Sirak se upotrebljava kao hrana za stoku, ali i kao energent za biopostrojenja. Slovenija ga ne može dovoljno proizvesti, pa ga uvozi iz Hrvatske.
Dragutin Čižmak iz podravskoga mjesta Đelekovca, ovih je dana završio siliranje sirka, kulture koje na ovdašnjim poljima još nema puno. I on ga je, kaže, prvi put, onako probno, zasijao prošle godine. S obzirom da je bio zadovoljan urodom i pronašao kupca, ove godine ga je kao postrnu kulturu zasijao na čak 200 hektara.
"Sirak je odličan kao druga kultura. Ja sam ga sijao, nakon što smo s polja maknuli uljanu repicu, tamo početkom srpnja. Što se siliranja tiče, prvi mrazevi su bili brži od nas, pa je biljka na onim posljednjim parcelama, malo polegla i izgubila zelenu boju. No sve u svemu i ovoga sam puta zadovoljan", ističe Čižmak.
Ne smeta mu suša, nije sklon bolestima, a potražnja je još uvijek veća od ponude!
Sa uzgojem sirka, nema puno problema, jer odlično podnosi sušu i ne traži jako kvalitetnu zemlju.
"Posijao sam ga na laganija tla. I prihranio s malo Kana. Znači kod sirka se ne troši novac na zaštitna sredstva, a to puno znači, kad su u pitanju velike površine. Mnogi me pitaju, baš kao i vi, koliko je njegova proizvodnja isplativa? Odgovoram da je sve isplativije nego držati zemlju praznu, nakon što požanjete glavnu kulturu", priča nam Dragutin Čižmak.
Ova se poljoprivredna kultura može koristiti i za prehranu stoke i kao energent u bioelektranama. S obzirom da naš sugovornik ne drži stoku, već se bavi isključivo ratarstvom, ovaj s podravskih polja, bit će prodan slovenskoj tvrtki Keter Organica i završiti u jednoj tamošnjoj bioelektrani.
Slovenija sirak uvozi iz RH!
"Slovenija je po pitanju bioelektrana daleko ispred nas. No njima nedostaje obradivog zemljišta i samim tim mogućnosti za uzgoj velikih količina ovakvih kultura. Stoga ga uvoze i od nas. O cijeni pregovaramo ovih dana, no ponavljam, sve je bolje nego držati zemlju praznu. S obzirom da sam ga sijao u raznim dijelovima Podravine, ovisno o zemlji, urod je između 30 i 50 tona po hektaru. Naravno moramo uračunati sjeme, mineralno gnojivo i gorivo, no računica je pozitivna i sijat ću ga i slijedeće godine", kaže Dragutin.
Prije transporta u Sloveniju, a nakon siliranja, sirak se određeno vrijeme drži na otvorenom. Nagažen je traktorima i čeka fermentaciju. Jer tada dobiva na kvaliteti. Siliranje se obavlja silažnim kombajnom s adekvatnim adapter hederom. Za sjetvu je, pak najbolje, koristiti pneumetske sijačice za kukuruz ili šećernu repu.
Osim kao postrna, sirak se može sijati i kao glavna kultura i upravo takav daje najbolje prinose, jer zbog sposobnosti regeneracije, možete računati na dva otkosa. Proizvodnja ove biljke posebno se preporučuje na područjima na kojima postoje problemi s biljnim bolestima, štetnicima kao što su kukuruzna zlatica i kukuruzni moljac te na kojima poljoprivrednici imaju štete od divljači, primjerice, divljih svinja. Iako ga se u Hrvatskoj još ne proizvodi puno, najviše se uroda koristi kao stočna hrana, dok ga manji dio ratara, kao i Dragutin Čižmak, prodaju kao sirovinu za bio-plinska postrojenja odnosno za proizvodnju energije.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Swede rape, oilseed rape | Latinski naziv: Brassica napus L. (Partim)
Uljana repica proizvodi se zbog dobivanja ulja. U sjemenu uljane repice ima oko 40 % i oko 20 % bjelančevina. Ranije je ulje uljane repice korišteno za osvjetljenje i mazivo, a... Više [+]Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Sandra Špoljar
prije 9 godina
Poštovani g. Tomo, zahvaljujemo na informacijama, iako mi je s jedne strane žao što su takve stvari isplivale baš uz priču koja je trebala biti poticajna i nema veze s g. Čižmakom kojeg smo, izgrom slučaja uzeli za sugovornika kao jednog od proizvođača sirka. Pa je eto u prvom planu sada ta, usput spomenuta, slovenska tvtka. Ali, kažem drago mi je da se i takve stvari doznaju. Pošaljite mi u inbox naše fejs stranice Vaše ime i prezime, administator će mi to prenijeti, pa ćemo tokom tjedna pokušati dobiti izjavu i druge strane kao i onu iz DORH-a. Lp. https://www.facebook.com/agroklub/
Sandra Špoljar
prije 9 godina
G. Kunić, u svakom slučaju zovite, tražite, pitajte, ne odustajte. Možda bi bilo najbolje da najprije kontaktirate taj OPG, a onda po potrebi i tvrtku direktno na ovaj mail: http://keterorganica.com/hr/kontakt/ Javite jeste li uspjeli. Ako ne bude rezultata, tražit ćemo zajedno. Lp.
Sandra Špoljar
prije 9 godina
G. Kunić, jeste li prodali direktno njima ili nekoj drugoj tvrtki koja je eventualno otkupljivala za njih?
Sandra Špoljar
prije 9 godina
Hvala g. Pero na komentaru. Mislim da smo iz istoga kraja, pa evo, ja sam o najavi gradnje bioelektrane u Virju čula još 2012. ali sve je ostalo na najavi. Ako konačno počne i realizacija, odlično, sigurno ćemo to popratiti. Kao investitor se spominjala jedna hrvatska tvrtka. Što se ovog slovenskog otkupljivača tiče, neznam puno o njegovom poslovanju, ali pretpostavljam da naš sugovornik, nije imao problema s isplatom, jer ne bi produživao ugovor i ugovarao veću proizvodnju. A kad ste već spomenuli ručak od kiselog zelja bez mesa, hm... Možda to ne bi trebala pisati javno, ali evo. Autorizaciju teksta sam radila mobitelom, jer je g. Čižmak par sati nakon našeg razgovora i završetka siliranja, završio u bolnici zbog problema sa šećerom i ostalih popratnih tegoba. Neslužbeno, priznao je da se nije pridržavao propisanog, odnosno smanjio fizičku aktivnost niti s jelovnika izbacio izvjesne namirnice. Tak da sam prilično sigurna da mu je ovaj bolnički nedjeljni ručak silom prilika bio prilično skroman. Kiselo zelje uvrh glave. I usput mu ovim putem želimo brz oporavak. Lp.