Uskoro kreću novi natječaji za Mjeru 4 Programa ruralnog razvoja, evo primjera jednog od korisnika koji je povrat investicije ostvario iz nekoliko operacija te mjere.
Uzgoj ratarskih kultura i stoke, proizvodnja i prerada mesa te prodaja, osnovne su djelatnosti jedne od najvećih prehrambenih industrija u Hrvatskoj - PPK karlovačke mesne industrije.
Njihovi proizvodni pogoni u Karlovcu protežu se na 20.000 m², zapošljavaju 580 radnika, a godišnje uprihoduju 1,3 milijardi kuna. Tvrtka djeluje u sustavu Grupe Pivac, zajedno s Mesnom industrijom Braća Pivac i MI Vajda Čakovec.
"Osim proizvodnje i prerade mesa, naša djelatnost obuhvaća i primarnu proizvodnju. Kroz uzgoj na vlastitim farmama junadi, kooperaciju s domaćim uzgajivačima svinja i junadi te otkup na domaćem tržištu, na razini Grupe trenutno osiguravamo 180.000 svinja i 11.000 grla junadi godišnje“, kazao je Igor Miljak, predsjednik Uprave PPK.
Kapacitet vlastitog uzgoja, zajedno s kooperantima je 4.500 junadi, s trendom rasta, navode, a posjeduju i vlastitu krmnu bazu na oko 700 hektara zemlje u koncesiji i vlasništvu, što koriste kao hranu za tov junadi.
Koronakriza nije naštetila ovoj domaćoj mesnoj industriji. Pad prodaje zbog lockdowna i loše lanjske turističke sezone, izbjegli su uz pomoć diversificiranih kanala prodaje, prije svega kroz jači fokus na izvoz, pa su tako unatoč pandemiji uspjeli ostvariti rast prihoda u odnosu na 2019. godinu, otkriva Miljak.
U PPK je od preuzimanja Mesne industrije Braća Pivac uloženo više od 450 milijuna kuna. Investiralo se u modernizaciju pogona, nove tehnologije, povećanje uzgojnih, proizvodnih i skladišnih kapaciteta, proširenje proizvodnog asortimana te unaprjeđenje sigurnosti i ekoloških standarda.
Najveći pojedinačni investicijski ciklus, vrijedan 100 milijuna kuna i sufinanciran EU sredstvima, završen je 2017. godine. Tada je pušten u rad pogon za proizvodnju masti i čvaraka koji im omogućava godišnju proizvodnju od oko 250 tona čvaraka i 1.000 tona svinjske masti. S investicijama su nastavili i u narednim godinama.
Kroz operaciju 4.2.1. Programa ruralnog razvoja, ova je tvrtka ostvarila 38 milijuna kuna za proširenje proizvodnih kapaciteta za preradu mesa. Tim ulaganjem proširen je pogon konfekcioniranja i pakiranja svježeg mesa u MAP pakiranju, a nabavljena su i nova transportna rashladna vozila.
Lani je u rad puštena fotonaponska elektrana koja je s 3,6 milijuna kuna sufinancirana kroz operaciju 4.2.2. i javno privatnim partnerstvom s HEP-om. Osim smanjivanja emisije CO2 u okoliš, solarna elektrana na godišnjoj razini tvrtki donosi uštedu od oko milijun kuna, odnosno pokriva 18 posto potreba za električnom energijom.
U pripremi su i daljnje investicije, projekti vezani za rasijecanje i pakiranje svježeg mesa, poboljšanje uvjeta u proizvodnji te izgradnju pročistača otpadnih voda, navode u PPK.
"Kontinuirane investicije su nužne jer uvijek dolaze nove tehnologije koje moramo pratiti kako bismo zadržali i unaprijedili poziciju na tržištu. U naredne dvije godine namjeravamo investirati više od 70 milijuna kuna, kako bismo omogućili povećanje kapaciteta i poboljšanje distribucije“, najavio je Robert Filipović, član Uprave za proizvodnju.
Karlovačka mesna industrija visoko je digitalizirana tvrtka, imaju vlastiti softver koji je prilagođen specifičnim potrebama i kojega koriste u svim odjelima, od računovodstva i financija do proizvodnje i prerade, a trenutno rade na tome da ga implementiraju i za primarnu proizvodnju, kaže Kristina Glodić, suradnica za odnose s javnošću ove tvrtke. "Sastavni dio proizvodnog procesa je sljedivost, a zahvaljujući digitalizaciji lakše upravljamo troškovima i imamo točnije kalkulacije što u velikoj mjeri olakšava donošenje poslovnih odluka", navodi.
Inicijalni dio tvrtke je i primarna proizvodnja stoke, pa se tako trude ostvariti samodostatnost u domaćem uzgoju. Zbog toga, osim u modernizaciju proizvodnih pogona i povećanje kapaciteta, investiraju i u primarnu proizvodnju.
Njihova farma junadi Šumbar kompletno je obnovljena 2019. godine te je proveden projekt ekološki prihvatljivog zbrinjavanja i smanjenja štetnog utjecaja stajskog gnoja na okoliš.
Krajem prošle godine ta je farma proširena i u potpunosti automatizirana. Slama se usitnjuje i distribuira te prema potrebi sipa cijeli dan s krova štale u unutrašnjost. Farma kapaciteta 2.200 grla junadi, rađena je po standardima otvorenih štala koje zadovoljavaju sve uvjete dobrobiti životinja, navodi Filipović, a za tu investiciju očekuju povrat sredstava kroz operacije 4.1.1. i 4.1.2.
Upravo dovršavaju i bunar za pitku vodu s pročišćavanjem vode, a uskoro će biti puštena u rad i fotonaponska elektrana koja će u potpunosti zadovoljiti potrebe za električnom energijom farme Šumbar, pogotovo u ljetnim mjesecima. Taj projekt je odobren za sufinanciranje kroz operaciju 4.1.3. Programa ruralnog razvoja RH.
U planu je daljnje širenje primarne proizvodnje, pa je tvrtka kupila zemljište u blizini ovoga objekta i dugoročni je plan povećati kapacitet do 3.500 grla u narednih nekoliko godina, kazali su u PPK.
"Dugoročni cilj nam je osigurati samodostatnost pa planiramo ulagati u primarnu proizvodnju i za pet godina imati više farmi, ali i veću kooperaciju u segmentu tova junadi, kako bi povećali udio domaće sirovine u finalnom proizvodu“, zaključio je predsjednik Uprave.
Ova tvrtka ostvarila je sredstva iz triju operacija mjere 4 Programa ruralnog razvoja RH, a nove natječaje Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, planira objaviti u iduća tri mjeseca.
Tako se u listopadu očekuje natječaj za operaciju 4.1.1. za sjemenarsku i rasadničarsku proizvodnju, u studenom natječaj za tri operacije i to: 4.1.1. (tovilišta za svinje, i skladišni kapaciteti za žitarice i uljarice), 4.1.2. i 4.1.3., dok je za prosinac planiran natječaj za 4.1.1. vezano za ulaganja u opremu za sektor mljekarstva (roboti, izmuzišta).
Pogledajte video prilog:
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Ulica grada Vukovara 269d,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: +385 1 6002 700,
e-mail: info@apprrr.hr
web: http://www.apprrr.hr/
Đuro Japaric
prije 3 godine
Većina OPG nema riješen status sa državnom i privatnom zemljom jer Vlade putem Sabora od 2001 NAMEĆU neobezujuće zakone za državnu zemlju pa za 11 godina nisu raspisivani natječaji za državnu zemlju u korist OPG u velikom broju lokalnih vlasti !A poljoprivredna poduzeća na šteu OPG imamo od 1918 godine i SRPSKO - hrvatske agrarne reforme !
SASA FRANIC
prije 3 godine
ali svakako cestitke PPKu i upravi!!!
SASA FRANIC
prije 3 godine
a zato nema primejra kako manji poljoprivrednici uspjevaju s mejrom 4??? pa zato sto je ta mjera nastimana da manji poljoprivrednici ne mogu dobiti nista. namjerno se traze uvjeti za predaju zatjeva gdje se traze kojekakvi projekti i znaju da se to sve mora odmah platiti. tako da umno odmah srezu svaku mogucnst prijave manjih poljoprivrednika koji nemaju viska novca za ulaganje gdje znaju da je sansa za dobiti posve neizvjesna