Pretraga tekstova
Svečano otvoren suvremeni pogon za proizvodnju kulena u Gatu!
Osječko-baranjska županija bogatija je za još jedan novi gospodarski objekt. U sklopu zajedničkog projekta vlasnika Orbica Branka Roglića i jednog od najboljih kulenara u Slavoniji i Baranji Slađana Novosela svečano je otvoren suvremeni pogon za proizvodnju kulena u Gatu.
Partnerstvo dvaju poduzetnika uspostavljeno je prije godinu dana, i to na krilima Roglićeve ideje da se na taj način udruže Dalmacija i Slavonija, kao i Novoselove ambicije da izraste u prepoznatljivoga europskog proizvođača slavonskog kulena uz pomoć Orbica.
Investicija vrijedna nešto više od milijun eura rezultirala je stvaranjem vrhunskog branda pod imenom Kulen - Novosel. Desetak djelatnika kroz godinu dana preradit će do 12 tona mesa u paleti od kulena, slavonske kobasice, kulenove seke, šunke, slanine i čvaraka. U obitelji Novosel koja kroz generacije proizvodi vrhunski višestruko nagrađivani kulen, izuzetno su zadovoljni jer je napokon njihova proizvodnja dobila sasvim novu dimenziju primjerenu i po količini.
Orbico Branka Roglića preuzima ekskluzivnu distribuciju proizvoda Slađana Novosela, a zauzvrat će financirati projekt proizvodnje kulena i drugih suhomesnatih proizvoda. Na OPG-u Novosel imaju 53 hektara zemlje, sami proizvode stočnu hranu kojom tove 30 krmača. Već godinama im je problem mala količina kulena, a u Rogliću su pronašli partnera i distributera s kojim će stvoriti preduvjete za osvajanje novih tržišta s mnogo većim količinama od sadašnjih. Kulen će zadržati svoju postojeću kvalitetu jer ga proizvode, kako naglašavaju, isključivo od domaće sirovine bez aditiva, od zrelog mesa naše svinje i s isključivo domaćom paprikom.
Foto: Zlatko Pavošević
Tagovi
Proizvodnja kulena Srđan Novosel Branko Roglić Kulen Novosel Orbico Distribucija Krmače Farma tovljenika Brand
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/