kao u Nizozemskoj , sa njihovim Zakonom o nasljeđivanju koje gospodin Miloš može objasniti balkanskom narodu zvanim Hrvati !