Pretraga tekstova
"Takvo cjelovito ekološko rješenje trenutno imamo samo mi. Jedni zbrinjavaju kominu, a drugi samo tehnološku vodu, ali nemaju ovakav ekološki osviješten projekt, kojim se proizvodi i električna struja iz obnovljivog izvora energije".
Među onima koji očekuju velike količine maslina za preradu je i Uljara Bilaja u Marini, jedna od najsuvremenijih uljara u Hrvatskoj.
Tu se prerada maslina odvija u tri faze isključivo mehanički, i to hladnim prešanjem. Ukupni kapacitet obiju uljara je 12 tona na sat, što znači da dnevno zajedno mogu preraditi 288 tona maslina. "Bilaja" na tržištu postoji od 2003. godine i do danas slovi kao jedna od najvećih tvrtki za proizvodnju i obradu ploda masline u Hrvatskoj.
Uza sve što imaju, u "Bilaji" itekako vode brigu o ekološkim uvjetima, pa prvi među uljarama žele uspostaviti moderan sustav odvodnje. O čemu je riječ, objašnjava Martin Kilić, voditelj pogona u Uljari "Bilaja".
"Pri uspostavi modernog sustava odvodnje koristimo se privatnim vodonepropusnim jamama sa po pet priljeva i mastolovkom ukupnoga kapaciteta 3.000 tona tehnološke vode iz procesa. Jame se prazne ovisno o potrebama objekata, ali u pravilu, kad radimo punim kapacitetom, praznimo do 500 kubičnih metara dnevno, što zadovoljava naše proizvodne potrebe", kaže Kilić.
Oni imaju ugovor o pražnjenju jama s tvrtkom iz Žrnovnice "Cigić" d.o.o., koja jedina ispunjava potrebe za pražnjenjem tolikih količina vode dnevno. Ove godine potpisali su i ugovor o zbrinjavanju tehnološke vode i komine, koje su nusproizvod prerade i proizvodnje maslinova ulja, s tvrtkom SENSE-ECO iz Zagreba.
Ta tvrtka gradi energanu na bioplin u radnoj zoni Podi u Šibeniku i koristila bi kominu kao osnovno pogonsko gorivo u proizvodnji struje zbog njezine kalorične moći. Ugovor je potpisan na razdoblje od 18 godina, s mogućnošću njegova produljenja nakon isteka tog roka.
"Svim uljarima koji proizvode tehnološku vodu i kominu kao nusproizvod u proizvodnji maslinova ulja ponuđeno je da se pridruže ovom projektu, koji je jedinstven u cijelom svijetu. Takvo cjelovito ekološko rješenje trenutno imamo samo mi Hrvati, nema ga ni jedna druga država koja proizvodi maslinovo ulje. Jedni zbrinjavaju kominu, a drugi samo tehnološku vodu, ali nemaju ovakav ekološki osviješten projekt, kojim se uz zbrinjavanje tehnološke vode i komine, koja bi inače završila u prirodi ili tko zna gdje, proizvodi i električna struja iz obnovljivog izvora energije", poručuje Kilić.
Za uljare je projekt zbrinjavanja komine i tehnološke vode vrlo značajan s ekološke i s financijske strane, jer sada puno troše individualno se rješavajući komine i tehnološke vode.
Taj bi novac mogli uložiti u modernije i suvremenije pogone za preradu ili kao pomoć maslinarima, podižući otkupnu cijenu maslinova ulja i snižavajući cijenu prerade kako bi bili konkurentniji na svim svjetskim tržištima, ne samo na europskom.
"Realizacija projekta prikupljanja komine, za sada samo iz uljara koje rade u tri faze, počinje 2017. godine, dok će se vegetativna voda i komina iz uljara koje rade u dvije faze uzimati već 2018. godine, kad cjelokupno postrojenje za zbrinjavanje i proizvodnju električne energije proradi u cijelosti", poručuju iz Bilaje.
Ulje se iz plodova masline dobiva isključivo hladnom preradom, što znači da temperatura vode u miješalici ne smije doseći više od 26 stupnjeva. Masline koje otkupljuje tvrtka "Bilaja" moraju biti isključivo isti dan brane i prerađene. Poslije svake mušterije cijelo se postrojenje čisti, tako da ulje jedne mušterije nema dodira s uljem drugih, čime se dobiva veća kvaliteta ulja, ali i veća sigurnost.
Autor: Ojdana Koharević
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Muž u našem preko 3,5 m visokom kukuruzu kod Drave 🫣🌽🌻 i suncokret je na jednoj njivi jako, jako dobar. Iako nam prijeti nevrijeme danas i suša već uzima svoje, ali nadamo se da će nešto i biti na kraju na vagi
Damir Senjan
prije 1 dan
Karolina Rastija Hahaha ovakav sam ja velik u ovo vrijeme imao prošle godine ali ja sam ti uvjek na OSSK da nepišem koje sorte. Tad sam stajao i Više [+] gledao, pa nisam znao dali sam lud ili slijep. 2 do 3 metra kokuruz po tri klipa, to je bilo da nevjeruješ. Pa sin me pitao a tata koju si to glopus napravio da je koruza tak velika, trebaju ljestve da bi došao do klipa. Ove je godine dobar ali nije toliko visok. To ćemo vidjeti u jesen što nam vrijeme dalo. A suncokret mi povaljan ubi bože, previsok 190 cm i još bi nekuda u zrak, ogromni listovi i ako tek jedna trečina procvjetala a avo što na zemlji pokoj mu dušu oprosti. Ako se pokriju troškovi bit će dobro i ako ubslijedečem valu ne udari tuča. Karolina a ti sa mužem umjestu na more u tu Amazonu malo kao kamperi na odmor, pa uživancija. Možda ima nešto lijepo da se desi, pa da roda za 9 mjeseci nešto novo i da donese 🙊🙊🤫🤫🤫
Karolina Rastija
prije 1 dan
Haha, to je Pioneerov 9975, ali zemlja je kod Drave ova jako dobra Haha, to je Pioneerov 9975, ali zemlja je kod Drave ova jako dobra
Damir Senjan
prije 1 dan
Pa gledam slike, ovo je da nevjeruješ. Pa gdje ti muž nabavio sjeme kukuruza, ovo je kao u Amazonskim šumama ili neko Amazonsko sjeme kukuruza. Pa gledam slike, ovo je da nevjeruješ. Pa gdje ti muž nabavio sjeme kukuruza, ovo je kao u Amazonskim šumama ili neko Amazonsko sjeme kukuruza.
Damir Senjan
prije 1 dan
Moj si suncokret legao poslije sada ovoga jakoga vjetra, kukuruz izdržao vjetar ali suncokret nije. Moj si suncokret legao poslije sada ovoga jakoga vjetra, kukuruz izdržao vjetar ali suncokret nije.