Hrvatska je lani zabilježila rekordne površine pod sojom, rekao je dr.sc. Goran Jukić, pomoćnik ravnatelja HAPIH-a i voditelj Centra za sjemenarstvo i rasadničarstvo
Sjemena u Hrvatskoj za proljetnu sjetvu ima dovoljno. Gledamo li ono što je certificirano kod nas, u ovom trenutku imamo 50.000 tona sjemena, poručio je dr.sc. Goran Jukić, pomoćnik ravnatelja i voditelj Centra za sjemenarstvo i rasadničarstvo Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH)
Riječ je o povećanju za osam posto u odnosu na prošlu godinu. Također, oko 9.000 tona sjemena se izvozi u treće zemlje što je povećanje za više od 50 posto.
Govoreći o biljnim vrstama, istaknuo je kako je šećerne repe nešto manje nego lani dok je jarog ječma i jare zobi više nego prošle godine s oko 4.000 certificiranih tona.
"Cijene sjemena ovih kultura su na razini prošlogodišnjih", naglasio je u Osijeku na konferenciji o proljetnoj sjetvi.
Suncokreta su certificirali oko 57 tona, dok je ostalo iz uvoza. Prema njegovim riječima, cijena sjemena na tržištu kreće se na razini prošle godine, a kod nekih hibrida je i nešto niža.
Kada je u pitanju kukuruz podsjetio je da je prošla godina za ovu žitaricu bila sušna, no do sada su uspjeli certificirati oko 4.000 tona sjemena te očekuju još oko 500 tona, dakle bit će ukupno 4.500 tona.
"Trećina tog sjemena završava u izvozu, a ostatak dolazi iz uvoza ili unosa iz drugih zemalja. Ima dovoljno sjemena svih hibrida“, istaknuo je dr. sc. Jukić i potvrdio da Hrvatska ima stabilnu proizvodnju soje, koja iz godine u godinu raste.
Štoviše, lani smo imali 7.500 hektara pod tom uljaricom što je rekordna površina u povijesti Hrvatske. "Proizveli smo oko 18.000 tona sjemena soje, no određene količine su bile lošije kakvoće. Certificirali smo 12.000 tona, a potrebe Hrvatske su 11.000 tona“, istaknuo je.
Stoga, dodao je, nikako sa sojom ove godine ne žuriti u sjetvu. "Prvenstveno iz razloga što trebamo dati tom sjemenu koji ima nešto nižu kakvoću priliku da svaka biljka normalno nikne, da imamo normalni prinos", poručio je.
Ne dajte se zavarati, prije sjetve prvo prst u tlo. Ako ne poplavi, možda kukuruz iznikne
Vezano uz prozvodnju, resorni ministar David Vlajčić rekao je da je za sektor sjemenarstva namijenjen Program sufinanciranja analize sjemena soje na prisutnost genetski modificiranih organizama (GMO) u kojemu je za ovu godinu na raspolaganju gotovo 60.000 eura te Program potpore sjetve certificiranog sjemena soje za 2025. godinu vrijedan 4,5 milijuna eura.
Dodao je da je bilanca vanjskotrgovinske razmjene žitarica u 2023. godini bila pozitivna, sa suficitom od 1.151.329 tona odnosno 223.474.282 eura, dok je u prvih jedanaest mjeseci 2024. godine izvezeno ukupno 1.543.299 tona žitarica u vrijednosti 338.196.169 eura.
Tagovi
Autorica
Marta Radić
prije 4 dana
Cijenu prošlogodišnje suše , još jednom u nizu platit će seljaci. Sjeme loše kvalitete , trebalo bih biti jeftinije za razliku klijavosti od standarda. Tako da se može kupiti i zasijati veća kolićina po jedinici površine. Ako sam dobro razumjela govori se oko 20% manja klijavost , znači jeftinije sjeme 20% te norma sjetve 20% viša..da bih ipak imali neki sklop optimalan u fazi klijanja...Ako ovako ostane tada seljacima sjeme soje poskupljuje za 20% i k tome još nekvalitetno...ovo ima samo u RH.
osijek 2012
prije 5 dana
Ali kako je ovo moguće da završava na tržištu?!? i da se o tome govori javno kao da je nešto najnormalnije?!? Minimalna granica klijavosti soje da bi se mogla certificirati kao sjemenska zavisi od propisa koji vrijede u određenoj zemlji. Prema standardima u većini zemalja, uključujući EU i Hrvatsku, minimalna klijavost sjemenske soje obično mora biti najmanje 80%. Preporučuje se da klijavost bude i viša (85–90%) kako bi se osigurala dobra klijavost i optimalan prinos. Takođe, osim klijavosti, sjeme mora zadovoljiti i druge parametre kvalitete, poput čistoće, zdravstvene ispravnosti i mase tisuću zrna. Kako je moguće onda da na tržištu završava sjeme daleko ispod te granice po SKUPOJ cijeni,svi znamo da smo sjeme soje “prisiljeni” kupiti! Što je sljedeće kupovati ćemo gorivo sa udjelom vode od 35%? to mi je na razini kao da u kilogramu svinjetine bude upumpano 350g vode…
mali poljoprivrednik
prije 5 dana
Stoga, dodao je, nikako sa sojom ove godine ne žuriti u sjetvu. "Prvenstveno iz razloga što trebamo dati tom sjemenu koji ima nešto nižu kakvoću priliku da svaka biljka normalno nikne, da imamo normalni prinos", poručio je. klijavost od 65% je katastrofa i ne bi trebalo takvo sjeme ići na tržište,ili bi u najmanju ruku trebalo za isti postotak biti jeftinije.