U izradi kobasice na istoku Hrvatske specifična je upotreba crvene začinske paprike. Na sjeveru zemlje glavnu ulogu igraju češnjak i biber, a u izradi istarske se koristi i lovor te vino.
Prerada mesa u kobasice jedan je od najstarijih načina konzerviranja hrane. Prema raznim pisanim dokazima datira iz vremena Babilonaca, dakle prije 3.500 godina. Gotovo jednako kao danas, i oni su punili očišćena životinjska crijeva usitnjenim i nasoljenim mesom, masti i unutarnjim organima u tu svrhu zaklanih životinja.
Njezina je priprema raširena u mnogim europskim narodima, a osim u Hrvatskoj, s dugom tradicijom kobasičarstva se povezuju Mađari, Talijani, Francuzi i Nijemci.
Ovisno o utjecaju susjednih nam država, i u našoj se zemlji razlikuje nekoliko načina njezine pripreme, o čemu nam je nešto više rekao izv. prof. dr. sc. Krešimir Mastanjević s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku.
"Na području Slavonije i Baranje karakteristična je slavonska, odnosno baranjska kobasica. Pravi se od nekoliko kategorija svinjskog mesa, odnosno mesa plećke bez podlaktice, vrata, potrbušine i prsa, a za razliku od kulena i kulenove seke, prema tradicionalnoj recepturi se dodaje nešto više masnog tkiva. Kao začin se koristi samo paprika slatka i ljuta, češnjak i sol te se smjesa puni u svinjska tanka crijeva", opisuje Mastanjević dodavši da sama receptura varira od godine do godine jer, kako znamo, paprika nije svake godine jednako ljuta.
"I ljute i slatke se dodaje od 1 do 2 posto na masu mesa i slanine. Udio soli koja je konzervans je od 1,8 do 2 posto dok češnjaka ide manje, 0,2 do 0,3 posto, što je varijabilno od proizvođača do proizvođača", napominje naš sugovornik.
Nakon punjenja, ona ide na dimljenje, svaki drugi dan, a trebala bi dobiti pet do šest dimova. "Dimi se tvrdim drvima, a kada govorimo o tradicionalnoj proizvodnji, onda su to otvorena ložišta. Ako je riječ o industrijskoj, tada se koriste dimogeneratori, odnosno komore za dimljenje", pojašnjava te dodaje da je nakon toga kobasici potrebno još 30-ak dana, ovisno o klimatskim uvjetima. "Ako je jako vlažno, dozrijevanje će biti duže."
Slavonska kobasica u postupku je registracije za zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla.
Za sjever Hrvatske, okolicu Zagreba, Zagorje i Međimurje tipične su češnjovke koje se prave od mješavine svinjetine i junetine, uz dodatak soli i bibera, vina i veće količine sitno tucanog češnjaka. Ondje nije običaj dodavati papriku kao začin.
Paprika se ne koristi ni u izradi kobasice u Istri te Gorskom kotaru. "U istarsku se kobasicu dodaje dosta masnog tkiva, a od začina papar, lovor te vino", kaže Mastanjević, a svakako treba napomenuti da je ovaj suhomesnati proizvod na popisu onih koji čekaju zaštićenu oznaku izvornosti na razini Europske unije.
U izradi suhomesnatih proizvoda u Istri najviše utjecaja ima talijanski način proizvodnje. "Istrijani ne dime niti pršut, pancetu, žlomprt, pečenicu niti koriste crvenu začinsku papriku. Slavonija i Baranja su pod utjecajem Mađarske, a zna se da su Mađari među najvećim proizvođačima začinske paprike u Europi", pojašnjava ovaj stručnjak.
Kada je riječ o Dalmaciji, Mastenjević kaže da ondje tradicionalno pravljenje kobasice nije toliko rašireno. Prerađevine poput pršuta, pancete i drugih ondje se kao i u kontinentalnom dijelu Hrvatske izlažu dimljenju, a kod kobasice to može predstavljati problem zbog klimatskih uvjeta, odnosno bure. Naime, dimljenje i bura mogu dovesti do preintenzivno osušenog proizvoda.
U svakom slučaju, u kojem god dijelu Hrvatske bila napravljena, sigurni smo da je baš vaša kobasica najbolja.
Tagovi
Autorica
Partner
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 (0) 31 217 000,
e-mail: info@agroklub.com
web: https://www.agroklub.com
Tea Januš
prije 3 godine
Ma sve su super čim ne treba gastal nakon konzumacije ;)
Đuro Japaric
prije 3 godine
U brdskoj Slavoniji i Dalmaciji postoji borovica i nju se može malo dodati na vatru radi mirisa , može dio grančica i od drvaca o kojim piše Tea . Devetog startam sa sječom božićnih drvaca , dio grana poklonimo u Sl . Brodu ,a i poneko drvce !
Tea Januš
prije 3 godine
Gospon Đuro, moji se bave već godinama prodajnom božićnih drvaca tak da zna pokoje i zalutati pod pušnicu da zadimi naše delicije ;)
Đuro Japaric
prije 3 godine
Dimi se tvrdim drvima , tvrdo drvo je i hrast ali se sa njim ne dimi . U brdskoj Slavoniji koristimo bukvu i grab !
Eva Mandarić
prije 3 godine
Na istoku je naj :)
Tea Januš
prije 3 godine
Tajna je u snažnim rukama kobasa-majstora ;) :)