Pretraga tekstova
No, neke su namirnice u travnju i poskupjele, stoji u izvješću Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO).
Svjetske cijene hrane blago su pale i to za 0,8 posto u travnju ove godine u odnosu na povijesno rekordne vrijednosti u ožujku, objavila je Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO). No, prema njihovim podacima one su i dalje su za 29,8 posto veće nego u istom razdoblju prošle godine.
Pad je predvođen značajnim padom podindeksa biljnog ulja, uz blagi pad podindeksa cijena žitarica. U međuvremenu, podindeksi šećera, mesa i mliječnih proizvoda zadržali su umjereni porast.
FAO indeks cijena žitarica u travnju je u prosjeku bio manji za 0,4 posto u odnosu na rekordno visoku razinu u ožujku. Međunarodne za krupnozrne žitarice su pale za 1,8 posto prošlog mjeseca. Kukuruz je koštao 3 posto manje, jer su sezonske zalihe iz tekućih žetvi u Argentini i Brazilu pomogle u smanjenju pritiska na tržištima. Svjetske cijene sirka su u travnju pale za 0,4 posto. Male zalihe ječma su uzrokovale rast cijene za 2,5 posto.
Blokada luka u Ukrajini i neizvjesnost zbog stanja usjeva u SAD rezultirali su blagim rastom cijene pšenice za 0,2 posto. Veći rast je ublažio izvoz iz Indije i Rusije, ali i slabija potražnja zbog skupoće. One za rižu su pak porasle za 2,3 posto i to zbog velike potražnje, navodi FAO.
Kako stoji u njihovom izvješću, do olakšanja je došlo i na tržištu biljnih ulja. Cijene su smanjene za 5,7 posto u odnosu na rekordno visoku razinu zabilježenu u ožujku, ali su ostale značajno iznad razina iz prethodne godine. Do toga je došlo zbog smanjenja svjetskih cijena palminog, suncokretovog i sojinog ulja, koje su više nego nadoknadile veće kotacije ulja od repice. One suncokretovog i sojinog su također pale, a repičinog ulja ostale stabilne.
FAO indeks cijena mliječnih proizvoda je u prošlom mjesecu bio viši za 0,9 posto u odnosu na ožujak. Nastavljen je niz poskupljenja već osmi mjesec što predstavlja ukupno povećanje od 23,5 posto iznad njegove vrijednosti prije godinu dana. Tome doprinosi i smanjena proizvodnja mlijeka u zapadnoj Europi i Oceaniji.
Najviše su porasle kotacije za maslac zbog niskih zaliha, posebno u zapadnoj Europi. Unatoč padu inozemnih pošiljki, održiva unutrašnja potražnja i niske zalihe u Europi pružile su podršku svjetskim cijenama obranog mlijeka u prahu i sireva, navodi FAO.
Kada je u pitanju indeks cijena mesa on je u travnju bio veći za 2,2 posto u odnosu na ožujak i postavio novi rekord. Razlog tome su visoke cijene mesa peradi, svinjetine i govedine. Skupoći peradi je doprinijela epidemija ptičje gripe i manjim svjetskim zalihama. Ponuda tovljenika u Europi je i dalje niska, a visoka je interna potražnja u zemljama koje su veliki proizvođači. One za govedinu bile bi još veće da nije bilo velikog izvoza iz Brazila.
Indeks cijena šećera bio je viši za 3,3 posto prošlog mjeseca što predstavlja drugo uzastopno mjesečno povećanje i dostiže razine više od 20 posto iznad onih zabilježenih u istom mjesecu prošle godine. Više cijene etanola u Brazilu i jačanje brazilskog reala u odnosu na američki dolar su potpomogli rast. Veća ponuda Indije, koja je veliki izvoznik šećera, spriječila je još veće poskupljenje, zaključuje se u izvješću FAO-a.
Tagovi
FAO Indeks cijena Cijene Žitarice Biljna ulja Meso Mlijeko Šećer
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Skinula se i pšenica 🌾
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija 😂😂😂😂 nasmijao sam se na naslov. Skinula a gdje svi obučeni. Dobro da se poželo, da ne požanje sa neba, toga se mi svi bojimo. Ja ovu Više [+] godinu nemam taj usjev jer u mom kraju zadnjih godina prinos je premalen do 3t pa ta kultura otišla u zaborav.
Karolina Rastija
prije 5 dana
7 t/ha, okej je, prosječan. 83 hektolitar i 11,4 proteini 7 t/ha, okej je, prosječan. 83 hektolitar i 11,4 proteini