Vrijednost pogače raste s protekom godine zbog troškova njezina skladištenja i čuvanja te financiranja troškova kamata. Cijena pogače je sada između 1,50 i 1,80 kuna po kilogramu.
Čepinčani bez problema uspijevaju plasirati i prodati svu pogaču suncokreta i uljane repice koju proizvedu. Najvećim dijelom ona završava u državama gdje je snažan stočarski sektor, posebice u susjednoj Mađarskoj, Italiji i dijelu Slovenije.
Godišnja proizvodnja pogača u Tvornici ulja Čepin penje se između 45.000 i 55.000 tona, što je više negoli je potrebno za hrvatske potrebe, pa se gotovo 70% nje izvozi. Ovo je trenutno i jedina adresa u Hrvatskoj gdje se ona proizvodi.
"Pogače isključivo služe za ishranu stoke jer je riječ o komponenti za stočnu hranu", tumači Josip Bičvić, predsjednik Uprave Tvornice ulja Čepin koja se nalazi u sastavu osječke Žito grupe. Ovdje se, naime, jedino trenutno proizvode i prerađuju uljarice u Hrvatskoj, pa stoga i proizvode pogače.
"Koliko znam, uljara u Zadru koja je prerađivala soju, već neko vrijeme ne radi", dodaje on. Cijena pogače formirat će se tijekom listopada i studenog, a ovisit će primarno o visini cijena sirovine, odnosno uljane repice i suncokreta, kao i sojine sačme.
"To su neki parametri koji određuju cijene pogača. Ona se kreće ove godine između 1,50 i 1,80 kuna po kilogramu, ali su znale biti i jeftinije, između 1,10 i 1,20 kuna. S obzirom da su cijene uljane repice i suncokreta ove godine malo više, trenutna tržišna cijena joj je između 1,60 i 1,80 kuna, a znala je biti i blizu dvije kune", objašnjava prvi čovjek uljare.
Nema problema s prodajom i plasmanom pogače suncokreta i uljane repice!
Vrijednost pogače raste s protekom godine zbog troškova njezina skladištenja i čuvanja te financiranja troškova kamata. Taj pomak u cijeni nije toliko značajan, osim ako ne dođe do nekih značajnijih poremećaja na tržištu, recimo veće potražnje. Ona raste s približavanjem nove žetve.
"Kada cijena sačme skoči, za sobom povuče i pogaču. Isto je i obrnuto, ako pada. U pravilu, sojina sačma određuje cijenu pogača. Generalno gledano, njihov trend je svake godine takav da su one najjeftinije u samoj žetvi, a to je upravo sada. Nakon završetka žetve suncokreta, počinju lagano rasti s približavanjem iduće žetve", ukazuje Bičvić.
Čepinčani iduće godine planiraju povećati kapacitete svoje prerade, a time i proizvodnju. Na taj će se način povećati i količina pogače koju će nuditi. No, ponudu planiraju obogatiti i sačmom uljane repice i sačmom suncokreta koje su na tržištu traženija roba nego li pogače.
"I pogača i sačma imaju istu funkciju. To je komponenta za stočnu hranu, a ovi nusproizvodi potrebni su samo zbog proteina. Dok je u pogači manje proteina i više energije, odnosno masti i ulja, sačma ima veći udio proteina, malo niži sadržaj ulja i masti pa se zbog toga može poigrati s recepturom za hranu i proizvodnjom smjesa", zaključuje Bičvić.
Foto: depositphotos.com, Goodluz
Povezane biljne vrste
Sinonim: - | Engleski naziv: Swede rape, oilseed rape | Latinski naziv: Brassica napus L. (Partim)
Uljana repica proizvodi se zbog dobivanja ulja. U sjemenu uljane repice ima oko 40 % i oko 20 % bjelančevina. Ranije je ulje uljane repice korišteno za osvjetljenje i mazivo, a... Više [+]
Sinonim: Cvijet sunca, trava sunca | Engleski naziv: Sunflower | Latinski naziv: Helianthus annuus L.
Suncokret potječe iz Amerike (Meksiko, Peru). Najprije je uzgajan kao ukrasna biljka, sjeme je korišteno za prehranu ptica, a ljudi su jeli jezgru iz sjemena. 1840. godine je prvi... Više [+]
Sinonim: - | Engleski naziv: Swede rape, oilseed rape | Latinski naziv: Brassica napus L. (Partim)
Uljana repica proizvodi se zbog dobivanja ulja. U sjemenu uljane repice ima oko 40 % i oko 20 % bjelančevina. Ranije je ulje uljane repice korišteno za osvjetljenje i mazivo, a... Više [+]Tagovi
Autorica
ratarstvo stočarstvo
prije 9 godina
Žalosno ali istinito u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji.Kako je moguće da je trupac jeftiniji od piljevine.trupac kupiš pošto poto, a piljevinu i okorke masno prodaš.