Pretraga tekstova
Smatra se da će doći do stagnacije, ali i da tržišni uvjeti te izgledi za proizvodnju ostaju loši, što će u narednom razdoblju ipak dići cijene
Cijena pšenice je u ponedjeljak došla do najviše razine u više od godinu dana dosegnuvši 269 eura/t za novu žetvu (ugovor za rujan). Riječ je o rastu od oko 50 eura u zadnja 4 tjedna.
Smatra se da će doći do stagnacije, ali i da tržišni uvjeti te izgledi za proizvodnju ostaju loši, što će u narednom razdoblju ipak dići cijene, piše Agrarheute.
Loše vremenske prilike u Rusiji i Ukrajini jačaju zabrinutost oko ovogodišnje žetve.
Zahlađenja zabilježena posljednjih tjedana zahvatila su istočnu Ukrajinu, a smatra se da su prouzročila značajnu štetu na usjevima žitarica. Nakon toga su uslijedile visoke temperature.
Stoga je Udruga izvoznika u Ukrajini (UGA) revidirala svoju prognozu proizvodnje pšenice za nadolazeću žetvu naniže, na 19,1 milijuna t, a za ječam na 4,6 mil. t. Prognoziraju i da će berba kukuruza biti manja, 25,5 mil. t, u usporedbi s 29,6 mil. t prošle godine.
Ratarska računica izgleda bolje, što možemo očekivati od pšenice i ječma roda 2024?
Izgledi ruske proizvodnje za 2024. također su smanjeni zbog nedavnog zahlađenja nakon kojeg je uslijedio toplinski val do 30°C te značajnog deficita vode na jugu zemlje. Prošlog su tjedna ruski analitičari smanjili prognozu uroda za ovu sezonu za dodatnih 2,4 mil. t na 83,5 mil. t pšenice.
Previše padalina u Francuskoj i Njemačkoj i dalje predstavljaju veliki problem. Nastavljaju se u većem dijelu zapadne Europe.
To je ujedno i glavni razlog zašto je Euronext pšenica u ponedjeljak poskupila za daljnjih 7,75 eura uz zaključnu cijenu od 269 eura/t za novu žetvu.
Na ovoj burzi i kukuruz bilježi porast cijene od 6 eura te sada iznosi 218,50 eura/t.
Francuska Nacionalna institucija za poljoprivredne i morske proizvode, FranceAgriMer, zabilježila je daljnje pogoršanje stanja koje sada ocjenjuju dobrim i vrlo dobrim.
Kretanje cijena žitarica i uljarica na svjetskim burzama pratite na Baze podataka > Tržište
U toj zemlji vrlo sporo napreduje sjetva kukuruza, a dovršena je 78 %, u usporedbi sa 73 % prethodnog tjedna, što je značajno slabije u odnosu na prosjek od 96 %.
Tagovi
Tržište žitarica Cijena pšenice Cijena kukuruza Rast cijena Izgledi za žetvu Ruska pšenica Ukrajinska pšenica Francuski kukuruz
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!
Damir Senjan
prije 10 mjeseci
mali poljoprivrednik Istana da dobijemo više kiše ovdje u sjeverozapadnoj Hrvatsko. Ovo sada sa kišom trenutno od 8.5 - 23.5 preveliki pljuskovi sa tučom na svu sreču bez oštečenja usjeva, ali godini nije kraj pa može tuča sve pomesti. Problem ove kiše trenutno kod mene da su oborine prevelike, ovo da voda nosi sve, po njihovom iz agencije nagib zemlje je od 9 do 14% a stvarni nagib je da se usereš kad oreš ili kada prskaš ove godine sam išao sa malim švabom prskat 55 konja, samnom 56 konja ako se računa 😂 ali sam morao staviti na prednji kraj utege sa velikoga traktora jer mi na polju ova od 500L dizala prvi kraj u zrak. Prinos pšenice po viđenom bit će dobar, problem svaki drugi dan kiša. Urodi kukuruza ovisno o parceli, na nekoj bereš ništa a na drugoj kao što se meni dogodilo neznam kako na 5690 kvadrata 8880 kg probna sorta OSSK Felinger suhog zrna. Stavio sa strane posebno da vidim koji će biti prinos te nove sorte. Koliko sam gledao okolo Ječam nema po poljima, suncokreta nešto malo, repice na prste da izbrojiš, Pšenice isto nešto na oko super izgleda ali od ovih kiša će klijati u klasu. Ovdje smo svi udarili na sadnju kukuruza jer kakva je godina jedina kultura sa kojom možeš na neku možda pozitivnu nulu. Pšenicu nebi ni vidjeli kako izgleda da nije Saša Feletar posijao sve zakupne zemlje sa pšenicom sa dogovornim kupcom koji je trebao kupiti njegov preveliki OPG, nazadnje prodaja OPG sa zaposlenicima propala, navodno Austrijanac odustao.
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Suša je u Slavoniji , osim nekih dijelova koji su dobili nešto više kiše ! Imam nešto posijanog tritikala , ali radi suše realno je da će zrno biti sitnije ! TRENUTNO grmi u Sl. Brodu ! Žito u brdskoj Slavoniji u biti nitko ne sije ! Trave su male radi suše , neki su ih pokosili ,a da li će uspjeti pokupiti upitno je ! Takav je rad na zemlji , uložimo novac a onda gledamo u nebo da li će nešto uroda biti , pa igre domaćih i stranih trgovaca ! Ako budem radno sposoban zemlju moju i tuđu obrađivati ću da ne bude ruglo zvano šikare , a u budućnosti sin iz Njemačke neće dolaziti , a ni kći iz Istre ! Pa neka pjevaju kao Hrvati iz Posavine ; Slavonijo postala si pusta , uništi te onaj što nakrivi usta ! Sretan Vam 30 . svibnja 90 kada su komunisti i udbaši formirali više partijski sabor ! Veličanstven uspjeh njihov vidite u poljoprivredi , uništenoj industriji i ISELJAVANJU !
mali poljoprivrednik
prije 11 mjeseci
Istina je dobijete više kiše od nas,ali zato imate i bolje prinose kukuruza.Cijena pšenice je otišla gore na burzi,ali što to nama vrijedi kada kod nas nude 190€,pogledajte kotizaciju cijena Žito Osijeka.
Damir Senjan
prije 11 mjeseci
Da manjak žitarica na tržištu zbog loše kvalitete loše godine. Ovo vrijeme bi moglo utjecati i kod nas na lošiju kvalitetu ako se ostvari ova vremenska nedača sa kišama. U principu ako nas udare lipanjske monsunske kiše i žetva će biti lošija. Slavonija je u prednosti jer vegetacijski žito mjesec dana dozrijeva nego ovdje kod mene u Sjeverozapadnoj Hrvaskoj. Nedaj bože da bude drž nedaj kao što je sada sa trenutno sa livadama kod mene, prezrijale su a vrijeme neda da se pokose i osuše.