Pretraga tekstova
Proizvođače šećerne repe zabrinjava uvoz ukrajinskog šećera koji će rasti treću godinu za redom. Pod povećalom je i uvoz mesa peradi te jaja.
Rast uvoza ukrajinskog šećera u EU mogao bi se nastaviti barem još jednu sezonu. U vrijeme inflacije cijena hrane to može biti dobra vijest, piše Reuters, ali industrija šećera u EU-u i poljoprivrednici zahtijevaju reakciju nadležnih.
Naime, EU je nakon početka napada Rusije na Ukrajinu ukinula uvozne carine na poljoprivrednu robu pa i šećer što je dovelo do toga da se njegov uvoz u EU udeseterostručio i prošle je sezone iznosio više od 400.000 tona.
Rast je nastavljen i na početku tekuće, a ukrajinski proizvođači procjenjuju da bi mogao doseći 650.000 tona u 2023./24. te više od 1 milijun sljedeće sezone jer tamošnji farmeri povećavaju proizvodnju zbog manje profitabilnosti žitarica i uljarica.
"Spot cijene su već počele padati zbog ukrajinskog uvoza, s oko 1.000 eura po toni, što je rekord, na oko 800 eura, dok su globalne cijene nastavile rasti", rekao je Timothé Masson, analitičar u organizaciji uzgajivača šećerne repe CGB.
Pad cijena zabrinjava ratare kojima su nakon nekoliko teških berbi ponovno porasli prihodi jer su zahvaljujući visokim cijenama ostvarili rekordnu dobit.
"Mogu razumjeti da je rat i da moramo braniti Ukrajinu, ali nije samo na poljoprivrednicima i industriji da plate račun", rekao je Guillaume Wullens, francuski ratar.
Skupina proizvođača šećera iz EU-a CEFS pozvala je Europsku komisiju da traži od Ukrajine da uspostavi kvotu za izvoz šećera u EU, ali i osigura proizvodnju prema propisima kakvi su nametnuti poljoprivrednicima u EU.
Raste i uvoz mesa peradi iz te zemlje, upozorio je europarlamentarac desnog centra, Norbert Lins na prošlom sastanku Odbora za poljoprivredu, naglasivši da je porastao za oko 150 % u usporedbi s prijeratnom situacijom, a jaja za više od 100 %, prenosi Euractiv.
Zamjenik direktora Komisije za poljoprivredu Pierre Bascou tada je izjavio da se pomono prati situacija s peradi, jajima i šećerom te je ukazao na pad proizvodnje jaja u EU-u posljednjih mjeseci, uzrokovan naglim porastom ulaznih troškova i negativnim utjecajem izbijanja ptičje gripe, te istodobnim povećanjem potražnje potrošača.
Europska unija je i dalje jedan od najvećih svjetskih proizvođača mesa peradi i neto izvoznik, s godišnjom proizvodnjom od oko 13,4 milijuna tona. No, Udruga prerađivača i trgovine peradi u EU (AVEC) upozorava da je konkurentnost EU u padu te da je porast uvoza iz Ukrajine, ali i Brazila i Tajlanda vrlo zabrinjavajuća.
Tagovi
Uvoz iz Ukrajine Meso peradi Uvoz šećera Cijena šećera Zabrinuti poljoprivrednici Uzgoj šećerne repe
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!
Damir Senjan
prije 1 godinu
Ova Čiketina ( piletina )me bocka još od jučer kako objavljen člank. Ako je u Ukraini rat, vojsku treba dobro nahraniti ali ne samo vojnike tada mesnatoga nema za izvoz. Ovo me potsjetilo na Amere i Ruse još kad bio Obama predjednik a Medvjedev Rusije, pregovori zapeli na Piletini, pa Obama i Medvjedev otišli na Hamburger a pregovarački tim Amera i Rusa neka se dogovaraju oko Piletine dok ovo dvoje uživa. U principu ja mislim da je tu Ukraina samo nečiji posrednik oko svega ovoga. Distributiraš u Ukrainu a Ukrainci dalje dilaju po Evropi, jer jedan dio Američkoga plana je bio rušenje EU da nema konkureciju na tržištu.
SASA FRANIC
prije 1 godinu
pogana gamad sve uvozi, sve radi za unistenje nase proivodnje hrane i svih ljudi kod nas
Damir Senjan
prije 1 godinu
Majko mila još samo fale Ukraiski glineni golubovi. Dali su tamo Ukraini završili izobrazbu koju naša agencija nametnula nama po EU standardima, tako da im naša vlada može za uvoz u RH dati potpore umjesto nama 🤔