Pretraga tekstova
FAO izvještava kako su porasle cijene hrane u svibnju u odnosu na travanj ove godine. Osim toga, predviđa se veća proizvodnja pšenice i kukuruza u 2016. godini.
Prema podacima agencije Ujedinjenih naroda FAO, već četvrti mjesec zaredom rastu cijene hrane, povećavši se za 2,1% od travnja, na prosječnih 155,8 bodova, ali su još uvijek za 7% ispod razine cijena od prije godinu dana.
Najveće poskupljenje u svibnju zabilježeno je za tržište šećera, čija je cijena veća za 11,7% u odnosu na prethodni mjesec, kao posljedica slabijih prognoza za proizvodnju u Indiji, koja je drugi najveći svjetski proizvođač šećera. Ovakve prognoze potisnule su vijest o obilnom urodu šećerne trske i povoljnim izvoznim mogućnostima vodećeg svjetskog proizvođača šećera, Brazila.
Porasla je i cijena žitarica za 1.6% u odnosu na travanj ove godine, a uzrokovano je to naglim povećanjem cijene kukuruza i povećanom ponudom aromatičnih vrsta riže. Meso je poskupjelo za 2%, a razlog tome je, izvještava FAO, snažna uvozna potražnja u Aziji za svinjetinom iz Europske unije.
Najmanje povećanje cijena pokazuje indeks cijene mlijeka, koje je poraslo za samo 0,4% u odnosu na travanj, i to zahvaljujući većim cijenama mlijeka u EU i stabilnom međunarodnom potražnjom mlijeka u prahu i maslaca.
Indeks cijena biljnih ulja pokazuje smanjenje cijena za 1,8% u svibnju u odnosu na travanj, a uzrok tome je jeftinije palmino ulje nakon tromjesečnog poskupljenja, što se dovodi u vezu sa slabijom potražnjom iz Kine, Indije i Europske unije.
FAO predviđa veću globalnu proizvodnju žitarica u 2016. godini na 2,543 milijuna tona, za samo 0,7% niže od rekordne proizvodnje u 2014. godini.
Potražnja za žitaricama će biti nešto niža u odnosu na svibanjske procjene, a procjenjuje se da će iznositi 2,546 milijuna tona. U isto vrijeme, prognoza za globalnim zalihama žitarica povećana je na 642 milijuna tona, i to zbog povijesne revizije kineskih zaliha pšenice.
Globalna trgovina žitarica predviđa pad za 1,9% u odnosu na prethodnu godinu, na 369 milijuna tona. Iz FAO vjeruju kako će to utjecati na jaču konkurenciju vodećih izvoznika za tržišni udio, što bi opet moglo držati globalne cijene pod kontrolom.
Foto: TEA/bigstockphoto.com
Tagovi
FAO Indeks hrane Cijena Mlijeko Meso Žitarice Šećer Ulje
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća. Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte... Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela. Tako da, kada ih vidite... Više [+]
Noćni leptir u akciji oprašivanja cvijeća.
Istina, fotka nije najbolje kvalitete jer, bilo je već pola deset, leptir se mrda, jelte...
Znala sam i da noćni leptiri oprašuju cvijeće, ali nisam nikada do sada vidjela.
Tako da, kada ih vidite po danu zavučene u kakav mračan kutak, samo ih pustite na miru jer oni noću obavljaju jako važan zadatak, kao i pčelice i drugi oprašivači danju.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara. Da, da,.tako kupe minerale koji im fale za razgradnju nektara.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Ima ta vrsta leptira iznimno brzo mahanje krilima kao ptice kolibrići pa to niste ni mogli snimiti ! Vole cvijet petunija ! Sutra mojim leptirima Više [+] topim zemlju u dijelu dvorišta u selu , doći će ih bar 7 vrsta ! Valjda kupe minerale ? Vole dolaziti i na blatnu zemlju !