Pretraga tekstova
Početkom mjeseca, na tržištu voća paniku su napravile i banane čija bi cijena globalna mogla porasti za do čak 400 posto, kako su izvještavali mediji.
Cijene prehrambenih proizvoda skliznule su i u ožujku. To je već jedanaesti mjesec zaredom kako cijene hrane padaju. Dok su, prema izvješću Agencije za hranu Ujedinjenih naroda FAO, cijene mesa, šećera i žitarica protekli mjesec bile u silaznoj putanji, jedinu iznimku činilo je mlijeko i mliječni proizvodi.
Njihova cijena je, pak, kako je prenio SEEbiz, porasla za 1,7% u odnosu na mjesec prije, poduprta osjetno višim cijenama mlijeka u prahu. Takvu situaciju u FAO pripisuju ograničenim izvozom iz Oceanije i Europe.
Cijene su pale za oko 1,5% u odnosu na veljaču prema FAO-vom indeksu košarice osnovnih prehrambenih proizvoda koji je u ožujku iznosio prosječnih 173,8 bodova. Na godišnjoj razini, pak, cijene su u ožujku pale za 18,7%.
Dok je cijena šećera pala zbog poboljšanih prognoza uroda i slabljenja brazilskog reala prema dolaru, žitarice, posebice pšenica i kukuruz niže su za 1,1% zbog snažne izvozne konkurencije, ali i rasta zaliha. Još tijekom ožujka, TISUP je izvijestio kako velike količine zaliha svjetske pšenice uz jaku konkurenciju na izvoznim tržištima i dobri izgledi za ovosezonsku globalnu žetvu stvaraju veliki pritisak na svjetskom tržištu ove krušarice, unatoč tome što je ruski izvoz počeo usporavati.
Kupujući na veletržnicama, prema TISUP-u, manje se novca trebalo izbrojati za rajčice, patlidžane, cvjetaču, ali i blitvu te špinat, dok su u odnosu na veljaču znatno poskupjeli krastavci, paprika babura i rog te mladi luk i endivija.
Istovremenu su stigle i prve ovogodišnje jagode, čija je cijena u usporedbi s prošlim ožujkom veća za 12,82%.
Početkom ovoga mjeseca zavladala je panika na tržištu voća zbog banana čija bi cijena globalno mogla porasti za čak do 400%, kako su prenijeli mediji. Banane koje u Hrvatsku stižu iz Ekvadora i tek nešto s Kostarike i Kolumbije, i dalje slove kao voće broj jedan kod nas, iako im potrošnja posljednjih godina pada. Njima je zaprijetila gljivica zvana Panamska bolest koja izjeda korijen biljke, a prošle godine pogodila je filipinske plantaže. No, dok veću cijenu u hrvatskim trgovinama dio pripisuje Panamskoj bolesti, neki pak smatraju kako je ona rezultat špekulacija.
Foto: depositphotos.com, @siale
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Cijene Prehrambeni proizvodi Hrana Pšenice Kukuruz Mlijeko Mliječni proizvodi Banane Voće Povrće Veletržnice Prodaja Pad Svijet
Autorica
Više [+]
Prije nego je upisala pravo, počela se baviti novinarstvom. I u njemu ostala. Pisala je za Večernji list, Poslovni dnevnik i Tportal, a televizijsko iskustvo stekla je na RTL-u. Kada ne piše, vozi bicikl, romobil ili skija :)
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?