Pretraga tekstova
"Na samom glasovanju o odobrenju GM sorti kukuruza RH je naglasila da je protiv uzgoja GMO-a, ali zbog načina na koji su Odluke napisane, glasovali smo suzdržano", objašnjavaju iz Ministarstva poljoprivrede.
Iako je Hrvatska jedna od EU zemalja koje su tražile izuzeće od uzgoja GM kultura na svom teritoriju, na glasanju o autorizaciji GM sorti kukuruza za stavljanje na tržište EU u svrhu uzgoja u petak predstavnici RH glasali su suzdržano.
Razlozi za ovu na prvi pogled nelogičnu odluku su prilično bizarni, saznajemo iz Ministarstva poljoprivrede. Europska je komisija, naime, uz odluku kojom je predlagala ponovno odobrenje za uzgoj Monsantovog kukuruza MON 810 te dvije nove sorte GM kukuruza priložilo i listu država članica koje su tražile izuzeće od uzgoja GMO na teritoriju svih država članica, te bi se glas protiv mogao shvatiti dvosmisleno.
"Na samom glasovanju RH je naglasila da je protiv uzgoja GMO-a, ali zbog načina na koji su Odluke napisane, glasovali smo suzdržano. Mišljenja smo da bi glasovanjem protiv Odluka to značilo da smo i protiv izuzeća od uzgoja GMO na teritoriju RH", ističu iz Ministarstva poljoprivrede.
Na spomenutoj prošlotjednoj sjednici Stalnog odbora za biljke, životinje, hranu i hranu za životinje - dio Genetički modificirana hrana i hrana za životinje i rizik za okoliš i Regulatornog odbora u vezi Direktive 2001/18/EZ glasalo se o ponovnom odobrenju za uzgoj u EU kukuruza MON810 te kukuruza Bt11 i 1507 proizvođača Syngente i Dow-Pioneera, ali prijedlog EK nije prihvaćen jer ga nije podržala većina članica. Hrvatsku je kao nadležno tijelo predstavljalo Ministarstvo zdravstva uz suglasnost na odluku Ministarstva poljoprivrede.
"Napominjemo da je u RH zabranjen uzgoj GM usjeva, bez obzira na konačni završetak procedure donošenja Odluka, koje su pak upućene na Žalbeno vijeće u EU, jer nije postignut potreban konsenzus", zaključuju iz Ministarstva poljoprivrede.
Izuzeće su od jeseni 2015. i uvođenja novog mehanizma koji omogućuje državama članicama da same odluče za sebe, uz Hrvatsku zatražile i Bugarska, Grčka, Francuska, Cipar, Latvija, Luksemburg, Mađarska, Austrija, Slovenija, Danska, Poljska, Hrvatska, Njemačka, Malta, Italija, Litva, dio Belgije (Valonija), Nizozemska i dio Ujedinjenog kraljevstva (Sjeverna Irska, Wales i Škotska). Većina je EU država tako protiv uzgoja GM kultura, no Europska komisija i dalje pokušava uvoditi GM sorte na europsko tržište.
Foto: pixabay.com pllkea
Tagovi
GMO Ministarstvo poljoprivrede Monsanto Europska komisija
Autorica
Više [+]
Diplomirala na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, danas svestrani istraživački novinar s naglaskom na eko poljoprivredu i zaštitu okoliša.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊