Pretraga tekstova
Na jednoj strani je optimalan rok sjetve, međutim, uvjeti na terenu su promjenjivi i potrebno se prilagođavati
Ova godina je za ratare koji uzgajaju žitarice bila puna problema, od skupog repromaterijala do nepovoljnih uvjeta, došlo je do ubrzanog zrenja, a time i do nižih prinosa. Što nam donosi nova sezona to ne znamo. Jedno je sigurno, pred nama je sjetva ozimih žitarica. Na nekim parcelama taj posao ćemo obaviti kasnije zbog usjeva koji su još na površinama, što je posebno izraženo tamo gdje je kasni kukuruz. Zatim zbog suhe zemlje i nedovoljno oborina.
Mnoštvo je faktora na koje ne možemo djelovati, ali možemo na termin i gustoću biljaka ovisno od vrste.
Sjetva prije i poslije optimalnog roka nosi sa sobom određene rizike.
Kada prerano obavimo taj posao biljke imaju ubrzan rast, dolazi do prekomjernog busanja, što rezultira izmrzavanjem tijekom zime. Također, ovakve parcele imaju veću zakorovljenost, probleme s pojavom biljnih bolesti i štetnika.
Jesenska sjetva: Može li se uštedjeti na gnojivu, koje sorte sijati?
Kasna sjetva nosi rizik da se biljke neće dovoljno razviti i uspjeti proći kroz period prilagođavanja na niske temperature. One imaju slabije razvijen korijenov sustav zbog čega su osjetljivije na nedostatak vlage u tlu, slabije busaju, prinos može biti smanjen jer stvaraju manje vlati, klasova, manje zrna u klasu, podložnije su stresu. Potrebno je korigirati sjetvenu normu za 10 do 15 posto kako bi se nadoknadila smanjena produktivnost.
Na jednoj strani je optimalan rok sjetve, međutim, uvjeti na terenu su promjenjivi i potrebno se prilagođavati. Posljednjih godina smo svjedoci sve viših temperatura tijekom jeseni i zbog toga bi termin trebalo prolongirati. Nedostatak ili višak vlage u tlu može biti još jedan značajan faktor. Na proizvođačima je da izbalansiraju uvjete, fotoperiodizam, rast i razvoj usjeva, a prije svega da osiguraju ujednačeno klijanje i nicanje sjemena.
Optimalno vrijeme sjetve ozime pšenice je od 5. do 25. listopada. Ona najbolje podnosi zakašnjelu sjetvu, ali i s njom treba biti pažljiv.
Zob se sije od 25. rujna do 10. listopada, raž od 20. rujna do 20. listopada, a ječam od 1. do 20. listopada, kada se sije i tritikale.
Tagovi
Ozime žitarice Sjetva ozimih žitarica Ozima pšenica Ozimi ječam Jesenja sjetva Jesenja sjetva žitarica
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Vegetacija kreće
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Vegetacija je krenula ali naglo stala. Nije to to ko prijasnjih godina kad je več sve bilo u zelenom i bagrem mirisao u ovo vrijeme. Evo tek jučer sa Više [+] zakašnjenjem začuo se prvi zvuk regetanja žaba.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Vegetacija je na nekim voćnim vrstama zaustavljena , orasi u nekim dijelovima koji su krenuli UBIJENI su , sadnice kestena koje imam u rasadniku mraz Više [+] uništio dio lista , srećom za sada nisu krenula i većoj mjeri božićna drvca kojima izbojke UNIŠTI mraz ( jele su posebno osjetljive ) ! Preći na TRAVU , i stoku . Kod SUŠE trave bude manje , ali nikada 100 % šteta ! Sutra nakon INSPEKCIJE ( kontrola svih parcela i dio papirologije ) idem PRSKATI voće , i bacati rad i novce !