Pretraga tekstova
Optimalni uvjeti potiču pojavu raznih bolesti na usjevima ozimih žitarica.
Bolesti se na ozimim žitaricama mogu javiti vrlo rano. Zaštita počinje u proizvodnji i doradi sjemena kako bi se zaštitili klijanci i mlade iznikle biljke. Mjere koje se provode su različite, od primijenjene agrotehnike, izbora sortimenta, kemijskih i drugih sredstava.
Najčešće se javljaju: palež klijanaca, truleži korijena, pepelnica, plijesni i druge bolesti. U jesenskom periodu je dovoljno toplo i ima vlage. Stvaraju se optimalni uvjeti za razvoj mnogobrojnih uzročnika bolesti i infekciju biljaka. Njihovo nježno tkivo je odlična podloga za razvoj mnogobrojnih gljivica.
Na klijancima i mladim usjevima možemo primijetiti rane znakove propadanja zbog infekcije patogenima koji se nalaze na površini sjemena ili u zemljištu. Najčešće se radi o gljivicama koji pripadaju rodu Fusarium, ali i drugim.
Simptomi su vidljivi u fazama klijanja i nicanja. Pojavi ove bolesti doprinosi hladna i kišovita jesen kada žitarice imaju dug period nicanja, a često se može dogoditi da sjeme propadne dok je u zemljištu. To daje ćelava mjesta na parceli i potrebno je obaviti presijavanje ako uvjeti na terenu to dozvoljavaju.
Pojave truljenja mogu izazvati razne gljivice, poput: Fusarium, Microdochium i Gaeumannomyces. Pogoduje im povećana vlažnost zemljišta i zraka i duga, topla jesen.
Kada je u pitanju trulež korijena prvi simptomi se javljaju pri bazi biljaka, busena. Bolest izazivaju gljivice roda Fusarium i Microdochium nivale. Često se nastavlja na već ostvarenu palež klijanaca, ali može se pojaviti i kao samostalno oboljenje.
Javlja se u vidu truleži korijena, vlati i rukavca lista. Naročito je opasna kada se javi prije busanja, jer tada dolazi do propadanja biljaka. U kasnijim infekcijama rijetko dolazi do odumiranja. Razvoju bolesti doprinosi prevelika vlažnost.
Gljivica Gaeumannomyces graminis i trulež koju izaziva mogu biti problem na zemljištima koja su teška, siromašna hranivima. Dodatno će se problem povećati zbog slabe drenaže i nepoštivanja plodoreda. Na usjevu se javljaju male oaze biljaka sa zaraženim korijenom i baznim dijelom vlati. Tkivo postaje tamnosmeđe, trune i odumire.
Plodored je posebno važan u vremenima skupog repromaterijala
Prijelom vlati izaziva gljivica Oculimacula yallundae. Simptomi se javljaju u vidu smeđih pjega na rukavcu, a poslije busanja prelazi na vlat. Lako se prepoznaje po vlatima koje leže prelomljene u svim pravcima. U slučaju loma zbog drugih uzroka vlati su slomljene u jednom pravcu.
Pepelnica se javlja na svim žitaricama, ali i na korovskim vrstama. Često su pogođeni pšenica i ječam. Najviše je ima u proljeće, ali duga jesen i topla zima mogu djelovati stimulirajuće na gljivicu Blumeria graminis i ona ostvaruje zarazu na mladom usjevu.
Simptomi se na početku jedva uočavaju. Napadnute biljke su prekrivene brašnastom prevlakom, a listovi postaju klorotični i odumiru.
Tagovi
Bolesti žitarica Trulež korijena Palež klijanaca Pepelnica Bolesti pšenice Bolesti ječma
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.