Pretraga tekstova
Mehanizacija
Oprema i dijelovi
Poljoprivredna zemljišta
Poljoprivredni proizvodi
Radna mjesta
Sadni materijal
Usluge i ostalo
Zaštitna sredstva i gnojiva
Zaštitna sredstva
Gnojiva
Biljne vrste i sorte
Stočarstvo
Baza proizvođača
Isplaćene potpore
Tržište
Vremenska prognoza
Ciljevi pilot projekata komasacije su okrupniti zemljište poljoprivrednicima koji imaju najrascjepkanije površine u državi.
Puno je poljoprivrednika koji imaju problem sa poljoprivrednim zemljištem.
"Imam 100 krmača i 80 hektara zemlje. Jedan dio zemljišta je prilično rascjepkan i rasprostire se na prostoru od oko 35 km", govori Marijan Lučić, svinjogojac iz Gundinaca koji se nada kako će nakon ovog projekta postati konkurentiji.
"Radimo pilot projekte komasacije na pet lokacija. Osim Općine Gundinci u Brodsko-posavskoj, pilot lokacije su i Općina Zdenci u Virovitičko-podravskoj, Općina Vratašinec i Podturen u Međimurskoj, Cerovlje u Istarskoj te Općina Udbina u Ličko-senjskoj županiji.
Odabirali smo lokacije na kojima su najveći problemi. Gledali smo stanje katastra i zemljišne knjige, stanje ARKOD-a, Upisnika proizvođača. Želimo znati kako Zakon o komasaciji koji smo donijeli funkcionira u praksi", govori Blaženka Mičević, ravnateljica Agencije za zemljište.
Puno je poljoprivrednika zainteresirano, a krajnji cilj je stvoriti vrijedne nekretnine na tržištu i stvaranje povoljnijih uvjeta za proizvodnju, u prvom redu smanjenje ulaznih troškova u poljoprivredi. Stanje će nakon provedbe projekata biti zaokruženo, a sa zemljištem će u red dovesti i zemljišne knjige i katastar. Svi u komasaciju ulaze i izlaze sa jednakom površinom, a postupak je potpuno oslobođen plaćanja i poreza.
Tagovi
Komasacija zemljišta Poljoprivredno zemljište Gundinci Predavanje Marijan Lučić Blaženka Mičević
Partner
Mile Budaka 1/4,
35000 Slavonski Brod,
Hrvatska
tel: +385 (0)35 210 250,
e-mail: sbtv@sbtv.hr
web: http://sbtv.hr/
Možda te još zanima
Izdvojeni tekstovi
Izdvojeni oglasi
KLUB
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje.
Đuro Japarić
prije 3 godine
Nisu u zapadnoeuropskim državama prepustile poljoprivrednu politiku svijesti pojedinaca , već su to zakonima uredili i do sadašnjeg stanja išli su godinama !
Nizozemski Zakon o nasljeđivanju ; za života možeš oporukom odrediti tko će biti nasljednik , ako to ne učiniš nasljednici se na sudu dogovaraju , jedno se prihvaća nasljedstva , imaju mehanizam obeštećenja , a ako se nitko neće prihvatiti nasljedstva imanje se prodaje a nasljednici dijele novac .
Srpsko - hrvatski Zakon o nasljeđivanju dopušta nam da za života oporukom POVRŠINSKI uništimo imanje , a NASLJEDNICIMA to omogućava nakon smrti vlasnika !
Djed mi je kršio Brozov zakon o zemljišnom maksimumu i imao imanje oko 29 ha po katastru i dio po gruntovnici . Nakon njegove smrti imanje je POVRŠINSKI uništeno !
Dijela tog imanja sam ja vlasnik ili posjednik i PROPAGIRAM da se uz MARŠ preko Drine Beogradski Zakon o nasljeđivanju vrati u Srbiju !
Stjepan Žunac
prije 3 godine
I opet ti jedno te isto ...
Nisu problem toliko zakoni koliko je problem NAČIN I SVIJEST pojedinca...
Đuro Japarić
prije 3 godine
szunac , jedino se sa NOVIM zakonima može zaustaviti usitnjavanje i ići u program okrupnjavanja !
Usitnjavanje NE možeš spriječiti oporukom na temelju BEOGRADSKO - Zagrebačkog Zakona o nasljeđivanju !
Sa smećem zvanim Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , još je gore ; imaš 152 parcele , po 1 možeš prodati svakom zastupniku Sabora a 1 i gospođi Blaženki !
Imaš i različite ugovore koji omogućavaju usitnjavanje ; darovni , ugovor o doživotnom uzdržavanju , davanje zemlje za smještaj u staračke domove !
Radio sam prošle godine na ANALIZI postojećeg zakonodavstva sa prijedlogom PROMJENA ,a o kojima odlučuje režim u Zagrebu ( Vlada i zastupnici ) !
Stjepan Žunac
prije 3 godine
Nikakvi zakoni nama nemogu pomoći dok se ne promijeni način razmišljanja svakog čovjeka/pojedinca.
Usitnjavanje se može riješiti oporukom, tako da ako čovjek ima petero djece, jedno je ostalo raditi a ostali napustili ga ( i čekaju da ovaj odapne), oporučno ostavi ovom koji radi na gospodarstvu i riješen problem.
ALI naši ljudi to neće naprviti nego sve ide po "službenoj" dužnosti.
Svaki pojedinac može stati na kraj usitnjavanju svojeg posjeda i netreba mu nikakva komesacija ili zakoni o nasljeđivanju ako unaprijed sudski riješiš kome pripada šta ... tko je šta zaslužio.
Đuro Japarić
prije 3 godine
Jugoslaveni u RH , Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , Zakon o nasljeđivanju , darovni i drugi ugovori , doneseni u Beogradu omogućavaju USITNJAVANJE i površinsko smanjivanje imanja .
Dok to ne izmijenimo neće biti pun efekat od komasacije !
Borac Slavonac
prije 3 godine
Kakvi će rezultati komasacije biti vidi se i po tome što to vodi Blaženka Mičević i po tome kako je "Svojma" podijeljena zemlja u 50-godišnii najam.
Đuro Japarić
prije 3 godine
Prvo Sabor ili birači putem referenduma MORAMO ukinuti zakone koji dovode do USITNJAVANJA zemljišta i površinskog smanjivanja OPG !
Ovo bi značilo NOVO zakonodavstvo za PRIVATNU zemlju , a o čemu sam ja javno progovorio 1995 u državi na brdovitom Balkanu !
sit svega
prije 3 godine
moje selo je imalo komasaciju 1985g kad je završena komasacija na nekih180ha pojavcio se je višak od nekih 35ha kojei su postali državno vlasništvo idati kombinatu na korištenje zemlja je bila privatna
faraon
prije 3 godine
dobro za državu jer će parcele svoje grupirati i dati ovima što imaju previše mi mali jedino smo te do 2 Ha mogli dobiti jer se ovima preko 50 nije isplatilo ići sa ovim potezom i to ćete uzeti malima sve za podobne . ako imate na više mjesta njive samo problem ledotuče, kiša u ljeti zahvaća jedno polje i vaše propusti ima ona narodna poslovica "nelaje kuja zbog sela"