Pretraga tekstova
Zakon o zabrani nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe hranom nije upućen u Sabor jer još uvijek nije prošao proceduru savjetovanja sa zainteresiranom javnošću.
Zakon o zabrani nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe hranom nije upućen u Sabor jer još uvijek nije prošao proceduru savjetovanja sa zainteresiranom javnošću.
Najnovija informacija vezana uz ovaj krucijalni zakon jest da će biti poslan u zakonsku proceduru do kraja ove godine, kako je jučer u razgovorima s predstavnicima stočarskog i mljekarskog sektora izjavio ministar Tomislav Tolušić.
Riječ je o jednom od važnijih zakona koji bi trebao zaštititi domaću poljoprivrednu proizvodnju u dampinškom ratu protiv domaćeg proizvođača, a za put na Markov trg još čeka mišljenje zainteresirane javnosti. Ne treba gajiti iluzije kako među zainteresiranima nema i onih koji su direktno protiv njegovog donošenja zbog narušavanja uhodanih trgovačkih lobija koji idu na ruku trgovačkim lancima u stranom vlasništvu.
Bivši ministar poljorpivrede Davor Romić pokrenuo je donošenje ovog zakona s ciljem da zaštiti hrvatske poljoprivredne proizvođače. Podsjetimo kako je upravo Agroklub prvi prenio Romićevu izjavu kako je izrada zakona u tijeku. Uz to, mi smo i pisali o negativnim posljedicama i tijeku dampinškog rata koji se vodi kroz niske cijene mlijeka i mlječnih proizvoda na policama lanaca u stranom vlasništvu.
Ukratko, nakon ruskog embarga na uvoz proizvoda u EU, zapadnoeuropski proizvođači suočili su se s padom prodaje i zalihama na skladištima. U cilju rješavanja skladišnih viškova, svoje proizvode su između ostalog plasirali i na naše tržište. Nezavisni domaći stručnjaci potvrdili su kako su prodajne cijene nekih finalnih proizvoda, posebno mekih sireva, manje od proizvodne cijene.
Politika je bila: bolje prodati s gubitkom, nego gomilati zalihe. Takva damping praksa nije dopuštena u njihovim matičnim zemljama. Iz Udruge Život upozorili su kako isti trgovački lanci po nižoj cijeni prodaju mlijeko u Hrvatskoj, nego naprimjer u Austriji. Takav nelojalni pad cijena finalnih proizvoda, praćen otkazivanjem narudžbi, djelovao je štetno na domaći mljekarski sektor i izazvao negativne multiplikacijske efekte na cijelu poljoprivredu.
"Transparency international Hrvatska" objavio je u lipnju na svojim službenim web stranicama nacrt ovog zakona kojim ima 32 članka. Na njih je u tom trenutku stiglo 73 primjedbe, uglavnom od Ministarstva pravosuđa, Ministarstva gospodarstva i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja. Nacrtom je predviđeno, u slučaju teške povrede zakonom, novčana kazna u iznosu od 0,5% do 5,0% vrijednosti ukupnoga godišnjeg prihoda fizičke ili pravne osobe, obračunske godine koja je prethodila godini u kojoj je prekršaj počinjen.
Podsjetimo kako je Hrvatska jedna od rijetkih članica EU koja nije adekvatnim zakonom zaštitila svoje tržište od nepoštene prakse, što je u svom mandatu često isticao i sam ministar Romić.
Foto: bigstockphoto.com, b-photo
Tagovi
Autor
Više [+]
Novinarstvom se bavi 16 godina, a redovni je član HND i član je Zbora agrarnih novinara. Prati aktualna zbivanja u poljoprivredi, a najviše ga zanimaju teme vezane za maslinarstvo, ribarstvo i pčelarstvo.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)