Pretraga tekstova
Slovenci podnijeli prigovor na zaštitu Slavonskog kulena na EU razini! Je li kulen Slavonski ili Slovenski?
Ministarstvo poljoprivrede je u rujnu 2013. godine donijelo Rješenje o registraciji oznake zemljopisnog podrijetla čime je naziv Slavonski kulen/Slavonski kulin postao zaštićen u Republici Hrvatskoj.
U ožujku 2014. godine Ministarstvo poljoprivrede uputilo je Europskoj komisiji zahtjev za registraciju naziva zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla Slavonski kulen/Slavonski kulin na razini Europske unije.
Nakon provjere dostavljene dokumentacije, Europska komisija je 12. studenog 2015. godine objavila u Službenom listu obavijest o podnesenom zahtjevu za registraciju naziva Slavonski kulen/Slavonski kulin odnosno Jedinstveni dokument čime je započelo tromjesečno razdoblje za podnošenje prigovora.
Slovenija je uložila prigovor na Zahtjev za registraciju naziva Slavonski kulen/Slavonski kulin na razini EU!
Europska komisija je dana 11. veljače 2016. godine zaprimila od Republike Slovenije prigovor na zahtjev za registraciju naziva Slavonski kulen/Slavonski kulin o čemu je 15. veljače 2016. godine obavijestila Ministarstvo poljoprivrede.
Slovensko Ministarstvo poljoprivrede sukladno Uredbi (EU) br. 1151/2012 o sustavima kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, treba u roku od dva mjeseca Europskoj komisiji dostaviti obrazloženu izjavu o prigovoru. Europska komisija će provjeriti opravdanost obrazloženog prigovora te o istome obavijestiti Republiku Hrvatsku odnosno Ministarstvo poljoprivrede.
Andrija Matić, pročelnik za poljopriovredu Vukovarsko-srijemske županije izjavio je kako ih je ovaj potez iznenadio jer su nakon očekivanog proglašenja zaštite planirali veliku marketinšku kampanju za brendiranje našeg kulena u svijetu i EU. A sada je sve na - stopu.
Tagovi
Slavonski kulen Slavonski kulin Slovenija Prigovor EU zaštita
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
#RuralFoto #proizvodnja #žito #žitnoklasje
Naš kruh.
mali poljoprivrednik
prije 1 tjedan
Korištenje žetvenih ostataka za energetsku biomasu neminovno vodi do smanjenja humusa.Klimatske godine koje su nastupile dovode u pitanje opstanka i Više [+] redovnih proljetnih kultura,a kamoli postrne sjetve,čak i uz navodnjavanje.Iako sam kupio soju za postrnu sjetvu neću je sijati,jer nema svrhe u ovakvu sušu.