Kasna folijarna prihrana ima mali utjecaj na povećanje prinosa, ali značajno utječe na povećanje kvalitete pšenice.
Kasna folijarna prihrana ili korektivna prihrana obavlja se u fazi klasanja pšenice. To je prihrana koja ima mali utjecaj na povećanje prinosa, ali značajno utječe na povećanje kvalitete pšenice kroz povećanu hektolitarsku masu i sadržaj proteina u zrnu. Korektivna prihrana imat će sve veći značaj i bit će potrebno posvetiti joj veću pažnju budući da se prema Kodeksu otkupa žitarica i uljarica (Ministarstvo poljoprivrede, 2014.g.) pšenica svrstava u razrede prema kvaliteti, a ti razredi imaju različitu otkupnu cijenu.
Prihranu u klasanju najbolje je primijeniti folijarno preko lista iz nekoliko razloga:
Kako bi folijarna prihrana postigla svoj pozitivan učinak potrebno je poštivati nekoliko pravila: prskanje folijarnim gnojivima obavlja se tijekom hladnijeg i vlažnijeg djela dana (rano ujutro, predvečer ili za oblačnog vremena), prskanje se obavlja kada nema vjetra, biljke koje su duži period pod stresom zbog suše i temperature zraka veće od 26° C ne bi trebalo prskati zbog moguće pojave fitotoksičnosti, ne primjenjivati veću koncentraciju ili dozu folijarnog gnojiva od preporučene, u aridnim područjima (s manje oborina) primjenjivati nižu koncentraciju folijarnog gnojiva, otopinu folijarnog gnojiva nikada ne uliti prvu u spremnik prskalice nego spremnik prvo napuniti vodom do ¼ zapremine zatim dodati folijarno gnojivo pa dopuniti ostatak spremnika vodom.
Najbolja iskoristivost hranjiva postiže se ukoliko se folijarna gnojidba obavi u fazi punog klasanja - početak cvatnje. Preporuka je da se u toj fazi razvoja biljkama osigura 20 -30 kg/ha dušika kako bi se poboljšala kvaliteta.
S ciljem pronalaska optimalnog rješenja primjene 20 - 30 kg/ha dušika u kasnoj folijarnoj prihrani bez izazivanja fitotoksičnosti, Petrokemija je u suradnji s Agronomskim fakultetom iz Zagreba započela istraživanje o prednostima i nedostacima primjene veće doze UAN -a u kasnoj folijarnoj prihrani (preliminarni rezultati na www.petrokemija.hr).
Gnojiva koja se mogu koristiti u kasnoj folijarnoj prihrani pšenice su: UAN u količini 40 l/ha, otopina UREE u koncentraciji 20% ili Fertina R u koncentraciji 3 - 5%.
Treba naglasiti kako rast i razvoj pšenice ovise o cijelom nizu čimbenika, a najznačajniji su temperatura, svjetlost, svojstva tla i količina oborina. Ukoliko su ovi čimbenici u nepovoljnom odnosu njihov štetan učinak teško se može u potpunosti kompenzirati uporabom gnojiva ali će primjena mineralnih gnojiva svakako umanjiti njihov štetan učinak i potencirati ostvarenje boljeg konačnog rezultata proizvodnje.
Za više informacija o gnojivima za kasnu folijarnu gnojidbu pšenice možete se obratiti tvrtki Petrokemija na jedan od niže navedenih kontakata.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Partner
Petrokemija d.d. tvornica gnojiva
Aleja Vukovar 4,
44320 Kutina,
Hrvatska
e-mail: prodaja@petrokemija.hr
web: http://www.petrokemija.hr