Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zelena gnojidba
  • 24.01.2018. 09:00

Kako obnoviti humus?

Zelenu gnojidbu treba promatrati kao ulaganje u očuvanje i povećanje plodnosti i produktivnosti zemljišta.

Kako obnoviti humus?
Foto: Jasna Bajšanski
3.149
237
2

Zelena gnojidba je zaoravanje svježe biljne mase, kojom se u zemljište unosi organska tvar, odnosno hranjivi elementi. Međuusjevi, koji se uzgajaju između dva glavna usjeva, koriste se u ovu svrhu. To su leguminoze, kupusnjače, žitarice i njihove smjese, koje se najčešće siju u jesenskom roku sjetve.

Smanjenje produktivnosti zemlje

Biljke žive četiri do osam mjeseci godišnje, a preostalo vrijeme zemljište je bez usjeva. Tada je izloženo gubitku hranjiva i organske tvari, smanjenoj aktivnosti zemljišne mikroflore i eroziji, pa se ukupna produktivnost smanjuje. Konvecionalna poljoprivreda i visok udio monokulture doprinijeli su velikom smanjenju humusa, rekli su doc. dr Đorđe Kostić i master inž.polj. Svetlana Vujić, sa Poljoprivrednog fakulteta.

Jedan od razloga je i smanjenje stočnog fonda, što je dovelo do slabijeg unosa stajnjaka. S druge strane, poljoprivreda je intenzivirana.

Kako obnoviti organske tvari?

Obnavljane organske tvari postiže se spomenutom zelenom gnojidbom. Vrste koje se koriste u ovu svrhu imaju razvijen korijenov sustav, koji usvaja hranjiva iz dubljih slojeva zemljišta, bujnu nadzemnu masu i kratak period vegetacije.

Najbolje rezultate daju smjese jednogodišnjih leguminoza i strnina - grašak, grahorica sa zobi ili tritikaleom. Ipak, zeleno đubrivo nije potpuna zamjena za stajnak!

Leguminze su posebno važne, jer su u simbiozi sa kvržičnim bakterijama. One fiksiraju atmosferski dušik i tako obogaćuju zemljište. Koliko će glavni usjev usvojiti ovaj element, ovisi od interakcije između biljaka, zemljišta, vremenskih uvjeta, vremena sjetve i žetve međuusjeva. Na primjer, slama žitarica ima visok C/N odnos, pa je konkurent glavnom usjevu, kada je riječ o usvajanju dušika. Kod leguminoza je drugačije - ostaci se brzo razgrađuju i odmah su dostupni.

Najbolje rezultate daju smjese jednogodišnjih leguminoza i strnina - grašak, grahorica sa zobi ili tritikaleom. Ipak, zelena gnojidba nije potpuna zamjena za stajnak!

Prednosti i mane

Značaj biljnih vrsta za zelenu gnojidbu se ogleda u tome što se sprječava ispiranje hranjiva, popravljaju se fizičke, kemijske i biološke osobine zemljišta, sprječavaju se erozije, smanjuje se upotreba pesticida, čuva se kvaliteta vode i tako dalje.

Međutim, postoje i nedostaci, a to su: prekomjerna potrošnja zemljišne vlage i hranjiva, sporije zagrijavanje zemljišta u proljeće, "tnatjecanje" s glavnim usjevom, povećanje troškova zbog cijene sjemena međuusjeva i slično.

Grašak i grahorica poslije pšenice

Problem - nedovoljno padalina

Ograničavajući faktor za uzgoj biljaka za zelenu gnojidbu je nedostatak padalina ili njihov nravnomjeran raspored. Tada ove biljke koriste zimske rezerve vlage za vlastiti rast, a ne ostavljju ništa za glavni usjev. Zbog toga se upotreba zelene gnojidbe savjetuje na parcelama gdje je moguće navodnjavanje.

Foto: Jasna Bajšanski


Autorica

Aleksandra Kekić

Više [+]

Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Nije za rural foto jer bi to bio sukob interesa. Sve su fotografije slikane mobitelom.