Na tržištu žitarica u Ukrajini zabilježen je ogroman pad izvoza kukuruza, ali i rast izvoza sojine sačme. Izvozne cijene ruske mlinske pšenice nastavile su blagi pad, a izvoz rumunjskog ječma u Saudijsku Arabiju je prepolovljen u odnosu na 2016. godinu.
Ukrajina je tijekom listopada izvezla 500,7 tisuća tona kukuruza, 63% manje nego u istom periodu lani (1.355,3 tisuća tona). Ukrajinski izvoz kukuruza je u prva dva mjeseca berbe bio 56% manji u usporedbi s istim periodom prošle godine i iznosio 620 tisuća tona.
Razlozi pada izvoza su: odlaganje žetve, polijeganje stabljika po zemlji i problemi s domaćom logistikom. Osim toga, početak sezone ne pokazuje naročito snažnu potražnju te žitarice iz inozemstva.
Potražnja od najvećih uvoznika ukrajinskog kukuruza (Europske unije i Egipta), prilično je slaba, a izvozne pošiljke na ove destinacije su smanjene. Kako prenosi Black See Grain, u studenom je primjećen rast izvoza kukuruza iz prošlogodišnjih zaliha, kao i kukuruza iz ove godine, a ukrajinsko ministarstvo poljoprivrede naglašava da je važno oporaviti potražnju njihovog kukuruza iz Kine.
Do sredine studenog kukuruz je u Ukrajini obran s površine 3.458 terahektara, što je 77% planirane površine (4.509 terahektara). Ukupno je sakupljeno 17.803 tisuća tona s prosječnim prinosom od 5,15 tona po hektaru. Kada je riječ o žetvi ostalih žitarica u toj zemlji, one su skinute s površine od 13,51 milijuna hektara, a ostvareni prinos iznosi 56,06 milijuna tona ili u prosjeku 4,15 t/ha.
Unatoč tome što je svjetsko tržište tjedan iza nas završilo s dobitkom, na crnomorskom tržištu žitarica su, kako izvještava UkrAgroConsult, protekog tjedna dominirali trendovi niskih cijena. Dakle, izvozne cijene ruske mlinske pšenice sa 11,5% proteina, koje se nalaze u luci Novorosijsk i čekaju na prosinačku isporuku, pale su za dva dolara po toni i iznosile 184-186 $/t. S druge strane, cijene pšenice sa 12,5% proteina ostale su nepromijenjene, a njihova vrijednost bila je 192-193 $/t.
Izvoz sojine sačme iz Ukrajine porastao je tijekom rujna 2017. godine na 13,2 tisuća tona. Za to je najzaslužnija Bjelorusija, koja je novu sezonu (2017/18) otpočela aktivnijom kupovinom ukrajinske sojine sačme. Ta zemlja je uvoz sačme iz Ukrajine podigla na 4,5 tisuća tona, što je ogroman skok u usporedbi sa 0,7 tisuća tona prije godinu dana. Sada Bjelorusija ima vodeću poziciju među uvoznicima, a njeno tržišno učešće iznosi 34%. Osim toga, zemlje Eropske unije održavaju tendenciju rasta uvoza i apsorbuju 28% ukupnog izvoza sojine sačme iz Ukrajine.
Rumunjska je između lipnja i rujna ove godine, u zemlje van EU, izvezla 781 tisuća tona ječma, što je za 20% manje nego u istom periodu lani, prenosi UkrAgroConsult. Na taj način se Saudijska Arabija vratila na vodeću poziciju kada je riječ o kupovini rumunjskog ječma, uvezavši 266,65 tisuća tona. Međutim, ovogodišnji uvoz rumunjskog ječma u Saudijsku Arabiju je upola manji nego lani (519 tisuća tona). Tome su doprinijele visoke izvozne cijene ječma ove sezone i veliki prijenos zaliha te žitarice u sezoni 2016/17. Situaciju su donekle popravili Egipat i Iran koji su odlučili ove sezone uvesti ječam iz Rumunjske.
Foto: GSFC Photo Club / Flickr
Izvori
Autor
đorđe patković
prije 7 godina
ukrajina vjerovatno ima zabranu GMO soje , svoju izvozi a uvozi GMO sačmu kao i mi
Marko Denačić
prije 7 godina
Mogao bi kukuruz s cijenom lagano rasti ?? Hmm..