Pretraga tekstova
Ukoliko se ostvari očekivani prinos od 4 tone po hektaru, u zemlje regije planira se izvesti 8.000 tona pšenice, a po mogućnosti i više.
Dok domaći otkupljivači nude mizernih 1,05 kuna, Bosna i Hercegovina spremna je platiti iznos od 1,40 kuna po kilogramu hrvatske pšenice! Predsjednik Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava "Život", Antun Laslo, poručio je svim ratarima da je Udruga spremna posredovati u prodaji domaće pšenice sezone 2014. godine državama u regiji koje su iskazale interes za našom pšenicom i to dokazale u cijeni. Ratari smatraju da proizvođačka cijena pšenice iznosi 1,40 do 1,70 kn po kilogramu pšenice, što je uvjetovano brojnim poskupljenjima kako repromaterijala, tako i zaštitnih sredstava.
Ukoliko se ostvari očekivani prinos od 4 tone po hektaru, u zemlje regije planira se izvesti 8.000 tona pšenice, a po mogućnosti i više, budući da se pod pšenicom nalazi ukupno 2.000 hektara poljoprivrednih površina članova Udruge. Prodana se roba neće skladištiti, već bi se kamionima vozila do granice, a pitanje transporta obećala je riješiti Udruga. Idućih će se dana utvrditi koliku su cijenu spremne platiti i ostale zemlje u susjedstvu, osobito Slovenija i Austrija, naveo je Antun Laslo za Glas Slavonije. Sastanci ratara članova Udruge održavat će se u mjestima u žitorodnim županijama, a za ratare iz Osječko –baranjske županije, sastanci bi se trebali održavati u Satnici Đakovačkoj.
Iako je službena cijena otkupa pšenice i prošle godine iznosila 1,05 kuna, Laslo ističe da je mnogim ratarima plaćeno zapravo samo kuna po kilogramu pšenice. Najavio je da Udruga, koja trenutno broji 1.800 članova, iduće godine kao djelatnost planira registrirati i trgovanje urodom kao djelatnost. Budući da trgovanje još uvijek nije registrirana djelatnost, Udruga će za sada samo posredovati u prodaji žitarica, a svaki će OPG ili poljoprivredni obrt, uz pružanje broja iz porezne uprave, sam moći prodavati vlastitu sirovinu izvan granica Europske unije. Ovakav će način trgovanja konačno ugroziti računicu i biti pljuska domaćim otkupljivačima, koji su sramotno niskim otkupnim cijenama brojne ratare odveli u propast.
Foto: freedigitalphotos.net
Tagovi
Udruga Život Antun Laslo Ratari Cijena pšenice Poskupljenje repromaterijala Prinos pšenice Izvoz Bosna i Hercegovina Slovenija Austrija Osječko - baranjska županija Satnica Đakovačka OPG Poljoprivredni obrt Europska unija Otkupljivači Trgo
Autorica
Više [+]
Marina je urednica na AgroKlubu, specijalizirana za AgroBaze. Diplomirani je magistar agronomije te volonter Francuske Alijanse Osijek i Emmaüs zajednice Francuska.
Poljima Podravine i Slavonije širi se opojni miris kamilice 🌼 Još nemamo podatak koliko je površina pod ovom kulturom zasijano jesenas, a 2023. bila je na 3.788 hektara.
Ivan Tvrdojević
prije 10 godina
čisto ratarstvo je glavni uzrok propadanja sela i pljoprivrede, a izvoz žitarica je bolni podsjetnik na tu činjenicu. Jadna je zemlja koja izvozi žitarice a uvozi mlijeko i maso. Za Lasla mi nije čudno. ali žao mi je ako Kovač to ne vidi kao problem.
Ivana Nađ
prije 10 godina
Javite se na zivotudruga@gmail.com i dobit ćete sve informacije o učlanjivanju, lijepi pozdrav!
pagora23
prije 10 godina
Ove godine nemam pšenice ali iduće kao član udruge Život veselim i sjetvi i žetvi .
Zea mays
prije 10 godina
E to se traži, našim otkupljivačima treba ne samo pljuska već i batina!Kako se može učlaniti u udrugu Život, s obzirom da je u BBŽ nema?