Pozdravljam svaku pomoć, ali ako taj iznos podijelimo s hektarima u Hrvatskoj ispadne 8 kn/ha, komentirao je ratar Vinko Novak program za olakšanje tereta rastućih troškova nadolazeće sjetve.
"Poskupjela su zaštitna sredstva i sjeme. Ti će troškovi s 4.000 porasti na preko 7.000 kn/ha", upozorio je za Slavonskobrodsku televiziju Vinko Novak, ratar iz Sibinja.
Kazao je da će teško pokriti troškove ako ne budu vrhunski prinosi koji pak ovise o gnojivu i agrotehnici. No, resorno ministarstvo je za to poljoprivrednicima osiguralo 80 milijuna kuna pomoći.
"To nikako nije dostatno. Pozdravljam svaku pomoć, sigurno i moji kolege poljoprivrednici tako razmišljaju, ali ako taj iznos podijelimo samo s hektarima u Hrvatskoj ispadne 8 kn/ha pomoći", komentirao je Novak program pomoći za olakšanje tereta rastućih troškova nadolazeće sjetve.
Kaže, ako netko tko radi preko 200 hektara dobije tri, četiri ili pet tisuća kuna pomoći to mu gotovo ništa i ne znači.
Prema trenutnim informacijama pomoć će iznositi 300 do 350 kuna po hektaru, a veliki proizvođači kakav je i Vinko dobit će novac samo za sjetvu prvih 20 ha. On ratari na njih 300-tinjak i prema procjenama trebao bi dobiti 6.000 kuna. "To je sada ni tona uree koju bih razbacao na oko pet hektara", istaknuo je.
Iako, kaže, to će sigurno pomoći manjem djelu odnosno ljudima koji obrađuju manje površine. "Nama koji imamo nešto više to je samo igla u plastu sijena", naglasio je.
Ovom mjerom pomoći obuhvaćeno je oko 27.000 poljoprivrednika, a Novak smatra da takva odluka ipak nije nepoštena prema velikim proizvođačima već da je sve financijske prirode.
"Za ovu mjeru definitivno treba još novca. Bilo ga je i za druge stvari pa tako vjerujem da će se naći i za ovo", kazao je.
Iz Ministarstva poljoprivrede ističu da bi veći proizvođači trebali zadržati svoju rentabilnost te da im u tome pomažu visoke otkupne cijene žitarica. "Znamo da su one rekordne unatrag godinu, dvije. Da je to sigurna proizvodnja i da imaju osigurano tržište. Tako da će kompenzirati u tom dijelu određenog prihoda cijenu repromaterijala", poručio je Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu.
Međutim, Vinko ističe da se bez 1,60 kn za kilogram pšenice tu nema o čemu pričati. "Bez obzira na to koliko dušik kojeg moramo baciti koštao preostaje nam samo moliti Boga da prinosi budu što veći, kao i otkupna cijena", zaključio je ovaj ratar iz Sibinja.
Više pogledajte u emisiji Život i Zemlja Slavonskobrodske televizije:
Tagovi
Autorica
Partner
Mile Budaka 1/4,
35000 Slavonski Brod,
Hrvatska
tel: +385 (0)35 210 250,
e-mail: sbtv@sbtv.hr
web: http://sbtv.hr/
Đuro Japaric
prije 3 godine
mali , ne budi pesimist , u Saboru je PAMFLET strategija razvoja poljoprivrede , pisana uz pomoć plaćenih < umova < iz inozemstva ! A mi koji radimo zemlju ovisimo o dragome Bogu i klimi , tvorničkim i trgovačkim cijenama . Nezna Majdak ništa , uhljeb u nesposobnom ministarstvu ! Branio je Zakon o poljoprivrednom zemljištu Tolušića , a sada brani izmjene pisane pod vodstvom nesposobne ministrice Vučković !Išao sam danas u sud u Požegu radi kupnje zemlje od katastarskog posjednika , pa sam vidio poneki traktor OPG i na bivšem kombinatu Kutjevo da vrše pripremu zemlje , sve mi se čini da će godina klimatski biti loša , sa minimalnim ulaganjima , a time i prinosima !