Pretraga tekstova
"Zakon je dobro došao. Mi na njega ne gledamo kao sredstvo kojim će se netko kažnjavati, već kao na sredstvo koje će urediti partnerske odnose na tržištu. U dosadašnjim odnosima uvijek je najviše stradao proizvođač."
Danas je započela sjednica Sabora RH na kojoj će se između ostalog raspravljati o prijedlogu Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom. Riječ je o krucijalnom zakonu koji bi trebao dovesti do uređenja poslovnih odnosa između svih sudionika u lancu opskrbe hranom. Zakon bi trebao posebno poboljšati status poljoprivrednih proizvođača u poslovnim odnosima.
"Zakon je dobro došao. Mi na njega ne gledamo kao sredstvo kojim će se netko kažnjavati, već kao na sredstvo koje će urediti partnerske odnose na tržištu. U dosadašnjim odnosima uvijek je najviše stradao proizvođač. Mi smo do sada imali vakuum na tržištu, zakonom su prepoznate određene anomalije i sada ja najvažnije da se on počne provoditi", kaže Miroslav Kovač iz Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva Hrvatske Život.
Nepoštene trgovačke prakse pojavljuju se kao jedna od posljedica nejednake gospodarske snage dionika u lancu opskrbe hranom. One najviše pogađaju poljoprivrednike, male i srednje tvrtke kao najslabiju kariku u lancu, ali i mala i srednja poduzeća u preradi. Ovim Prijedlogom zakona posljedično se treba osigurati pravni okvir koji će jasnim određivanjem nepoštenih trgovačkih praksi utjecati na ispravljanje postojećih poremećaja koji su poprimili formu uobičajenog poslovnog ponašanja
Poljoprivredni proizvođači i tvrtke iz prehrambene industrije najčešće su isticani oni primjeri nepoštenih trgovačkih poput: otežan pristup maloprodaji, avansna plaćanja za pristup pregovorima, nametanje naknade za ulazak u trgovinu, naknade za policu u trgovini, nametanje promocija, kašnjenje u plaćanjima, klauzula o najpovlaštenijem klijentu, jednostrano i retroaktivno mijenjanje uvjeta ugovora, jednostrano kršenje ugovora, nametanje naknade i odredbe o ekskluzivnosti, nametanje naknade za privatne marke, nametanje standardnih ugovora, postupci odmazde, nepisani ugovori, nametanje naknade za preradu ili uklanjanje otpada, nametanje naknade za ambalažni materijal, nametanje plaćanja promocija koje nisu ranije bile dogovorene, naknade za slabiju prodaju, nametanje dodatnih popusta, jednostrano povlačenje proizvoda s police, nametanje neuvjetovanog povrata neprodane robe, prebacivanje troškova zbog krađe ili gubitka proizvoda, nametanje troškova vezanih uz prigovore potrošača i drugo.
Podsjetimo, riječ je o Zakonu koji se počeo raditi u mandatu ministra Davora Romića, a svoju finalnu verziju i konačno slanje u saborsku proceduru doživio je sada. U prijedlog zakona ugrađena je i odredba o provedbi procjene učinaka propisa u roku od dvije godine od stupanja na snagu kako bi se ocijenili ishodii njegova svrsishodnost.
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Tagovi
Zakon o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe Miroslav Kovač Sabor
Autor
Više [+]
Novinarstvom se bavi 16 godina, a redovni je član HND i član je Zbora agrarnih novinara. Prati aktualna zbivanja u poljoprivredi, a najviše ga zanimaju teme vezane za maslinarstvo, ribarstvo i pčelarstvo.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Vrijeme je za hren!
Maja Celing Celić
prije 1 tjedan
Ja ga oduvijek jedem. Često smo ga jeli nedjeljom uz kuhano meso. Danas moji jedu uz pečenje i sl.,.posebno za Božić, Uskrs. Ja ga oduvijek jedem. Često smo ga jeli nedjeljom uz kuhano meso. Danas moji jedu uz pečenje i sl.,.posebno za Božić, Uskrs.
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To se u mojem selu jelo za vrijeme svinjokolja , Nisam ga nikada jeo ! To se u mojem selu jelo za vrijeme svinjokolja , Nisam ga nikada jeo !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje