Danas je blagdan za hrvatsko sjemenarstvo, koliko god to nekom zvučalo bombastično, jer još jedanput pokazujemo da vrijedimo, da smo konkurentni i imamo proizvode koje tržište prepoznaje i prihvaća, čulo se na dodjeli vrijednog priznanja.
Bc hibrid kukuruza Pajdaš i osječka sorta soje Ika najzastupljeniji su na hrvatskom tržištu prema proizvedenim i deklariranim količinama sjemena u 2019./20 godini. Stoga im je Hrvatsko agronomsko društvo za ovaj hvalevrijedan uspjeh dodijelilo priznanje "Zlatno sjeme" koje su predstavnici Bc Instituta i Poljoprivrednog instituta Osijek preuzeli od doc.dr.sc. Krunoslava Dugalića, ravnatelja Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, domaćina 13. međunarodnog kongresa "Oplemenjivanje bilja, sjemenarstvo i rasadničarstvo".
U obrazloženju priznanja stoji kako je u prošloj sezoni, 2019/20. deklarirano 443.256,80 kg hibrida Pajdaš od ukupno deklariranih 3.420.111,35 kg sjemena kukuruza za hrvatsko tržište, što je udio od 13 posto, dok je u istom razdoblju proizvedeno 2.111.325,00 kg sjemena sorte Ika od ukupno deklariranih 10.274.600,24 kg soje, što je udio od 21 posto.
"Ako me sjećanje dobro služi, ovo je već deseti put da je Pajdaš dobitnik tog priznanja kao najrašireniji hibrid kukuruza u Hrvatskoj, što je izuzetno velika čast, ali ne samo nama nego i kolegama s osječkog Instituta koji su pokazali dominaciju u sortimentu soje", rekao je ovom prigodom Kristijan Puškarić, direktor sektora sjemenarstva u Bc Institutu te predsjednik udruge Hrvatsko sjeme koja okuplja oplemenjivače i sjemenare.
Danas je, dodao je, blagdan za hrvatsko sjemenarstvo, koliko god to nekom zvučalo bombastično, jer još jedanput pokazujemo da vrijedimo, da smo konkurentni i da imamo proizvode koje tržište prepoznaje i prihvaća te se nadamo da će tako ostati i u budućnosti.
Dodao je kako je Pajdaš svih ovih godina hibrid broj 1 na tržištu, ima jedinstven imidž kojega krasi prilagodljivost svim agroekološkim uvjetima, stabilnost i standard u rezultatima svake godine te kvaliteta zrna i "njegove famozne boje".
Potvrdio je da je Bc Institut dominantan na tržištu kukuruza, iako su u zadnjih nekoliko sezona strane kompanije znatno napredovale. Naglasio je i kako se hrvatski sjemenari danas susreću s brojnim problemima, ponajviše u smislu prepoznatljivosti.
"Želimo da javnost i svi koji su u poljoprivredi shvate da je proizvodnja domaćeg sjemena, odnosno njezina samodostatnost zapravo nužnost. U dominantnim kulturama u domaćem ratarstvu smo samodostatni", rekao je i dodao kako je Hrvatska ustvari velesila što potvrđuju rezultati u ovome poslu.
Na ovom se značajnom priznanju ispred Poljoprivrednog instituta Osijek Hrvatskom agronomskom društvu zahvalila dr.sc. Aleksandra Sudarić, predstojnica Odjela za oplemenjivanje i genetiku industrijskog bilja, ističući kako ovo nije priznanje samo programu oplemenjivanja i sjemenarstva soje nego i samoj instituciji koja zbog svoje misije u društvu, a to je stvaranje domaćeg sortimenta svih važnih ratarskih kultura, daje značajan doprinos za unaprjeđenje poljoprivredne proizvodnje u RH.
"Priznanje Zlatno sjeme je i potvrda našeg rada, kvalitete sortimenta soje, ali isto tako i motivacija za dalje. Poznato je da je u posljednjih pet-šest godina proizvodnja ove kulture u RH udvostručena, odnosno prati europski trend unaprjeđenja i proširenja, prije svega genetski nemodificirane, kako bi se smanjila ovisnost o prekooceanskom uvozu te ostvarili određeni ekonomski benefiti", konstatirala je dodajući kako Institut, kroz svoj sustav znanstvenog, proizvodno-komercijalnog kapaciteta te društvene odgovornosti doprinosi promociji, razvoju i unaprjeđenju te proizvodnje na ovim prostorima.
Posebno je istaknula kako je osječki sortiment soje prepoznat i izvan granica, u europskim okvirima, što doprinosi pozicioniranju u izgradnji europske platforme proizvodnje biljnih bjelančevina.
Prošle je godine soja posijana na 84.000 hektara od čega je gotovo dvije trećine osječkog sortimenta u kontinuitetu već godinama.
"Imamo paradigmu i dobro razvijen sustav proizvodnje, s puno resursa, od povljnog geografskog položaja preko dobro razvijene tehnologije proizvodnje i većim dijelom obučenih poljoprivrednih proizvođača do domaćeg sortimenta i uhodanog sjemenarstva, i na kraju, veliku proizvodnju", ocijenila je Sudarić ustvrdivši kako je sjeme visokokvalitetno, ne samo što se uroda tiče nego i same hranidbene vrijednosti u pogledu sadržaja bjelančevina i ulja te ostalih fitokomponenti, pogotovo izoflavona. To što ju izvozimo kao sirovinu, predstavila je kao problem, ali i najavila izgradnju prerađivačkih kapaciteta u gospodarskoj zoni u Drenovcima.
"Svi dobro znamo da finalni proizvod od soje s oznakom 'bez genetskih modifikcija' ima veću vrijednost od sirovine i to je nešto na čemu trebamo intenzivno raditi jer to povećava konkurentnost, prepoznatljivost i vidljivost hrvatske proizvodnje soje na europskom tržištu, a kroz to i društvenu i ekonomsku dobit“, zaključila je dr. Sudarić.
Tagovi
Autorica
Partner
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu
Ulica kardinala Alojzija Stepinca 17,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 275 200,
e-mail: hapih@hapih.hr
web: https://www.hapih.hr