Pretraga tekstova
Izvozne kvote šećera postale su proizvodne i niže su za 30 posto od prosječne proizvodnje
Županjska Sladorana obavlja posljednje pripreme za početak 67. kampanje prerade šećerne repe, koja bi trebala početi sredinom rujna. Prve količine šećera koje će tvornica proizvesti u Europskoj uniji, ograničene su, jer naše punopravno članstvo u EU, nameće i drukčiji način poslovanja.
Sladorani je, naime, već u startu ograničena proizvodnja šećera, smanjena je proizvodna kvota, a samim time i prihodi. "U proteklih nekoliko godina, tijekom postupka pripreme ulaska, Hrvatska je, kao zemlja kandidat, mogla izvoziti šećer u EU sukladno prodajnim kvotama za pojedine zemlje. Ulaskom RH u punopravno članstvo izvozne kvote postaju proizvodne i one su niže za oko 30 posto u usporedbi s prosječnom proizvodnjom u proteklih nekoliko godina", kaže čelni čovjek Sladorane, Luka Burilović.
Sladorani je dodijeljeno tek 67.507 tona od ukupne dozvoljene proizvodnje šećera za Hrvatsku, iako je dosadašnjih godina proizvodnja bila mnogo veća. Ovog proljeća je na sirovinskom području županjske Sladorane slatkim korijenom zasijano oko 8.200 hektara i Burilović se nada da će količina repe biti dostatna za ispunjenje proizvodne kvote. Repa je ove godine u izvrsnom stanju, kiša joj je dobro došla i bilo bi izvrsno kada bi je palo još, no stvarno stanje, odnosno prinosi i digestija repe, vidjet će se tek kada krene vađenje i prerada prvih količina.
Ovogodišnja bi kampanja prerade repe, u svakom slučaju, trebala biti bolja od prošlogodišnje koja će ostati upamćena kao najkraća i jedna od najlošijih u povijesti tvornice. Uz znatno niži prinos slatkog korijena, za oko čak 35 posto na sirovinskom području Sladorane zbog ekstremne suše, dodatan udarac lani je bio i izostanak ugovorenih količina repe iz Srbije. Uz smanjeni prinos, kvaliteta repe bila je vrlo loša, što je rezultiralo znatno nižim iskorištenjem šećera iz slatkog korijena. I odluka o zabrani izvoza repe koju je donijela srbijanska vlada za Sladoranu je imala velike posljedice. Osim novca uloženog u organiziranje proizvodnje repe, bila je pripremljena i sva logistika koja bi pratila uvoz u Hrvatsku.
Ova proizvodna godina, ističe Burilović, ponovno je pokazala da je repa najdohodovnija kultura i s repom nema nikakvih nepoznanica jer proizvođači unaprijed znaju otkupnu cijenu. Za tonu repe, Sladorana će ove godine plaćati 340 kuna na bazi digestije od 16 posto. Hrvatska ima pravo na proizvodnju ukupno 193 tisuće tona šećera.
Foto: RGBStock.com
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Sugar beet | Latinski naziv: Beta vulgaris var. saccharifera
Šećerna repa je industrijska biljka koja se uzgaja za proizvodnju šećera, zbog visoke koncentracije saharoze u njezinom zadebljanom korijenu. Iz šećerne repe se dobije 16%... Više [+]Tagovi
Šećer Luka Burilović Kampanja Šećerna repa Proizvodnja Prerada
Autor
Više [+]
Terenska reporterka i vanjska suradnica portala Agroklub sa dugogodišnjim iskustvom na hrvatskoj novinarskoj sceni. U slobodno vrijeme bavi se vinogradarstvom i voćarstvom.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.