Pretraga tekstova
Krenuli su u sadnju buče, potom u preradu koštica, a danas imaju i svoju uljaru!
Marijana Ivoš iz Virovitice uzgajivačica je buče koja se istaknula hladnim, mješovitim pa i toplim prešanim bučinim uljem koje se termički obrađuje pri temperaturi od 100 - 120 stupnjeva zbog može stajati i do godinu dana. No ona ga proizvodi svaki tjedan kako bi u ruke kupaca došlo u što svježijem izdanju. Zahvaljujući tome, obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Luka Ivoš danas ima dobru reputaciju i pregršt stalnih kupaca koje smatraju krunom desetogodišnjeg poslovanja.
"U poljoprivredu smo zakoračili sa sadnjom buče kako bi došli do finalnog proizvoda poželjnog brojnim potrošačima. Krenuli smo u sadnju, potom u preradu koštica te na koncu došli do uspješnog plasmana ulja. S obzirom na to da smo u tome uspjeli, proširili smo se na 20 hektara pod bučom i napravili uljaru. Sretni smo što nemamo potrebu za navodnjavanjem koje ne koristimo, kao ni gnojidbu, dok kada govorimo o zaštitnim sredstvima to nije slučaj jer su ista nužna protiv bolesti koje se učestalo javljaju, a ovise o klimatskim uvjetima", priča.
Iz rečenih nas je razloga, zaintrigirala potrebita količina koštica za jednu litru ulja, pri čemu smo doznali da jedna litra miješanog salatnog ulja (koje obuhvaća 60% buče i 40% suncokreta) broji tri kilograma koštica, čistog hladnog prešanog 10-11 kg koštica, a toplog 4-4,5 kg. Uzmemo li to u obzir, dolazimo i do oscilacije cijena gdje je hladno najskuplje i teži 300 kuna po litri, a salatno najpovoljnije.
"Govorimo li o preradi koštica u ulje, bitno je naglasiti da se ponajprije koštice dovoze iz polja kući, potom stavljaju u stroj za pranje odakle idu u sušare. Kad se iste osuše, vjetre se i skladište u vreće, te na koncu kreću u preradu pri čemu se melju u mlinu, stavljaju u kotao u svrhu miješanja na 120 stupnjeva te se, kao takve, prže do određenog vremena. Nakon toga, iste se sipaju u prešu gdje se tiskaju zbog čega i nastaje ulje", dodaje Marijana koja je svježim uljem stekla brojne stalne kupce zbog čega danas nema problema s prodajom i zalihama, no koja bi, kao i brojni drugi, bez iako neredovitih poticaja, vjerojatno teško opstala.
Dodaje da su u narodnoj medicini odavno poznati pozitivni učinci bučinog ulja, poglavito ako govorimo o tretmanu crijevnih parazita, problemima s prostatom i mokraćnim mjehurom.
Tagovi
Marijana Ivoš Selo na izdisaju Urbana poljoprivreda Bučino ulje Prerada Proizvodnja
Autorica
Više [+]
Roberta je dvostruka magistrica u području poljoprivrede. Obožava pisanje i fotografiju! Dobitnica je dekanove nagrade za najbolje studente, predavačica na brojnim poljoprivrednim kongresima i nezaposlena profesorica.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊