Procjene govore da se nije posijalo više od 100.000 ha, a to je minimalna granica koja može zadovoljiti potrebe Hrvatske, koje se kreću oko 550.000 tona pšenice.
Sjetveni rokovi ove godine su uvelike kasnili. Sjetva je donijela još veću besparicu i neizvjesnost. Usporediti sjetvu pšenice prije 20 godina i sada, donosi samo čuđenje - kako je moguće da, uz ovakve uvjete proizvodnje, netko očekuje profit? Neisplativost je evidentna, a ratari izlaza ne vide jer kako kažu - posijati su morali, pa što bude.
U Hrvatskoj je ove godine proizvedeno 672.000 tona pšenice, što je 33% manje nego lani. Prosječna je proizvodnja pšenice po hektaru iznosila 4,2 tona, dok je prošle godine bila 4,9 tona. Prethodni podaci DZS-a također pokazuju da su u 2014. u odnosu na godinu ranije smanjeni ostvareni prirodi ječma (170.000 tona, manje za 16%, prosječno 3,3t/ha) i zobi (51.000 tona, 15% manje, u prosjeku 2,6t/ha), dok je povećana proizvodnja uljane repice (66.000 tona, 38% više, prosječno 3.1t/ha).
Mladi poljoprivrednik Zlatko Oskomić iz Budimaca, smatra kako je danas teže nego ikad, a poljoprivredom se bavi cijeli život. ""Treba puno goriva da se to sve privede nekom sjetvenom sloju, besparica je i više nego očita. Novaca nema ni od pšenice, ni od suncokreta. Kulture su dane za badava samo da se zatvore dugovi. U proljetnoj sjetvi nismo uspjeli zaraditi i stvaramo si nove dugove.
Glede cijene pšenice, nije se mijenjala 21 godinu, otkad sam kao dijete došao iz Srijema u Budimce. dok su troškovi samo rasli. Od 1993. situacija se nije mijenjala. Cijena je bila 90 do 100 dinara metar, u prevedenom 90 do 100kn. Cijena goriva je bila 2-3 kn, a sada je 6, i više. Cijena NPK gnojiva je bila 90 dinara, a danas je to 360-400kn. Usporediti ondašnju i današnju godinu, ne možemo izvuči ni nulu, a kamoli zaradu."
Mario Patajac iz Podgorača kaže kako ove godine sve kasni pa su tako okasnili i s kombajniranjem. Kukuruz se spašavao od kiša, sjetva je bila teža nego ikad. Oni koji su ranije skinuli suncokret, posijali su u rokovima. On je u optimalnim rokovima, prije kiša, uspio posijati samo sedam od planiranih 50 hektara pšenice.
Slaže se s tim i Tomica Mojzeš koji više izlaza ne vidi ni u prosvjedima. Tomica je ranije uspio skinuti suncokret i zasijati 30 hektara pšenice - koliko je i planirao, dok neki podgorački ratari nisu zasijali ni trećinu.
Pogledi poljoprivrednika bili su usmjereni prema nebu. Okolnosti u kojima su ušli u sjetvu, gore su nego ikad, iako se to ponavlja svake godine iznova. "Cijena nas koči u svemu, ako je prinos dobar, mala je cijena, a kada je godina loša, opet ne valja. Jedino što ostaje konstantno su veliki troškovi."
Ni jednom od ovih poljoprivrednika nije problem raditi, no to u ovoj zemlji nije najisplativije. Možda su rješenje vlastiti skladišni kapaciteti i prodaja pšenice kada to proizvođačima odgovara. Koliko će biti sretnika koji će sljedeće godine imati kvalitetnu pšenicu koja će biti isplativa, prema najavljenom Kodeksu otkupa žitarica?
Ono što zabrinjava je da je prošle godine bilo 48.000 tona deklariranog sjemena, a ove godine oko 20.000 tona. Poljoprivrednici su sporo povlačili sjetveni materijal, a razlog je naravno, u nedostatku novčanih sredstava. Ipak, prosječna cijena sjemena trebala je imati imati tendenciju pada jer je bolje da se proda sjeme po nešto nižoj cijeni nego da ostane u zalihama. S time se slažu svi, osim proizvođača sjemena.
Kako pomoći malim proizvođačima i sjetvi koja ove godine ne donosi ništa dobro, a pšenicu želimo izvoziti. U ovim uvjetima, smiješno je na to i pomišljati, jer pitanje je hoćemo li imati pšenice i za vlastite potrebe. Procjene govore da se nije posijalo više od 100.000 ha, a to je minimalna granica koja može zadovoljiti potrebe Hrvatske, koje se kreću oko 550.000 tona pšenice.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Swede rape, oilseed rape | Latinski naziv: Brassica napus L. (Partim)
Uljana repica proizvodi se zbog dobivanja ulja. U sjemenu uljane repice ima oko 40 % i oko 20 % bjelančevina. Ranije je ulje uljane repice korišteno za osvjetljenje i mazivo, a... Više [+]Tagovi
pege25
prije 10 godina
Ma uvozit čemo ko i svake godine ...nečije smeće ...a naše kvalitetno će izvoziti ..Biće bolje...
Srećko Biro
prije 10 godina
Selo i seljaci odumiru pa će tako i situacija u proizvodnji biti sve gora što se tiće seljaka jer će se opet okrenuti ka uvozu žita pa će doći situacija kao sa svinjama ,junadima,mlijekom i ostalom proizvodnjom.
Zea mays
prije 10 godina
Koje zalihe i dušu ste uzeli seljacima, ne možete nam ni tavane "čistiti" kad su i oni prazni. Možda i ne bude domaće pšenice ali ima uvoznika koji će opet lijepo zaraditi i na Vama i na nama. Zato bolje da i nisu posijali nego da su i ove godine stavili dužničku omču oko vrata. Možda se ipak naš seljak počne cijeniti a možda ga više i nebude. Kako god bilo ne piše se dobro...