Pretraga tekstova
U posljednja dva mjeseca, inspekcije su otkrile veliku količinu ilegalno posijane GM soje u Srbiji. Koliko je zapravo "zaraženih" polja i što rade inspekcije?
Kazne za prekršaje pri sjetvi GM soje za poljoprivrednike u Srbiji iznose od 30.000 do 50.000 dinara (što je od 1.800 do 3.100 kuna), dok kompanije plaćaju kazne od 500.000 do tri milijuna dinara (što je od 30 tisuća do 190 tisuća kuna).
Nelegalan uzgoj genetski modificirane soje postaje unosan posao u Srbiji jer su kazne, kako kažu, preblage. Fitosanitarna inspekcija Ministarstva poljoprivrede u posljednja dva mjeseca obavila je 1.728 kontrola njiva pod sojom u srijemskom, zapadnobačkom, južnobačkom i mačvanskom kraju, a od 48 uzoraka čak 47 se pokazalo pozitivno na GMO. Najviše je nelegalne soje pronađeno u mačvanskom okrugu gdje je pregledano 196 njiva i u 25 slučajeva pronađene su nepravilnosti.
Pri brojnim kontrolama 2013. godine, utvrdili su da je 12% soje proizvedene u Hrvatskoj GMO pozitivno. Iz Ministarstva poljoprivrede odmah su reagirali šturim priopćenjem, navodeći da njihove inspekcije u protekle četiri godine nisu utvrdile prisutnost GMO soje u Hrvatskoj.
Tek nakon nekoliko dana čuli smo i drugu stranu priče. Ministar Jakovina je rekao da je riječ o izoliranim slučajevima nelegalne proizvodnje. Poljoprivrednici su kupili sjeme koje nije certificirano na području Hrvatske, već je certificirano u zemljama regije (pritom se mislilo na BiH).
Možda sve bolji odnosi s SAD-om podrazumijevaju i uvođenje Monsanto sjemena na naše tržište, pa makar i u nekakvoj formi ilegale. Za sada. Začudo, nitko nije zbog toga prijavljen? Zar nakon više stotina ilegalnih slučajeva inspekcije nisu službeno reagirale? Što je sa zaštitnom ulogom države?
Inspekcije su primjerice, u nekim daleko sitnijim slučajevima itekako revne. "Moramo imati dozvole i rješenja, prijavu u registar poljoprivrednika, prijavu o prodaji voća i povrća, prijavu za poticaj u poljoprivrednoj agenciji, rješenje o tehničkim uvjetima, rješenje o sanitarnim uvjetima, rješenje o upisniku, a na mjestu gdje prodajemo moramo imati i kopiju kartice poljoprivrednog gospodarstva i istaknuto radno vrijeme i cijenu proizvoda. Dok se nas rešeta, što je sa GM kulturama koje uvode bez našeg znanja na vlastitu zemlju?", tvrde poljoprivrednici.
GMO na hrvatskim poljima može imati katastrofalne učinke. Otkad su Argentinci prije 15 godina dozvolili masovnu GMO-proizvodnju, pojavnost raka povećana je za četiri puta, neplodnost se otela kontroli, a rađanje bolesne djece postalo je uobičajeno. Jesmo li na sličnom putu?
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Soja Mačva BiH Kontrola Uzorci soje Srbija Nelegalna soja Tihomir Jakovina Certificirano sjeme Kazne Sanitarne inspekcije Monsanto Uloga države Prijave Dozvole Rješenja Argentina Rak Neplodnost Cijena proizvoda Zemlje regije Ileglna s
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂
đorđe patković
prije 9 godina
ponavljam opet , zašto da mi budemo žrtve , tj jedemo gotovo isključivo jeftiniju GMO soju preko uvezene sačme i stočne hrane a na njivama uzgajamo GMO free soju da bi neko na izvozu iste ostvario profit - pošteno bi bilo ako smo GMO free da naša soja ostaje kod nas i da se smije uvoziti samo skuplja GMO free sačma
Srećko Biro
prije 9 godina
U takve velke stvari ne smije se dirati,jedino nas male seljake mogu p----i do mile volje