Pretraga tekstova
Cilj je promatrati prilagodljivost na tropske uvjete GMO žitarica koje je razvila argentinska biotehnološka tvrtka Bioceres Crop Solutions Corp
Brazilska Agencija za istraživanja u poljoprivredi Embrapa planira proširiti testiranje niza genetski modificirane pšenice otporne na sušu, piše Reuters. Jorge Lemainski, šef istraživanja, rekao je da osim testiranja transgenih materijala u regiji Cerrado, planiraju sjetvu u državi Minas Gerais. Cilj je promatrati prilagodljivost na tropske uvjete GMO žitarica koje je razvila argentinska biotehnološka tvrtka Bioceres Crop Solutions Corp
Istraživači će moći vidjeti kako se biljke ponašaju u različitim uvjetima. Idealno vrijeme sjetve za testiranje je između 1. ožujka i 10. travnja, ali još uvijek nema dovoljno GMO sjemena za testiranje velikih razmjera.
Bioceres će ove godine plasirati genetski modificiranu pšenicu otpornu na sušu u Argentini. Smatraju da strahovi od GMO usjeva slabe, prvenstveno zbog visokih cijena hrane, rata u Ukrajini i suše koja pogađa ratarsku proizvodnju.
Izvršni direktor Bioceresa Federico Trucco rekao je da će kompanija ove godine početi plasirati pšenicu HB4., nakon što je 2020. odobren uzgoj. Rana ispitivanja u Argentini pokazala su da prinosi nadmašuju za 43 posto u sušnim uvjetima u odnosu na klasičan usjev. Veliki podstrek dolazi nakon što je Brazil, najveći kupac argentinske pšenice, dao odobrenje. Sjetva se u ovoj državi obavlja na 3 milijuna ha, uglavnom u južnim državama kao što su Rio Grande do Sul i Parana. Površine za testiranje će povećati za 50 posto.
Osim Brazila, pšenica HB4 dobila je odobrenje za potrošnju u Australiji i Novom Zelandu, kao i u Nigeriji, gdje je dozvoljen unos GMO zrna.
Kompanija želi postići napredak u Sjedinjenim Državama. Ondje su dobili zeleno svjetlo od Uprave za hranu i lijekove, ali čekaju odobrenje američkog Ministarstva poljoprivrede.
Tagovi
GMO pšenica Pšenica HB4 Brazil Argentina Odobrenje za GMO Bioceres
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!