Pretraga tekstova
Nakon što je prije 150 godina, otac hrvatskog povjesničara i književnika Julija Kempfa, Ferdinand Kenf, zatvorio svoju pivovaru u Požegi, taj grad je više nije imao. Sve dok nedavno jednu malu, privatnu, nije otvorio njihov sugrađanin Sandi Mance.
Neke velike hrvatske pivovare i ove su godine, kao i prošle, prodale manje količine piva od očekivanih. No Sandi Mance, 28-godišnji požežanin, još uvijek ne razmišlja o velikom profitu, već mu je važno da što više novih kupaca bude zadovoljno njegovim pivom Slawoner.
Mnogi za njega još nisu čuli, no ima i onih kojima je odmah postalo broj jedan. Uvod o priču o ovom požeškom pivu, sličan je uvodima u brojne hrvatske priče o mladim ljudima koji su svoj hobi bili prisiljeni pretvoriti u posao.
"Po struci sam medicinski tehničar, no posao nisam mogao dobiti. Imam ženu i dijete i onako iskreno, nismo imali novaca. Kreditno sam bio nesposoban pa su mi po tom pitanju uskočili mama i punac. Znali su da već šest godina imam isprobani recept za pivo, pa su digli kredit, a ja pokrenuo proizodnju", kaže Sandi Mance.
"Prvih šest mjeseci ove godine prolazio sam kroz pakao hrvatske birokracije. Šetali su me od vrata do vrata, tražili nepostojeće papire, koje kao proizvođač ne moram imati, ali evo i to je konačno riješeno i sad mjesečno proizvedem 4.000 litara piva, koje uspijem prodati na lokalnom tržištu", priča Sandi.
Problema s potražnjom nema, ali ima s velikim pivovarama kojima, kako piše 034portal, baš i nije drago što na lokalnom tržištu sad postoji mala pivovara koja proizvodi vrhunsko pivo od samo četiri sastojka i to hmelja, sladora, vode i pivskoga kvasca.
"U mojem pivu nema umjetnih aroma, nema konzervansa, nema svega onoga što sitnim slovima piše na uobičajenim pivskim etiketama. Moje pivo je napravljeno u skladu sa strogim njemačkim zakonom o čistoći piva, a to ljubitelji i poznavatelji piva osjete i cijene. Sve što proizvedemo unaprijed je rezervirano, a naš moto je da radimo s lokalnim ugostiteljima, onima koji nisu vezani ugovorima s velikim pivovarama. Postoje čak i slučajevi kada te velike pivovare zabranjuju ugostiteljima da u ponudu uvrste i naše pivo, jer to nije u skladu sa zakonima, ali situacija na tržištu je takva", priča nam mladi požeški pivar Sandi Mance.
Sve informacije o proizvodnji pronašao je na internetu i želja mu je da jednoga dana ovakve male pivovare postanu turistička atrakcija, kao što su, primjerice, u Češkoj.
"Žalosno je što se proizvodnjom hmelja u Hrvatskoj nitko ne bavi, pa ga kupujem u Sloveniji, dok slador nabavljam u Novoj Gradiški. Vodu koristim iz požeškog gradskog vodovoda s izvora Požeške gore. Odlična, dali smo je, naravno i analizirati. Mnogi me pitaju upravo za vodu, jer je ona osnova vrhunskog piva. I kada im kažem da je iz požeškog vodovoda, ne mogu vjerovati", ističe Sandi.
Proizvodnja piva počinje mljevenjem pivskoga slada kako bi voda mogla prodrijeti u samu srž zrna. U svakoj fazi proizvodnje piva, najvažnije je održavanje propisane temperature. "Potom dodajemo vodu zagrijanu na 70 stupnjeva. Nakon 60 do 90 minuta, odvajamo kruti dio od tekućeg. Kruti se zove trop i njega dajemo lokalnim stočarima za hranidbu stoke. Tekući dio je sladovina. Važan dio procesa proizvodnje je iskuhavanje, pa nakon što pivo zakuha, dodajemo hmelj. Svaki pivar ima neki svoj omjer. Hmelj pivu daje određenu gorčinu, no on je i prirodni konzervans koji čuva pivo. Sladovina se poslije prebacuje u drugu bačvu, dodaje se pivski kvasac i počinje proces fermentacije, odnosno prerade šećera u alkohol.
Nakon 15-tak dana imamo mlado pivo. Temperaturu s 18, 19 stupnjeva spuštamo na 5, 6, jer tako kvasac postaje neaktivan. Nakon što pivo završi u bocama, počinje odvijanje još jednog procesa, naknadne fermentacije odnosno refermentacije mladog piva u boci. To je jedna šampanjska tehnika u kojoj se odrađuje tzv. mladi dio fermentacije u boci. Budući da se fermentacijom oslobađa Co2, a boca je hermetički zatvorena, Co2 ne može nikuda otići već se rastapa u pivi. I to je jedan od najprirodnijih i najčišćih postupaka gaziranja alkoholnog pića“ otkriva nam Sandi recept za pivo.
Iako su, kaže, ovoga ljeta i neki ugostitelji s Jadrana bili zainteresirani za Slawoner, postojeća proizvodnja je premala da bi se pokrio i taj dio zemlje. I za sada je ne planira povećavati, već radi na novim pivima. U poslu mu pomaže i jedan radnik.
"Mi mali pivari možemo eksperimentirati, dozvoliti si sve ono što veliki ne mogu. Ove jeseni tržištu ćemo ponuditi crno požeško pivo, s nešto većim udjelom alkohola, a kasnije i zimsko svijetlo pivo", ističe Sandi Mance, a mi mu nemamo razloga ne vjerovati, jer već sada je dokazao da se ne boji niti poslovnih izazova, niti konkurencije. I što je najvažnije, kupci su zavoljeli pivo iz male privatne pivovare Mbc u Požegi.
Foto: Pivovara Mbc
Tagovi
Velike pivovare Sandi Mance Profit Mbc Slawoner Trop Sladovina Iskuhavanje Gorčina Fermentacija Mlado pivo Refermentacija Co2 Jadran Broj jedan Požeško pivo Medicinski tehničar Recept za pivo Hrvatska birokracija Lokalno tržište Slador
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 2 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.