Pretraga tekstova
Zemljište se sitni, miješa i ravna, ali vrlo malo prevrće. Kada se tanjuri jače zakrive, tanjuraju dublje i bolje mrve te miješaju zemlju.
Tanjuranje je jedan od koraka obrade tla i njegove pripreme za uzgoj različitih biljnih kultura. Tanjurača unosi u zemljište i miješa mineralna gnojiva i zreli stajnjak, kao i usitnjene biljne ostatke i pesticide. Reže i uništava sjemenske korove, ali širi rizomske korove (divlji sirak, zubača, pirika), jer reže članke rizoma (podzemnih izdanaka višegodišnjih korova) i raznosi ih po parceli, te se oni lako razmnožavaju.
Na zemljištu koje je poslije prethodnog usjeva (šećerna repa, krumpir) ostalo u rastresitom stanju može zamijeniti oranje.
Na parceli oranoj u jesen, za sjetvu ili sadnju u proljeće, ne treba ponovo orati. Na ovaj način se obrađuje površinski sloj, pokriva sjeme sijano omaške ili sijačicama. Bočnim tanjuračama obrađuje se tlo u voćnjacima ispod krošnje voćaka.
Radni dijelovi ovog stroja su tanjuri promjera 40 do 70 cm s oštrim rubovima. Oni mogu biti i izrezani, pa tada jače režu zemlju i biljnu masu. Tanjuri su obično postavljeni na četri poluosovine, a lakše ulaze u zemlju kada se stroj optereti. Postoje i oni radnog zahvata od dva do 11 metara širine. Obrađuju zemlju duboko 10 do 20 cm. Kada se tanjuri jače ukose, tanjuraju dublje i bolje mrve i miješaju zemlju.
Na teškim i nestrukturnim zemljištima tanjuranje ima prednost nad kultiviranjem, a na strukturnim i rastresitim obrnuto. Poslije tanjuranja potrebno je drljanje, osim na vrlo rastresitim zemljištima dobre strukture (npr. na mrazom dobro izmrvljenom oranju), gdje se nekada i tanjuranjem tlo može lijepo predsjetveno pripremiti. Ova operacija može zamijeniti plitko oranje u prašenju strništa poslije žetve. Primjenjuje se i prilikom reducirane osnovne obrade tla.
Poslije dubokog jesenskog oranja korisno je, prije zime, osim ostalih strojeva i tanjuranjem, zatvoriti brazde da bi površinski sloj bio prilično ravan i jednolično se smrznuo. Zatvaranjem brazde prije zime, u proljeće je predsjetvena priprema ujednačena i jari usjevi ujednačeno niču i razvijaju se. Pogotovo šećerna repa, djetelina te neke vrste povrća.
Tanjura se obično duž pravca oranja, a može i popreko i dijagonalno. Tvrdo i grudasto tlo ponekad treba tanjurati više puta. Radna brzina je pet do 12 km na sat, a povećanjem brzine povećava se vučni otpor, a smanjuje dubina rada. Često se primjenjuje i u međurednoj obradi tla u voćnjacima i vinogradima, pa tanjurače često zovu i tanjurasti kultivatori.
Tagovi
Tanjuranje tla Zamjena za oranje Reducirana obrada tanjuračama Prednost tanjuranja Zatvaranje zimske brazde
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer agronomije, specijaliziran za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrćarstvo i fitomedicinu.
Društvo agrarnih novinara Hrvatske danas je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu obilježilo jubilej, 10 godina djelovanja
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Damir Senj
prije 2 dana
Stanko Nekić Oranje mi je kao da sam prošao sa frezom. Tlo sam vec u zadnje tri godine dobro oplodio sa kalifornijskim glistama da je ova moja teška ilovača kao pjesak. Freza je prepravljena, stari noževi su se bacili a nove u slovo L dali kovaču da napravi da bolje mješa. Jedini problem ode dosta goriva. Ali bar su prinosi odlični, da bar ovo mogu napisati za žito ali za žito su mi zelje prejake, malo vjetra i sve se zaljepi u zemlju.
Stanko Nekić
prije 2 dana
Može i freziranje pooranog zemljišta, ali pre zimskih mrazeva da bi se zemljište dovoljno poravnalo i ravnomerno izmrzlo tokom zime.
Damir Senj
prije 6 dana
Ja koristim profi frezu 2,20 do dubine 15 fo 20 cm da izmješam zemlju i pripremim odmah zemlju za sijanje ili sadnju. Ove godine izostaje sijanje. Ide sve u sadnju sledeču godinu.