Pretraga tekstova
Očistite i podmažite kombajn. Veliku pažnju posvetite čišćenju motora kako bi spriječili samozapaljenje u narednoj sezoni
Kombajni su itekako važni i skupi poljoprivredni strojevi da ih ne očistimo i pripremimo za zimu. Tijekom sezone u svaki njegov kutak su se uvukli ostaci biljaka, sjeme korova, zemlja i prašina koji mogu negativno djelovati na sve komponente, posebno na premaze i ležajeve.
Dodatni problem je što nečistoće usvajaju vlagu i vlaže okolne dijelove što izaziva njihovo brže propadanje. Voda reagira s biljnim ostacima i nastaju kiseline koje nagrizaju zaštitnu boju, premaze, nezaštićen metal, električne i elektronične komponente. Što je više padalina i magle uz nešto veću temperaturu i oscilaciju dovodi do stalnog vlaženja i aktiviranja biokemijskih procesa.
Također, sjeme korova i žitarica, krmna masa zaostala u stroju privlači miševe i pacove. Postoji opasnost da unište kablove i uređaje.
Za čišćenje odaberite miran dan, bez padalina i mraza. Za radove je najbolje koristiti puhače ili usisivače lišća, kompresore i ventilatore. Podižu se svi poklopci kako bi se što bolje prišlo svim kutovima i mjestima na kojima se talože nečistoće. Veliku pažnju moramo posvetiti čišćenju motora i prostora oko njega, jer su prljavštine najčešći uzrok zapaljenja tijekom rada u sljedećoj sezoni.
Ponovo požari na poljima u Slavoniji - izgorjeli kombajn, balirka i pšenica
Započnite s radovima na prednjem dijelu i strujom zraka propušite sve dijelove, slamotres, ležajeve i uklonite ostatke koji su se omotali oko osovine. Ako morate upotrijebiti vodu za pranje, obratite pažnju da ne pokvasite sve dijelove kombajna. Nikako ne perite motor.
Ne zaboravite očistiti kabinu, jer često u njoj ostanu ostaci hrane koji privlače glodavce.
Nakon toga ostavite da se sve osuši, a zatim pristupite neophodnim popravcima i podmazivanju. Kada sve podmažete, startajte kombajn oko 15 minuta kako bi se mazivo razmazalo unutar ležajeva. Ne zaboravite promijeniti ulja i provjerite ostale tekućinei. Dodajte gorivo, najmanje do 2/3 zapremine, kako bi spriječili kondenzaciju u komponentnom sustavu za ubrizgavanje goriva i samom spremniku. Isprazniti separator vode. Ne zaboravite dodati AdBlue.
Sve baterije se skidaju i ostavljaju u zatvorenom prostoru na suhom mjestu gdje neće doći do smrzavanja. Spriječite kondenzaciju u motoru brtvljenjem ispušnih otvora, jer može doći do pojave hrđe.
Pobrinite se za gume, pojaseve. Očiste ih i operite od zemlje, ulja i maziva. Nabolje je kod parkiranja ispod kotača postaviti daske ili blokove kako bi gume odvojili od tla i eventualne vode koja će se smrznuti. Gume će tako duže trajati
Tagovi
Kombajn Konzervacija kombajna Poljoprivredna mehanizacija Čišćenje kombajna
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ministar Dabro na Velebitu U malom mjestu Vučipolju, nekoliko kilometara od Jasenica, u podvelebitskom kršu nalazi se obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo – OPG Nikolina Božić, čija se obitelj već godinama bavi uzgojem koza. Velebit i obi... Više [+]
Ministar Dabro na Velebitu
U malom mjestu Vučipolju, nekoliko kilometara od Jasenica, u podvelebitskom kršu nalazi se obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo – OPG Nikolina Božić, čija se obitelj već godinama bavi uzgojem koza.
Velebit i obiteljsko gospodarstvo Božićevih posjetio je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro.
Unatoč svim poteškoćama, Domovinskom ratu i nizu drugih prepreka, obitelj je uspjela sačuvati svoje gospodarstvo. Posebno raduje što njihov sin Jure koji je upisao Veterinarski fakultet, planira nastaviti obiteljski posao. Božići su čuvari našeg ruralnog prostora – istaknuo je ministar prilikom posjeta OPG-a obitelji Božić.
Obiteljski su posao još 1928. godine započeli Nikolinin pradjed i prabaka, a danas se Božići bave isključivo ekološkim uzgojem. Imaju oko 300 koza izvorne i zaštićene pasmine, bijele i šarene hrvatske koze, koje prodaju za meso, ali i uzgajaju. Većinu godine obitelj provodi na Vučipolju, a u ljetnim mjesecima odlaze u Ričice u Lici, gdje na svojim poljoprivrednim površinama obrađuju sijeno za hranu.
Pripremio: Tomislav Radić
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje